ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ៖ បើបុគ្គលម្នាក់ មានចក្ខុវិស័យ ជំនាញ តែអត្តចរិតមិនល្អ ក៏គ្មានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ដឹកនាំកិច្ចការឲ្យមានប្រសិទ្ធភាពឡើយ
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ សង្កត់​ធ្ងន់​ថា បើ​បុគ្គល​ម្នាក់ មាន​ចក្ខុវិស័យ ជំនាញ តែ​អត្តចរិត​មិន​ល្អ ក៏​បុគ្គល​នោះ គ្មាន​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុង​ការ​ដឹកនាំ​កិច្ចការ​នានា ឲ្យ​មាន​គុណភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព​ឡើយ។
ការ​សង្កត់​ធ្ងន់​នេះ ក្នុង​ឱកាស ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង«ពិធី​បិទ​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់ ជំនាន់​ទី ១ និង​បើក​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​តម្រង់​ទិស​ដំបូង​មន្ត្រី​គ្រប់គ្រង​រដ្ឋបាល ក្របខ័ណ្ឌ​ថ្មី ឆ្នាំ ២០២៣ នៃ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា” នៅ​សាល​សហ​សិក្សា​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៦ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៣។
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី មាន​ប្រសាសន៍​ថា ដើម្បី​សម្រេច​បាន​ចក្ខុវិស័យ​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត បុគ្គល​គ្រប់រូប ចាំបាច់​ត្រូវ​មាន​សមត្ថភាព​បច្ចេកទេស​រៀងៗ ខ្លួន ហើយ​ត្រូវ​ដុសខាត់​សម្រួច ចំណេះ ជំនាញ​របស់​ខ្លួន​ជា​ប្រចាំ។ ឯកឧត្ដម សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «ដោយឡែក ទោះបីជា​បុគ្គល​ម្នាក់ មាន​ចក្ខុវិស័យ មាន​ជំនាញ តែ​មិន​មាន​អត្តចរិត​ល្អ ក៏​បុគ្គល​ម្នាក់​នោះ មិន​ទាន់​មាន​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុង​ការ​ដឹកនាំ​កិច្ចការ​នានា មាន​គុណភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព​នោះ​ឡើយ»។
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី លើក​ឡើង​ថា «បុគ្គល​គ្រប់រូប សុទ្ធ​តែ​មាន​ចក្ខុវិស័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បី​ការ​រីក​ចម្រើន​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត។ ហើយ​សម្រាប់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា យើង​មាន​ចក្ខុវិស័យ​សម្រាប់​ប្រទេស​ជាតិ​របស់​យើង នោះ​គឺ ចក្ខុវិស័យ​ឆ្នាំ ២០៣០ និង ២០៥០»។
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រំលឹក​ថា ឯកឧត្ដម តែងតែ​ចងចាំ​សារ​ដាស់តឿន​របស់ សម្ដេច​តេ​ជោ មួយ​ឃ្លា​ថា «ជាតិ​ជា​មន្ត្រី​ល្អ ដាក់ខ្លួន​ឲ្យ​ទាប ឫកពា​ឲ្យ​សុភាព មារយាទ​ឲ្យ​ខ្ពស់ កុំ​បាត់​ម្ចាស់ការ»។ ឯកឧត្ដម បន្ថែម​ថា ថ្ងៃនេះ ឯកឧត្ដម បាន​ចែករំលែក​សារ​នេះ​ជាមួយ​សិក្ខាកាម នៃ​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល ដែល​ជា​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់ និង​មន្ត្រី​គ្រប់គ្រង​រដ្ឋបាល ក្របខ័ណ្ឌ​ថ្មី ឆ្នាំ ២០២៣។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្ដម​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ បាន​បន្ត​ថា ជា​ការ​ពិត ការ​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​អភិវឌ្ឍន៍​សមត្ថភាព​វិជ្ជាជីវៈ​មាន​សារៈសំខាន់ តែ​មន្ត្រី​ដែល​មាន​ឥរិយាបថ​ការងារ​ល្អ ការ​បំពេញ​ការងារ​ប្រកប​ដោយ​ក្រមសីលធម៌ វិន័យ គុណភាព និង​គុណធម៌ នឹង​ធានា​បាន​នូវ​ការ​ឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​សេចក្ដី​ត្រូវការ​របស់​ប្រជាជន​ទាំង​ក្នុង​ពេល​បច្ចុប្បន្ន និង​ទៅ​អនាគត។ មិន​ខុស​ពី​អ្វី ដែល ឯកឧត្ដម តែងតែ​បាន​លើក​ឡើង​ជារឿយៗ នោះ​ទេ អ្នកដឹកនាំ​ត្រូវការ​កត្តា​ចំនួន​បី ដើម្បី​ជំរុញ​គុណភាព នៃ​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ល្អ ក្នុង​នោះ​រួមមាន ៖ ចក្ខុវិស័យ (Vision) ជំនាញ (Expertise) និង​អត្តចរិត​ល្អ (Character)៕