អភិបាលខេត្តកោះកុង ប្រកាសផ្ដល់ថវិកា ម្នាក់ ១ ពាន់ដុល្លារ សម្រាប់សិស្សប្រឡងជាប់និទ្ទេស A
លោកស្រី​អភិបាលខេត្ត​កោះកុង ប្រកាស​ផ្តល់​ថវិកា​លើក​ចិត្ត​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ណា​ដែល​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ បាន​និទ្ទេស A ម្នាក់ ១.០០០ ដុល្លារ។
រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កោះកុង លើកឡើង​តាមរយៈ​លិខិត​របស់​ខ្លួន​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៣ ថា លោកស្រី មិថុនា ភូ​ថង អភិបាលខេត្ត​កោះកុង សូម​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​ប្អូន និង​ក្មួយៗ ដែល​ជា​សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់​ក្នុង​ខេត្ត ឲ្យ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​យក​ចំណេះ​ដឹង​សមត្ថភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន​ជា​មូលដ្ឋាន មិន​ត្រូវ​ពឹងផ្អែក​លើ​ការ​លួច​ចម្លង​ពី​សំណៅ​ឯកសារ​ផ្សេងៗ ឬ​ការ​លួច​ចម្លង​ពី​អ្នក​ដទៃ​នោះ​ឡើយ។
លោកស្រី​អភិបាលខេត្ត ក៏​សូម​អំពាវនាវ​ដល់​មាតា បិតា អាណាព្យាបាល​សិស្ស​គ្រប់រូប សូម​ជួយ​ណែនាំ​ដល់​កូនចៅ​របស់​ខ្លួន ឲ្យ​យក​អស់​ពី​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ នៅ​ថ្ងៃ​ទី ៦ ខែ​វិច្ឆិកា ខាងមុខ ដោយ​ត្រូវ​គោរព​តាម​បទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង និង​គោលការណ៍​នានា​សម្រាប់​ការ​ប្រឡង ហើយ​មិន​ត្រូវ​ចាញ់​ឧបាយកល​ទុច្ចរិត​របស់​ជនខិលខូច​មួយ​ចំនួន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​រត់ការ​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​ជាដាច់ខាត។
ទន្ទឹម​នោះ លោកស្រី មិថុនា ភូ​ថង ប្រកាស​ផ្តល់​ថវិកា​លើក​ចិត្ត​ទឹក​ដល់​ប្អូន និង​ក្មួយៗ​សិស្សានុសិស្ស​ណា​ដែល​ប្រឡង​ជាប់​និទ្ទេស A ក្នុង​ម្នាក់ៗ ចំនួន ៤ លាន​រៀល​គត់ ស្មើ ១.០០០ ដុល្លារ​។ យ៉ាងណាមិញ​ ដើម្បី​កាន់តែ​ផ្តល់​ភាពងាយស្រួល និង​កាត់បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​ផ្សេងៗ រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កោះកុង ផ្តល់​ជា​ទី​កន្លែង​ស្នាក់នៅ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ឥតគិតថ្លៃ​ដែល​មក​បណ្តា​ស្រុក​ឆ្ងាយៗ​ដាច់​ស្រយាល​ចូលរួម​ប្រឡង។ ក្នុង​នោះ រដ្ឋបាល​ខេត្ត​មាន​បន្ទប់​នៅ​សាខា​កាកបាទក្រហម​កម្ពុជា​ខេត្ត ស្ថិតនៅ​ភូមិ ១ សង្កាត់​ស្មាច់មានជ័យ ក្រុង​ខេមរភូមិន្ទ ឬ​អាច​ទាក់ទង​តាម​លេខ​ទូរស័ព្ទ ០១៦ ៣២ ៩៧ ៨៧/០៩៧ ៨២ ៧១ ០៤៤។
​សម័យ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ឆ្នាំ ២០២២ កន្លងទៅ ខេត្ត​កោះកុង មាន​សិស្សានុសិស្ស​ចំនួន ៥ នាក់ បាន​ប្រឡង​ជាប់​និទ្ទេស A ហើយ​ពួកគាត់​បាន​ទទួល​រង្វាន់​លើក​ទឹក ចិត្ត​ពី​លោកស្រី​អភិបាលខេត្ត​កោះកុង និង​សប្បុរសជន​ផ្សេងៗ ទៀត​ផង​ដែរ។
អត្រា​លទ្ធផល​ប្រឡង​កាលនោះ ត្រូវ​បាន​លោក ង៉ែត ឡឹង សម្តែង​ក្តី​ត្រេកអរ​ចំពោះ​កិច្ចប្រឹងប្រែង​របស់​សិស្ស និង​អាណាព្យាបាល​សិស្ស​អំពី​លទ្ធផល​ប្រឡង​ជាប់ ដោយ​កើន​ឡើង​ទៅ ៥៩.៤៨ ភាគរយ ប្រសិនបើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ ២០២១ មាន​ត្រឹមតែ ៤០.៥៦ ភាគរយ។ រីឯ​ចំនួន​សិស្ស​ប្រឡង​ជាប់​និទ្ទេស A កើន​ឡើង​បាន ១ នាក់​បន្ថែម៕