ស្រូវពូជជាង ១៦៦ តោន ចែកកសិករដែលរងការខូចខាតដោយសារគ្រោះទឹកជំនន់នៅខេត្តពោធិ៍សាត់
គ្រាប់ពូជស្រូវចំនួន ១៦៦,៨ តោន ត្រៀមចែកជូនកសិករ ដើម្បីដាំដុះស្ដារឡើងវិញបន្ទាប់ពីរងការខូចខាតដោយសារទឹកជំនន់នៅខេត្តពោធិ៍សាត់នៅរសៀលថ្ងៃទី ២៦ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣។
លោក ហៃ ធូរ៉ា ប្រធានមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ខេត្តពោធិ៍សាត់បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី ២០ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣ ដំណាំស្រូវជាង ២ ពាន់ហិកតា(២.៤៣៩) ក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់រងការខូចខាតដោយសារទឹកជំនន់។
ពូជស្រូវដែលរាជរដ្ឋាភិបាលចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅរសៀលថ្ងៃទី ២៦ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣នេះសរុបចំនួន ១៦៦,៨ តោន ស្មើនឹង ១៦៦៨គ្រួសារ ក្នុងនោះ ស្រុកកណ្តៀង ១១២០ គ្រួសារ និងក្រុងពោធិ៍សាត់ចំនួន៥៤៨គ្រួសារ។
របាយការណ៍របស់រដ្ឋបាលខេត្តពោធិ៍សាត់បង្ហាញថា ដំណាំរបស់ប្រជាកសិករជាង ១ ម៉ឺនហិកតា (១២.០៤២) រងការប៉ះពាល់ដោយសារទឹកជំនន់ក្នុងនោះមានដំណាំរួមផ្សំ និងឧស្សាហកម្មជាង ១ ពាន់ហិកតា (១.៤៩១)។ ក្នុងចំណោមដំណាំដែលប៉ះពាល់ មានដំណាំស្រូវជាង ២ ពាន់ហិកតា(២.៤៣៩) រងការខូចខាតទាំងស្រុង។
លោក ឃឹម ហ្វីណង់ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទបានឱ្យដឹងកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ក្រសួងមានក្រុមការងារកំពុងរៀបចំធ្វើរបាយការណ៍ស្នើស្បៀងបម្រុង ដើម្បីចែកស្រូវពូជដល់ប្រជាកសិករដែលមានដំណាំរងផលប៉ះពាល់ដោយគ្រោះទឹកជំនន់។
លោកបញ្ជាក់ថា ការផ្ដល់ពូជស្រូវនេះ ក៏ត្រូវសិក្សាពីតំបន់ដែរ ខណៈតំបន់ខ្លះមានពូជស្រូវក៏គ្មានទឹកធ្វើដែរ ដូច្នេះ!ការចែកស្រូវមិនផ្ដល់គ្រប់ទីកន្លែងនោះទេ លើកលែងតែតំបន់ដែលមានតម្រូវការចាំបាច់ ហើយកសិករអាចធ្វើបានមួយជុំបន្តទៀត។
កន្លងមកគ្រាប់ពូជស្រូវចំនួន ១១៨,៦ តោន ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយសារទឹកជំនន់ជាង ១ ពាន់គ្រួសារ (១ ១៨៦) នៅខេត្តក្រចេះ ដើម្បីដាំដុះស្ដារឡើងវិញផងដែរ៕