នគរបាលចរាចរណ៍ខេត្តកោះកុង ចុះណែនាំម្ចាស់យានយន្តកុំកែច្នៃរថយន្តខុសបច្ចេកទេស
កងកម្លាំងនគរបាលការិយាល័យចរាចរណ៍ផ្លូវគោកខេត្តកោះកុង ព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ បានចុះពិនិត្យ និងណែនាំដល់ម្ចាស់រថយន្តទាំងអស់ ពិសេសរថយន្តធុនធំ កុំតុបតែងកែច្នៃយានយន្តខុសលក្ខណៈបច្ចេកទេស។
លោកវរសេនីយ៍ទោ អ៊ុ សោភ័ណ្ឌ ប្រធានការិយាល័យចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកោះកុង បានឱ្យដឹងថា ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ និងគោលការណ៍ពីឧត្តមសេនីយ៍ទោ គង់ មនោ ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្ត ទើបកម្លាំងជំនាញរបស់លោកចុះផ្សព្វផ្សាយអប់រំណែនាំបន្ថែមពីបទដ្ឋានបច្ចេកទេសយានយន្តដែលបើកបរលើដងផ្លូវសាធារណៈក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តត្រង់ចំណុចរង្វង់ស្ពានកោះកុង ក្រុងខេមរភូមិន្ទ។
បើតាមលោក អ៊ុ សោភ័ណ្ឌ ការងារពង្រឹងអនុវត្តច្បាប់ដែលផ្តោតលើការបទដ្ឋានបច្ចេកយានយន្តនេះធ្វើឡើងយូរឆ្នាំមកហើយ ដោយនេះគ្រាន់តែក្រើនរម្លឹកឡើងវិញដល់ម្ចាស់រថយន្តជៀសវាងភ្លេច ឬអនុវត្តផ្ទុយនឹងច្បាប់ដែលកំនត់។
លោកនាយការិយាល័យចរាចរណ៍ផ្លូវគោក លើកឡើងទៀតថា ក្នុងចំណោមរថយន្តធុងធំ១២គ្រឿង គេសង្កេតឃើញថា មានម្ចាស់យានយន្តខ្លះបានបិទស្កុតខ្មៅលើកញ្ចក់ បាំងវាំងនន បិទរូបសញ្ញាអក្សរមិនសមរម្យ លួចតម្លើងភ្លើងគ្មានការអនុញ្ញាត ឬការកែច្នៃរថយន្តខុសលក្ខណៈបច្ចេកទេសផ្សេងៗទៀត ដែលតម្រូវឱ្យបកចេញ និងធ្វើកិច្ចសន្យាបញ្ឈប់សកម្មភាពចាប់ពីថ្ងៃនេះតទៅ។
ទន្ទឹមនេះ សមត្ថកិច្ចជំនាញ បានត្រឹមតែពន្យល់ណែនាំអប់រំ និងធ្វើកិច្ចសន្យាប៉ុណ្ណោះ មិនមានការផាកពិន័យជាថវិកាឡើយ តែទៅថ្ងៃមុខនឹងអនុវត្តការផាកពិន័យគ្មានការលើកលែង។
លោក ចំរើន និងលោក សុភ័ស្ត ជាម្ចាស់រថយន្តធុនធំដឹកដី ក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តកោះកុង សម្តែងការគាំទ្រចំណាត់ការអប់រំណែនាំបន្ថែមពីបទដ្ឋានបច្ចេកទេសនៃយានយន្តរបស់សមត្ថកិច្ចជំនាញ។ កន្លងទៅ មូលហេតុដែលពួកគាត់បិតស្កុតខ្មៅលើកញ្ចក់ ដោយសារតែទប់ស្កាត់ការកំដៅចូលរថយន្ត ខណៈអាកាសធាតុក្តៅខ្លាំង ពោលគឺមិនចេតនាអាក្រក់អ្វីទេ។
ទោះយ៉ាងណាង ម្ចាស់រថយន្តទាំង២នាក់ខាងលើ សន្យាអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់នគរបាលជំនាញ ហើយស្នើសុំដល់សមត្ថកិច្ចជួយអនុវត្តច្បាប់ឱ្យស្មើភាពគ្នាមិនថារថយន្តណាក៏ដោយ សំដៅដល់ការគោរពច្បាប់ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់តាមដងផ្លូវ៕