ដីជាង ៤៣ ហិកតា នៅ​ភូមិសាស្ត្រភ្នំ ១៥០០ ត្រៀមដាំស្ដារព្រៃឈើឡើងវិញ
ដី​ជាង ៤៣​ ហិកតា ដែល​ស្ថិត​នៅចំណុច​ភ្នំ ​១៥០០ នៃ​ភូមិសាស្ត្រ​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ភ្នំ​សំកុស ស្រុក​វាល​វែង ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ គ្រោង​ដាំ​ស្តារ​ព្រៃឈើ​ឡើង​វិញ ក្រោយ​វាយ​តម្លៃ​ថា​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​ផ្ទៃ​ដី​ទាំង​អស់​នេះ មិន​អាច​អនុវត្ត​តាម​គោលការណ៍​របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែ​មីនា ម្សិល​មិញនេះ លោក អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​បរិស្ថានបាន​ចុះពិនិត្យដោយ​ផ្ទាល់នៅ​លើទីតាំងក្រុមហ៊ុនវិនិយោគចំនួន ៥ ដែលមាន ៣ទីតាំក្នុងតំបន់ស្នូល និង ២ទីតាំងនៅក្រៅតំបន់ សរុបទំហំជាង ៤៣​ហិកតា ត្រង់ចំណុចភ្នំ១៥០០ ដើម្បី​ដាំស្តារព្រៃឈើឡើងវិញ បន្ទាប់​ពីបានវាយតម្លៃថា គម្រោងមិន​បានអនុវត្តតាមគោការណ៍​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និង​មិនបានដំណើរការជាច្រើនឆ្នាំកន្លងមក។
លោក​ រដ្ឋមន្ត្រី បាន​លើក​ឡើង​ថា ការ​ដាំស្តារ​ព្រៃឈើ​ឡើងវិញនេះ គឺស្រប​ទៅ​តាម​បទបញ្ជា របស់​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលតម្រូវឲ្យក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់គ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិឲ្យបានម៉ឺងម៉ាត់នៅទូទាំងប្រទេស។
បើតាមលោករដ្ឋមន្រ្តី តំបន់វិនិយោគអភិវឌ្ឍទេសចរណ៏ធម្មជាតិ ដែលមិនបានអនុវត្តតាមកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយរាជរដ្ឋា ភិបាល គឺត្រូវបានដកហូតមកវិញ ដោយឃ្លុំទុកដើម្បីដាំស្តារព្រៃឡើងវិញ។ ចំពោះតំបន់ព្រៃ ដែលបានពីការដកហូតត្រឡប់មកវិញ ពីការកាប់ទន្រ្ទាន និងព្រៃរិចរិលដោយធម្មជាតិ ក៏នឹងត្រូវដាំស្តារព្រៃឈើឡើងវិញផងដែរ ហើយការអនុវត្តដាំស្តារ គឺធ្វើឡើងទូទាំងប្រទេសតែម្តង ដើម្បីបង្កើនគម្របព្រៃ ៦០% នៅឆ្នាំ២០៥០។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងបរិស្ថានបានដាក់ផែនការ​ដាំស្តារព្រៃឈើឲ្យបាន ១ លានដើម ចាប់ពីរដូវវស្សា ឆ្នាំ ២០២៤នេះតទៅ។ គិតមកដល់ពេលនេះ មន្ទីររាជធានី-ខេត្ត បានរៀបចំបណ្តុះកូនឈើបានគ្រប់ផែនការមានចំនួនជាង ១លានដើមនិងបានចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋជាបណ្តើរៗយកទៅដាំតាមផ្ទះ សាលារៀន វតត្តអារាម និងតាមសហគមន៍។ ដោយឡែក លោក អ៊ាង សុផល្លែត ក៏បានផ្តល់កូនត្នោតចំនួនជាង ៣០ម៉ឺន ដើមថែមទៀតសម្រាប់យុទ្ធនាការចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋដាំដោយឥតគិតថ្លៃ៕