ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការវាយតម្លៃអង្គភាពផ្ដល់សេវាសាធារណៈ​ថ្នាក់ជាតិ
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ថ្នាក់​ជាតិ​(គ​.​វ​.​ជ) បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ជាមួយ​សមាជិក និង​ក្រុម​ការងារ​បច្ចេកទេស នៃ គ​.​វ​.​ជ ដើម្បី​ពិនិត្យ​វាយតម្លៃ​ជ្រើស​សម្រាំង​បេក្ខភាព​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ និង​វិស័យ​សុខាភិបាល ឆ្នាំ ២០២២-២០២៣ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ១៦ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅ​ទីស្ដីការ​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ។
កិច្ចប្រជុំ​នេះ មាន​ការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​សំណាក់​ថ្នាក់​ដឹកនាំ សមាជិក សមាជិកា គ​.​វ​.​ជ ដែល​មាន​សមាសភាព​អន្តរក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​រួមមាន ឯកឧត្ដម លោកជំទាវ តំណាង​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា គណៈកម្មការ​ជាតិ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​តាម​បែប​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ និង​គណៈកម្មការ​ដឹកនាំ​ការងារ​កែទម្រង់​ការ​គ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​សាធារណៈ ដោយ​សរុប​អ្នក​ចូលរួម​ចំនួន​ប្រមាណ ៤៥ នាក់។
គួរ​រំលឹក​ថា កាលពី​ឆ្នាំ ២០១៨ រាជរដ្ឋាភិបាល បាន​ដាក់​ចេញ​អនុក្រឹត្យ​លេខ ៥៤ អនក្រ​.​បក ស្ដីពី​«ការ​វាយតម្លៃ និង​ការ​ទទួល​ស្គាល់​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ និង​វិស័យ​សុខាភិបាល» គោលបំណង​ជំរុញ លើក​កម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព និង​គុណភាព នៃ​ដំណើរការ​របស់​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ និង​សុខាភិបាល កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​តាមរយៈ​ការ​កំណត់​ឲ្យ​មាន​ការ​វាយតម្លៃ និង​ការ​ទទួល​ស្គាល់​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​សុក្រឹតភាព តម្លាភាព និង​សមិទ្ធកម្ម។
ជាមួយ​នេះ កាលពី​ឆ្នាំ ២០១៩ ជ័យលាភី​ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ ១ អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ បាន​ទៅ​លើ​វិទ្យាល័យ​ពេជ្រ​ចិន្តា ខេត្ត​បាត់ដំបង រីឯ​ជ័យលាភី​លេខ ១ អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​ក្នុង​វិស័យ​សុខាភិបាល ក្នុង​កម្រិត​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ផ្តល់​សេវា​សំណុំ​សកម្មភាព​បង្គ្រប់​កម្រិត ១ កម្រិត ២ និង​កម្រិត ៣ បាន​ទៅ​លើ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​បាកាន ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្ត​កោះកុង និង​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​កំពង់ចាម។
ដោយឡែក​សម្រាប់​ឆ្នាំ ២០២៣ គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ថ្នាក់​ជាតិ តាមរយៈ​ប្រកាស​អន្តរក្រសួង​ស្ដីពី​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​វាយតម្លៃ និង​ការ​ទទួល​ស្គាល់​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ ចុះ​ថ្ងៃ​ទី ៩ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ បាន​កំណត់​យក អនុវិទ្យាល័យ និង​សាលា​បឋម​សិក្សា សម្រាប់​វិស័យ​អប់រំ និង​មណ្ឌល​សុខភាព សម្រាប់​វិស័យ​សុខាភិបាល ជា​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ ក្នុង​ការ​វាយតម្លៃ ឆ្នាំ ២០២២-២០២៣។ បច្ចុប្បន្ន​ការ​អនុវត្ត​ដំណើរការ​ការ​វាយតម្លៃ និង​ការ​ទទួល​ស្គាល់ បាន និង​កំពុង​ឈាន​ដល់​ដំណាក់កាល​ជ្រើសរើស​សម្រាំង​បេក្ខភាព ដើម្បី​បន្ត​នីតិវិធី​វាយតម្លៃ​បន្ទាប់ មុន​ឈាន​ដល់​ដំណាក់កាល​ជ្រើសរើស​ជ័យលាភី នា​ពេល​ខាង​មុខ ស្រប​តាម​កាលបរិច្ឆេទ​កំណត់៕