-ដកហូតមងប្រវែង ៦៦.១៤២ម៉ែត្រ និងសន្ទូចរនង ៣០.០៤៣ផ្លែ
-ស្បៃមុងប្រវែង ២៧៤០ម៉ែត្រ បង្គោល ១.៥០០ដើម និងរបាំងព្រួល ២៥០ម៉ែត្រ
-ឧបករណ៍ដាយ ៣មាត់ ប្រវែង ៣៣ម៉ែត្រ
-ដកហូត ទូកម៉ាស៊ីនចំនួន ០ ៨គ្រឿង, អាគុយ ០៩គ្រឿង, ក្បាលឆក់ ០៦គ្រឿង, ដងឆក់ចំនួន ០២គូ និងថ្នងដងត្រី ០៤គ្រឿង។
លោកនាយខណ្ឌសំណូមពរទៅអ្នកនេសាទទាំងអស់ត្រូវភ្ញាក់រឭកគោរពច្បាប់ និងស្រឡាញ់ធនធានជលផលរបស់យើងទាំងអស់គ្នា ដូច្នេះសំណូមពរឲ្យបងប្អូនប្រជាអ្នកនេសាទក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់ អភិរក្សទាំងអស់ចូលរួមថែរក្សាការពារ នេសាទដោយឧបករណ៍ស្របច្បាប់ជួយក្នុងការអភិរក្ស និងក្នុងការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបបទល្មើសផ្សេងៗ ហើយក៏សូមចូលរួមការពារប្រភេទត្រី កំពុងរងគ្រោះ មានដូចជា ត្រីរាជ ត្រីត្រសក់ ត្រីគល់រាំង ត្រីក្របី ត្រីផ្ទក់ ជាដើម ដើម្បីទុកឲ្យកូនចៅជំនាន់ក្រោយបានស្គាល់បន្តទៀត។
លោក ម៉ា សុខៈ ប្រធានសបគមន៍នេសាទភូមិកាំងដីស សង្កាត់ព្រះបាទ បានបញ្ជាក់ថា៖ នៅតាមអន្លុងអភិរក្សត្រីមេពូជ និងតំបន់រណបតាមដងទន្លេមេគង្គលើ មន្ត្រីជំនាញ និងប្រជាសហគមន៍នេសាទបានធ្វើសកម្មភាពចុះទប់ស្កាត់ និងបង្រ្កាប បទល្មើសទទួលបានលទ្ធផលល្អជាងឆ្នាំ២០២២ ហើយអ្នកនេសាទភាគច្រើនពួកគាត់បានចូលរួមគោរពច្បាប់ជលផលបានខ្ជាប់ខ្ជួនផងដែរ។
លោកបន្តថា៖ នៅទន្លេមេគង្គលើខេត្តស្ទឹងត្រែងសម្បូរ ត្រីមេពូជធំៗដែលមានទម្ងន់ចាប់ពី ៣ គីឡូរហូត ដល់៥ គីឡូ និងត្រីប្រភេទ ខ្លះទៀត មួយក្បាលមានទម្ងន់ជាង ១០ ទៅ ២០ គីឡូក្រាមក៏មានដែរ ហើយត្រីប្រភេទទាំងនេះ កំពុងត្រូវប៉ាន់ សម្រាប់ឈ្មួញលក់នៅផ្សារសាមគ្គីស្ទឹងត្រែង និងលក់បន្តទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅខេត្តបន្ថែមទៀត។
លោក ប៊ុន ស៊ីណា ប្រជាពលរដ្ឋ នៅភូមិកោះកីបានគាំទ្រចំពោះការគិតគូពីការអភិរក្សធនធាននេះ ព្រោះខេត្តស្ទឹងត្រែងមានប្រភេទត្រីប៉ាសេអ៊ី កំពុងមានឈ្មោះបោះសំឡេងល្បីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដូចនេះបើបានអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន កងកម្លាំងទាំងបីប្រភេទ ពិសេសប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល នៅតាមចំណុចទីតាំងអន្លុងអភិរក្សនីមួយៗ ជួយទប់ស្កាត់បន្ថែម នោះពិតជាអនុវត្តទៅ កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
សូមបញ្ជាក់ថា៖ ផលត្រីនៅខេត្តស្ទឹងត្រែងឆ្នាំ២០២៣នេះចាប់បាន ៤.២០៦ តោន កើនលើសឆ្នាំ២០២២ ជាង១០០តោនកើនឡើង ២,៦១% ទោះបីថា មានប្រភេទត្រីមួយចំនួនកំពុងរងគ្រោះមានដូចជា ត្រីត្រសក់ ត្រីក្រាយ ត្រីខ្យា ត្រីរមាស ត្រីផ្ទក់ ត្រីក្រពាត់ ត្រីត្រចៀកដំរី ត្រីខ្លា និងត្រីក្របី យ៉ាងណាក៏ដោយ៕