កម្ពុជា ចំណាយលើការនាំចូលដែក​មានតម្លៃជាង ៤៥លានដុល្លារ កើនឡើង ៤៤% ក្នុងខែមករា
កម្ពុជា បានចំណាយប្រាក់នាំចូលដែក និងដែកថែប មានតម្លៃប្រមាណជាង ៤៥លានដុល្លារ នៅក្នុងខែមករា ឆ្នាំ ២០២៤ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការក្នុងស្រុក ពោលគឺមានការកើនឡើងចំនួន ៤៤% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២៣ មានចំនួនជាង ៣១លានដុល្លារ។ នេះបើយោង​តាមរបាយការណ៍​របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា។
ចាប់​តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០២០ មក​វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​មិនមាន​ដំ​ណើ​រ​ការល្អ​ទេ ជាពិសេស​គម្រោង​ធំៗ​ដែលមាន​ម្ចាស់​ជា​វិ​និ​យោ​គិ​នប​រទេស​។ ដោយសារ​មិនសូវមាន​គម្រោង​ធំៗ ដូច្នេះ​តម្រូវ​ការ​ដែក​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ក៏​មិនមាន​បរិមាណ​ច្រើន​នោះ​ដែរ​។ អ្នកជំនាញសាងសង់ បានលើកឡើងថា ការសាងសង់នា​ពេលនេះ​ភាគច្រើន​ជា​សំណង់​លំនៅឋាន​សម្រាប់​បំពេញតម្រូវការ​ប្រជាជន​ក្នុងស្រុក និង​វិនិយោគ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុងស្រុក​តែប៉ុណ្ណោះ​។​ ទោះយ៉ាងណា យោងតាមរបាយការណ៍គយ បង្ហាញថា ការនាំចូលដែកមានកំណើននាដើមឆ្នាំ ២០២៤នេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីតម្រូវការនៃការសាងសង់​កើនឡើងនៃវិស័យ​សំណង់នៅកម្ពុជា។
សម្រាប់ដែក ​ដែល​ប្រើប្រាស់​នៅក្នុង​វិស័យ​សំណង់​​កម្ពុជា​ភាគច្រើន​នាំ​​ចូល​មកពី​ប្រទេស​វៀតណាម ចិន និង​ថៃ​។​
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីឆ្នាំ ២០២៣ កម្ពុជា បានចំណាយទៅលើការនាំចូលដែក និងដែកថែប គិតជាថវិកាអស់ប្រមាណជាង ៣៧២លានដុល្លារ កើនឡើង ៣,៥% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ ២០២២ មានចំនួនជិត ៣៦០លានដុល្លារអាមេរិក។ នេះបើតាមអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា។