ផ្លូវ​​ល្បឿនលឿន​ពី​ព្រលាន​យន្តហោះ​​​ថ្មី​មក​ក្រុង​សៀមរាប​ នៅ​មិន​ទាន់​កំណត់​ថ្ងៃ​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​
ខណៈ​ដែល​ព្រលាន​យន្តហោះ​សៀមរាប​ថ្មី​កំពុង​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​ប្រើប្រាស់ ដោយឡែក​​ផ្លូវ​​ល្បឿនលឿនតភ្ជាប់​ពី​ព្រលាន​​សៀមរាប​ថ្មី​មក​ក្រុង​សៀមរាប នៅ​មិន​ទាន់​កំណត់​កាលបរិច្ឆេទ​ចាប់ផ្ដើម​សាងសង់​នៅ​ឡើយ​ទេ។
​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន លោក ប៉េង ពោធិ៍នា​បាន​បញ្ជាក់ថា ផ្លូវ​ត​ភ្ជាប់​ពី​ព្រលាន​ថ្មី​មក​ក្រុង​សៀមរាប​​​នៅ​ជា​គម្រោង​សិក្សា​នៅ​ឡើយ ខណៈ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​មិន​ទាន់​កំណត់​កាលបរិច្ឆេទ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់​នៅ​ពេល​ណា​នោះ​ទេ។
បើតាមលោករដ្ឋមន្រ្តី​ ដៃគូ​អភិវឌ្ឍ​មិន​ទាន់​អនុម័ត​លើ​​គម្រោង​​​ ដោយ​​ត្រូវ​សិក្សា​លម្អិត​បន្ថែម​ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​​អភិវឌ្ឍ​ព្រលាន ខាង​អាកាសចរ​ស៊ីវិល​ និង​ក្រសួង​សាធារណការ​ពី​​ស្ថានភាព​​​​ជាក់ស្តែង​​​ផ្លូវ​ដែល​ត្រូវ​សាងសង់។
​គម្រោង​ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​​ពី​ព្រលានយន្តហោះខេត្ត​សៀមរាប​ថ្មី​​ដែល​​មានទីតាំង​ស្ថិត​នៅក្នុង​​ស្រុក​សូត្រ​និគម ​បន្ថែមលើ​គម្រោង​​សាងសង់​ផ្លូវរថភ្លើង​ធុន​ស្រាល ​ដើម្បី​សម្រួល​លំហូរ​នៃ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​មក​ក្រុង​សៀមរាប​​។
បើតាម​ក្រសួង​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន បច្ចុប្បន្ននេះក្រុមហ៊ុន​សំណង់​សៀងហៃ​របស់​ប្រទេស​ចិន​កំពុង​សិក្សា​គម្រោង​​ពង្រីក​កំណាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ ៦ ចាប់ពី​ចំណុច​ប្រសព្វ​ផ្លូវជាតិ​លេខ ៦ និង​ផ្លូវចូល​ព្រលាន​យន្តហោះ​ថ្មីខេត្តសៀមរាប ទៅ​ដល់​ក្រុងសៀមរាប​ដែល​មាន​ប្រវែង​ជាង ២០ គីឡូម៉ែត្រ។ ការ​​ពង្រីក​នេះ​ចាប់ពីចំណុចគីឡូម៉ែត្រលេខ ២៩៣+៦៥០ រហូត​ដល់​ចំណុច​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ ៣១៣+៥៩០​ ដើម្បី​​ជួយ​សម្រួល​ដល់​លំហូរ​ចរាចរណ៍និង​បង្កើន​សមត្ថភាព​ដឹកជញ្ជូន ដែល​នឹងមានការកើនឡើងដោយសារ​ការ​បើក​ដំណើរការ​ព្រលាន​យន្តហោះ​ថ្មីនៅពេល​ខាងមុខ៕