​ពេលវេលាត្រីប្រហុក ត្រូវលើកទី២ នៅដើមខែខ្នើតក្រោយ​
ត្រីសម្រាប់ធ្វើប្រហុក និងផ្អក នឹងចាប់ផ្តើមត្រូវជាលើកទី២ ចាប់ពីថ្ងៃ ៤ កើត ដល់ ៧ កើតខែបុស្ស ដែលត្រូវនឹងថ្ងៃទី ១៣ ខែមករា ដល់ថ្ងៃទី ១៦ ឆ្នាំ ២០២៤ ខាងមុខនេះ។
​លោក ពុំ សុថា អគ្គនាយករដ្ឋបាលជលផល​បានឱ្យដឹងថា ​ត្រីតាមដាយដែលត្រូវប៉ុន្មានថ្ងៃកន្លងមក ​បានថមថយទៅវិញ ​ខណៈលើកទី ២ អាចនឹងត្រូវនៅខែខ្នើតក្រោយចំ​ថ្ងៃ ៤ កើតដល់ ៧ កើត ​ដែល​អាស្រ័យលើស្ថានភាពទឹកហូរ និងអាកាសធាតុ។​
​លោក ពុំ សុថា បញ្ជាក់ថា ត្រីតាមដាយ​ដែលត្រូវប៉ុន្មានថ្ងៃកន្លងមក ​បានថមថយទៅវិញហើយ​ ខណៈ​តាមការសន្និដ្ឋាន ផលនេសាទនៅឆ្នាំនេះអាចនឹង​ទទួលបានច្រើនជាងឆ្នាំមុន​។ ​
​មន្ត្រីដដែលរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំនេះ​ត្រីត្រូវលើកទី១ ជាប្រភេទត្រីស្លឹកឬស្សី​ ខណៈ​ត្រី​រៀល​មានតិច ប៉ុន្តែនៅខែខ្នើតក្រោយ អាចសន្និដ្ឋានថា ត្រីរៀលនឹងត្រូវបានខ្លះទៀត​ ដោយ​អាស្រ័យ​លើទឹកនៅហូរ ​និងអាកាសធាតុល្អ។​
​យោងតាមរបាយការណ៍របស់រដ្ឋបាលជលផល​ត្រីត្រូវលើកទី១ រយៈពេល ៦ ថ្ងៃនេះ ​ទទួល​បានប្រមាណ​ជាង ៤ ពាន់តោន។
គិតចាប់ពីខែតុលា រហូតដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៣ (សម្រាប់រដូវនេសា ២០២៣-២០២៤) ​ផលនេសាទទទួលបានប្រមាណ ​១១ ពាន់តោន (១១ ០៧៤) ប្រៀបធៀបឆ្នាំមុនគឺកើនឡើង ​១ ពាន់តោន ដែលមាន ១០ ពាន់តោន (១០ ០៨២)។
នៅឆ្នាំ២០២៣នេះ ទិន្នផលត្រីប្រហុកកើនលើសឆ្នាំមុនប្រមាណ ៥ ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ កំណើននេះ ទទួលបានតាមរយៈការទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសនេសាទបានច្រើននាពេលកន្លងទៅ។
ស្ថិតិផលចាប់ការធ្វើអាជីវកម្មនេសាទដាយត្រី កើនឡើង៣ឆ្នាំជាប់គ្នា គិតចាប់ពីឆ្នាំ២០២១មក។ ក្នុងឆ្នាំ២០២១ ផលនេសាទដាយត្រីទទួលបានចំនួន ៨ ៧០០តោន ឆ្នាំ២០២២ទទួលបានផលត្រីចំនួន ១៣ ០០០តោន ហើយនៅឆ្នាំ២០២៣នេះ ផលនេសាទដាយត្រីរំពឹងថា នឹងកើនដល់ ១៣ ៦៥០តោន៕