​អ្នកផលិតអំបិល​ មិនចង់កែប្រែដីស្រែអំបិល ​យកទៅសាងសង់សំណង់អាគារ​ផ្សេងៗ
អ្នកផលិតអំបិល​ ​មិនចង់ឱ្យមានការកែប្រែដីស្រែផលិតអំបិលទៅធ្វើអ្វីផ្សេង ​ហើយក៏មិនចង់ឱ្យមាន​សំណង់អាគារ​ស្នាក់​នៅផ្សេងៗ ស្ថិតនៅក្បែរតំបន់ផលិតអំបិលនោះទេ ព្រោះ​ធ្វើឱ្យខូចបរិស្ថាន​សម្រាប់​ផលិតអំបិល។ ​
លោក ប៊ុន ណារិន ប្រធាន​សមាគម​ផលិត​អំបិល​កម្ពុជា ​បានថ្លែងគាំទ្រប្រសាសន៍របស់សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ​នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា​កាលពីពេថ្មីៗនេះ ​ដែលសម្ដេចបានណែនាំឱ្យ​មន្ត្រីរាជរដ្ឋាភិ​បាលបន្តការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការពង្រឹងការគ្រប់គ្រង និងការអភិរក្សដីស្រែអំបិលនៅខេត្តកំពត និង​ខេត្តកែប ដែលជាកេរ្ដិ៍ដំណែលពីដូនតា និងជំរុញការផលិត​អំបិល ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុក​ជាទំនិញ​យុទ្ធសាស្ត្រ។ ​
​លោក ប៊ុន ណារិនបានគាំទ្រថា៖ «ជាគោលនយោបាយ​ល្អណាស់ ខ្ញុំមិនចង់ឱ្យ​កែប្រែ​ដីទៅធ្វើអ្វីផ្សេង មិនចង់ឱ្យមានសំណង់ស្នាក់នៅ​ ស្ថិតនៅក្បែរតំបន់ផលិតអំបិលនោះទេ ព្រោះ​វា​អាច​ធ្វើឱ្យខូចបរិស្ថានទឹក​ ដី ឬជាតិកខ្វក់សម្រាប់ផលិតអំបិល»។
​បើតាមលោក ប៊ុន ណារិន ការផលិតអំបិលនៅខេត្តកែប និងកំពតឆ្នាំ ២០២៤ នេះ មានស្ថាន​ភាព​ល្អប្រសើរ ​ដោយសារអាកាសធាតុអំណោយផល។
គិតត្រឹមថ្ងៃទី ១៥ ខែកុម្ភៈ ទិន្នផលប្រមូល​បាន​ប្រ​មាណ ២ ម៉ឺនតោន ហើយនៅរយៈពេល ២ ខែទៀត ដែលអាចមានលទ្ធភាពប្រមូលផល​ ខណៈ​លោក​ដាក់ក្ដីរំពឹងថា ទិន្នផលអាច​នឹង​ទទួល​បានពី ៧ ទៅ ១០ ម៉ឺនតោននៅឆ្នាំនេះ ដែល​ការប្រមូលផលរហូតដល់ដំណាច់ខែមេសា។​
​បច្ចុប្បន្នតម្លៃអំបិលលក់ចេញបានធ្លាក់ចុះមកនៅតម្លៃ ៩.០០០ រៀលក្នុង១ បាវ ដែលមានទម្ងន់ ៥០ គីឡូក្រាម ខណៈកសិករបញ្ជាក់ថា មិនចំណេញច្រើនទេតម្លៃនេះ។​
​យោងតាមរបាយការណ៍​របស់​​​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ ​វិទ្យាសាស្ត្រ​ ​បច្ចេកវិទ្យា​ ​និង​ន​វា​នុ​វត្ត​ន៍​បង្ហាញថា ​នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ កម្ពុជាផលិតអំបិលបានជាង ៨ ម៉ឺនតោន (៨​១​.​១​៥​៤​) កើន​ឡើង​ ​១​៤​៨​.​៩​ ​ភាគរយ​​ធៀប​នឹង​ចំនួន​ ​៣​២​.​៩​០​០​ ​តោន​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​២​។
របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញថា ផ្ទៃដីផលិតអំបិលនៅកម្ពុជាមានចំនួន ៣,៩៨៧.៣៥ ហិកតា ក្នុងនោះនៅខេត្តកំពត ៣ ៤៨៩.៤៨ ហិកតា និងខេត្តកែប ៤៩៧.៨៧ ហិកតា៕