​ផ្លូវ​ពីរ​ខ្សែ​​ជា​បណ្តាញ​ខ្សែ​ផ្លូវ​សំខាន់​ ​ត​ភ្ជាប់​ពីក្រុង​សៀមរាប​ទៅ​ព្រលាន​​យន្តហោះ​ថ្មី​ខេត្តសៀមរាប
ខណៈ​ដែល​ព្រលាន​យន្តហោះ​សៀមរាប​ថ្មី​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​នៅព្រឹក​នេះ ផ្លូវ​ចំនួន​ពីរ​ខ្សែ​គឺ​ជាបណ្តាញ​ខ្សែ​​ផ្លូវ​ដ៏​សំខាន់សម្រាប់​​តភ្ជាប់​​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ពីក្រុង​សៀមរាប​​ទៅ​កាន់​ព្រលានយន្តហោះ​​ថ្មី​សៀមរាប។
​ថ្លែងនៅ​ក្នុងពិធី​សម្ពោធ​ព្រលាន​យន្តហោះសៀមរាប​​ថ្មី​ លោក ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ រដ្ឋលេខាធិការ​អាកាសចរ​ស៊ីវិល​បាន​បង្ហាញ​​ពី​ខ្សែ​ផ្លូវ​​ទាំង​ ២ ខ្សែ​ទៅ​​ព្រលាន​យន្តហោះ​ថ្មីសៀមរាប។
​ខ្សែ​ផ្លូវ​ទាំង​ពីរខ្សែ​​គឺ​​ខ្សែ​​ទី​មួយ​ជា​​ផ្លូវ​ហាយវេ​តភ្ជាប់​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ ៦ មាន​ប្រវែង ២៤.៥ គីឡូម៉ែត្រ និង​មួយ​ខ្សែ​ទៀត​តាម​ផ្លូវជាតិ​​លេខ ៦ មាន​ចម្ងាយ​ពី​​ក្រុងសៀមរាប​ប្រមាណ​ ៥៧ គីឡូម៉ែត្រ។
លោក ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ បាន​បញ្ជាក់ថា ការសាងសង់ផ្លូវហាយវេអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបតភ្ជាប់ទៅ​ផ្លូវជាតិលេខ ៦ ដែលមានប្រវែង ២៤.៥គីឡូម៉ែត្រ គឺជាកិច្ចព្រមព្រៀងបន្ថែមទៅលើកិច្ចព្រមព្រៀងសម្បទានមេដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខាកាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២១។ ជារួម​ផ្លូវទាំង​ ២ ខ្សែ ដែល​តភ្ជាប់ទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិសៀមរាប​​អង្គរ ទី​១គឺតាមផ្លូវជាតិ​លេខ ​៦ បត់ឆ្វេងចូលត្រង់​បង្គោល​គីឡូម៉ែត្រលេខ ២៩៤ ដែល​​មាន​​ចម្ងាយ​ពី​ទី​ប្រជុំជន​ក្រុង​សៀមរាប​ប្រមាណ ៤៤.៥ គីឡូម៉ែត្រ និង​ផ្លូវ​ទី​២ តាមផ្លូវ​ជាតិលេខ៦ បត់​ឆ្វេង​ចូល​ត្រង់​បង្គោល​គីឡូម៉ែត្រលេខ ២៨១ ហើយបត់ទៅតាមផ្លូវជាតិ​លេខ​៦៤ ដែល​មាន​ចម្ងាយ​ពីទីប្រជុំជន​ក្រុង​សៀមរាបប្រមាណ ៥៧ គីឡូម៉ែត្រ។
រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​សិក្សា​​​គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​​ពី​ព្រលានយន្តហោះថ្មី​ទៅក្រុង​សៀមរាប​​​ បន្ថែមលើ​គម្រោង​​សាងសង់​ផ្លូវរថភ្លើង​ធុន​ស្រាល ​ដើម្បី​សម្រួល​លំហូរ​នៃ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​។ បច្ចុប្បន្ននេះក្រុមហ៊ុន​សំណង់​សៀងហៃ​របស់​ប្រទេស​ចិន​ ក៏​កំពុង​សិក្សា​គម្រោង​​ពង្រីក​កំណាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ ៦ ចាប់ពី​ចំណុច​​​​ប្រសព្វ​ផ្លូវជាតិ​លេខ ៦ និង​​ផ្លូវចូល​ព្រលាន​យន្តហោះ​ថ្មីខេត្តសៀមរាប ដើម្បី​​បង្កើន​សមត្ថភាព​ដឹកជញ្ជូនដែល​នឹងមានការកើនឡើងដោយសារ​ការ​បើក​ដំណើរការ​ព្រលាន​យន្តហោះ​ថ្មី។
ពាក់ព័ន្ធ​ការ​ស្ថាបនា​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប លោក​ ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ ​បានគូស​បញ្ជាក់​ថា ជា​គម្រោង​ក្រោម​ក្របខណ្ឌ​នៃ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវ (BRI) ដែល​បាន​ចំណាយ​ទុន​វិនិយោគ​រហូត​ដល់ទៅ ១,១០០លាន ដុល្លារ​អាមេរិក​។ អាកាសយានដ្ឋានថ្មីនេះ​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ចំណាត់​ថ្នាល់​លំដាប់​ ៤អ៊ី (4E) ដែល​អាច​បម្រើការ​ហោះហើរ​របស់យន្តហោះ​ស្ទើរ​គ្រប់ប្រភេទ ចាប់ពី​អាកាសយានប្រភេទតូចរហូតដល់ប្រភេទធំៗ ក៏ដូចជា​សម្រាប់​ទទួលជើង​ហោះហើរក្នុងតំបន់​និងជើងហោះហើរឆ្ងាយៗ៕