លោក ហេង សុខគង់៖ រោងចក្រផលិតសម្បកកង់រថយន្តនៅកម្ពុជា ១ថ្ងៃបានជាង៣ម៉ឺនកង់ នាំចេញទៅ ១៨០ប្រទេស
នៅប្រទេសកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នមានរោងចក្រផលិតសម្បកកង់រថយន្តចំនួនបួន ក្នុងនោះរោងចក្រដែលមានសង្វាក់ផលិតកម្មធំជាងគេ គឺក្រុមហ៊ុន Sailun នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តស្វាយរៀង ដែលមានទុនវិនិយោគ ៨០០លានដុល្លារអាមេរិក។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ហេង សុខគង់ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
លោក ហេង សុខគង់ បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុន Sailun អាចមានសមត្ថភាពផលិតសម្បករថយន្តបានប្រមាណ ៣៥០០០ និងនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសបានចំនួន ២៥០០០កង់ ក្នុងមួយថ្ងៃ ដោយនាំចេញទៅចំនួន ១៨០ប្រទេសទូទាំងពិភពលោក។
បើតាមលោក ហេង សុខគង់ ក្រុមហ៊ុននេះ ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១១នៅលើពិភពលោក ជាសម្បកកង់ដែលមានគុណភាពល្អ ហើយបច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនបានប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមកៅស៊ូក្នុងស្រុកប្រមាណ ៣០% ស្មើនឹងជ័រកៅស៊ូប្រមាណជាង ៥០០តោន ដែលជាការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងជួយដល់ប្រជាកសិករដែលដាំកៅស៊ូផងដែរ។ ក្រៅពីនេះ នៅមានបណ្តារោងចក្រមួយចំនួនទៀត មកពីកូរ៉េ ចិន និងជប៉ុនជាដើម។
រោងចក្រផលិតកង់រថយន្តនេះមានទំហំផ្ទៃដីសរុប ១២០ ហិកតា បង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណជាង ៣៥០០ កន្លែង។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន បានដាក់ឱ្យសម្ពោធផលិតផលសម្បកកង់រថយន្តថ្មីម៉ាក SAILUN ដែលជាផលិតផលថ្មីមួយដំបូងគេនៅកម្ពុជា មានរោងចក្រនៅខេត្តស្វាយរៀង៕