ពលករខ្មែរនៅថៃ ថ្លែងអំណរគុណ សម្ដេចធិបតី ចំពោះការស្នើឱ្យភាគីថៃ បញ្ចុះតម្លៃទិដ្ឋាការ
ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ដែល​កំពុង​រស់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ បាន​ប្រកាស​ថ្លែង​អំណរគុណ​យ៉ាង​កក់ក្ដៅ​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ចំពោះ​ការ​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ បញ្ចុះ​តម្លៃ​ទិដ្ឋាការ​ជូន​ពលករ​ខ្មែរ។
ការ​ចេញ​សារ​ថ្លែងអំណរគុណ​នេះ ធ្វើឡើង​ក្នុង​ឱកាស សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​កម្ពុជា នឹង​ដឹកនាំ​ប្រតិភូ​កម្ពុជា អញ្ជើញ​ទៅ​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ នៅ​ទីក្រុង​បាងកក ប្រទេស​ថៃ នា​ថ្ងៃ​ទី ៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤ ខាងមុខនេះ។
លោក ម៉ៃ វណ្ណៈ ពលករ​ខ្មែរ​កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​ខេត្ត​នគររាជ​សី​ម៉ា ប្រទេស​ថៃ បាន​លើក​ឡើង​ថា «ខ្ញុំ សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ក្រៃលែង​ដល់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ដែល​បាន​ស្នើសុំ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ ឱ្យ​ជួយ​បញ្ចុះ​តម្លៃ​វីសា ពី ១៩០០ បាត មក ៥០០ បាត ជូន​ដល់​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ​យើង»។
លោក យន់ សៃ​ធូ ជា​ពលករ​ដែល​កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​ខេត្ត​សារៈ​បុរី ប្រទេស​ថៃ ក៏បាន​លើក​ឡើង​ដែរ​ថា «​សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ក្រៃលែង​ដល់ សម្តេច​បវរ​ធិបតី ដែល​បាន​ស្នើសុំ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ ឱ្យ​ជួយ​បញ្ចុះ​តម្លៃ​វីសា ពី ១៩០០ បាត មក ៥០០ បាត ជូន​ដល់​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ​យើង។ ជា​ចុងក្រោយ ខ្ញុំបាទ​/​នាង​ខ្ញុំ សូម​គោរព​ជូនពរ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ទទួល​បាន​ជោគជ័យ ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​នេះ​»។
គួរ​រំលឹក​ថា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៣ តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​កម្ពុជា លោក សេដ្ឋា ថាវីស៊ីន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ បាន​អញ្ជើញ​មក​ដល់​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ​លើក​ដំបូង​នៅ​កម្ពុជា។
ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ​លើកដំបូង​របស់ លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី សេដ្ឋា ថា​វី​ស៊ីន មកកាន់​កម្ពុជា បាន​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​ចំណងមិត្តភាព​ជា​ប្រពៃណី និង​លើកកម្ពស់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ពហុ​វិស័យ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ ស្របតាម​ស្មារតី នៃ«​ការ​ពង្រឹង​ភាពជា​ដៃគូ​ដើម្បី​សន្តិភាព និង​វិបុលភាព​» ដែល​ផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​ទៅវិញទៅមក​សម្រាប់​ប្រជាជន នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ ព្រមទាំង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​លើក​កម្ពស់​សន្តិភាព ស្ថិរភាព និង​វិបុលភាព ក្នុង​សហគមន៍​អាស៊ាន និង​អន្តរជាតិ៕