និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ ព្រមានក្រុមហ៊ុន ជា សារ៉ន បញ្ឈប់សកម្មភាពគម្រោងជាបន្ទាន់
និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ (ន.អ.ប.) បានរកឃើញថា ក្រុមហ៊ុន ជា សារ៉ន រៀលធី ឯ.ក ដែលមានទីតាំង គម្រោងអភិវឌ្ឍដីឡូត៍នៅភូមិ ត្រពាំងគល់ សង្កាត់កន្ទោក ខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ គឺជាគម្រោងអភិវឌ្ឍដីឡូត៍ ដែល គ្មានអាជ្ញាបណ្ណអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មដីឡូត៍ពី ន.អ.ប. ដោយសកម្មភាពនេះត្រូវបានចាត់ទុកថា ជាការប្រកបអាជីវកម្ម ខុសច្បាប់ ដែលតម្រូវឱ្យ បញ្ឈប់សកម្មភាពគម្រោងខាងលើទាំងស្រុងជាបន្ទាន់។ នេះបើតាមប្រកាសរបស់និយ័តករ អាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ នៅថ្ងៃទី ១៧ វិច្ឆិកា។
បើតាមនិយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ (ន.អ.ប.) តាមបទប្បញ្ញត្តិគតិយុត្តជាធរមាន “រាល់ការប្រកបអាជីវកម្ម អភិវឌ្ឍដីឡូត៍នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា គឺតម្រូវឱ្យមានអាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្មអភិវឌ្ឍដីឡូត៍ពី ន.អ.ប.”
យោងតាមប្រកាសនេះ បានបញ្ជាក់ថា សាធារណជនដែលបានទិញ ឬមានបំណងទិញដីឡូត៍ពីក្រុមហ៊ុន ខាងលើត្រូវ មានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ចំពោះហានិភ័យនានា ដែលអាចកើតមានឡើងបណ្ដាលមកពីការអភិវឌ្ឍដីឡូត៍ មិនស្របតាម លក្ខខណ្ឌដែលកំណត់ដោយច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តជាធរមាន។
​សូមរំលឹកថា កាលពី​ថ្ងៃទី ​២២ ខែមេសា ឆ្នាំ ​២០២៣ ​នគរបាល​បាន​ឃាត់ខ្លួន​លោក ជា សារ៉ន និង​បក្ខពួក ​៨​ នាក់​ផ្សេងទៀត បន្ទាប់ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាង​ ២០០០ គ្រួសារ បាន​តវ៉ា​ពី​រឿង​ចាញ់បោក​ការវិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន ​ជា សារ៉ន ​សរុប​ជា​ទឹកប្រាក់​ជិត ​៤០ ​លាន​ដុល្លារ​។​
​លោក ជា សារ៉ន និង​បក្ខពួក​ ត្រូវបាន​ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្តកំពត​ឃាត់ខ្លួន ក្រោយ​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រងគ្រោះ​ចំនួន ​២ ៤៦១ គ្រួសារ ​ដែល​មកពី​ខេត្ត​ផ្សេងៗ​គ្នា ប្តឹងទៅ​អភិបាល​ខេត្តកំពត ដោយ​អះអាងថា បាន​ចាញ់បោក​ក្នុងការ​វិនិយោគ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន ​ជា សារ៉ន គិតជា​ទឹកប្រាក់​សរុប​៤០ លាន​ដុល្លារ​៕