លោក​ ស៊ុន ចាន់ថុល នឹង​ធ្វើ​ដំណើរទៅ​អាមេរិក​​គោះទ្វារទាក់ទាញវិនិយោគិន​អាមេរិក​មក​កម្ពុជា
លោក ស៊ុន ចាន់ បាន​បង្ហាញ​ពី​គោលបំណង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​អាមេរិក​មកកម្ពុជា ក្នុងពេល​ដែល​លោក​​ប្រកាស​នឹង​​ធ្វើ​ដំណើរទៅ​គោះទ្វារ​អ្នក​វិនិយោគក្នុងទឹកដីប្រទេស​មហាអំណាច​សេដ្ឋកិច្ច​លេខ ១ អាមេរិក​ក្នុងពេលឆាប់ៗខាង​មុខ​នេះ។
នៅក្នុងជំនួបសម្ដែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារជាមួយ​លោក Devin Barta ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា (AmCham Cambodia) លោក​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានជម្រាបជូន​ព័ត៌មានដល់គណៈប្រតិភូអំពីគម្រោងគោះទ្វាវិនិយោគរបស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាទៅកាន់ទឹកដី​សហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាអាចឱ្យកម្ពុជាទាក់ទាញបន្ថែមទៀតវិនិយោគិនរបស់អាមេរិក ចូលមកវិនិយោគបន្ថែមលើក្រុមហ៊ុនដែលកំពុងមានប្រតិបត្តិការស្រាប់នៅកម្ពុជា។
ដោយឡែកទាក់ទង​ការ​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​ លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ដែលកំពុង​ដឹកនាំជា​អនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ផង​នោះ​បាន​ជម្រាប​​ដល់លោក Devin Barta ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជាអំពី​ទស្សនវិស័យរបស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាលើការលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ដោយ​មានការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់(QIP) ក្នុងគោលដៅសម្រួលដល់វិនិយោគិនក្នុងការស្នើសុំ​គម្រោង​វិនិយោគ​តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ។
សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជាបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៦ គឺជាអង្គការឯករាជ្យមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញ ដែល​មានសមាជិកប្រមាណ ២៤០ ក្រុមហ៊ុន ដែល​ក្នុងនោះមានក្រុមហ៊ុនពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាជាសមាជិក​ផងដែរ៕