កម្មកររោងចក្រ Y&W និងសហជីព ស្ញប់ស្ញែងរដ្ឋាភិបាលដែលបើកប្រាក់ឈ្នួល ទាំងថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ
កម្មករ-និយោជិត នៃរោងចក្រ Y&W អរគុណរាជរដ្ឋាភិបាលដែលធ្វើការទាំងថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ដើម្បីបើកប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ ទៀត ជូនកម្មករ ខណៈសហជីពវាយតម្លៃខ្ពស់អំពីដំណោះស្រាយរបស់ក្រសួងការងារលើករណីរោងចក្រ Y&W នេះ។
កញ្ញា ឡាយ ថាវង្ស ដែលជាកម្មការិនី Y&W ថា «ខ្ញុំសូមអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាល បើទោះបីថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ក៏ដោយ ក៏នៅតែធ្វើការដើម្បីបើកប្រាក់ឈ្នួលជូនកម្មករទាំងអស់ផងដែរ។ ខ្ញុំសប្បាយចិត្តខ្លាំងណាស់នៅពេលដែលទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលនៅពេលនេះ»។
លោក ធន ពន្លឺ ដែលជាកម្មករ នៃរោងចក្រ Y&W លើកឡើងដែរថា ខ្លួនសប្បាយចិត្តយ៉ាងខ្លាំងដែលទទួលបានប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ ទៀត ពី រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាក្រសួងការងារ។ លោកអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាលដែលធ្វើការទាំងថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ដើម្បីបើកប្រាក់ឈ្នួលឱ្យកម្មករ-និយោជិត នៃរោងចក្រ Y&W ទាំងអស់ ផងដែរ។
ដោយឡែក លោកស្រី ឱក ចន្ថា កម្មការិនី នៃរោងចក្រ Y&W ក៏បានកោតសរសើររាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលដោះស្រាយករណីរោងចក្រ Y&W ហើយកម្មករ-និយោជិត ទាំងអស់ ទទួលបានការដោះស្រាយដ៏សមស្របមួយ។
លោកស្រី ថា «ខ្ញុំមិននឹងស្មានថាក្រសួងធ្វើការនៅថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ដើម្បីបើកប្រាក់ឈ្នួលជូនកម្មករទេ។ ខ្ញុំពិតជាអរគុណខ្លាំងមែនទែន ដែលក្រសួងខិតខំធ្វើការដើម្បីបើកប្រាក់ឈ្នួលជូនកម្មករពួកខ្ញុំ។ ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់នៅពេលនេះ ខ្ញុំបានទាំងកូន និងសំណងផងដែរ ពីព្រោះខ្ញុំទើបសម្រាលកូនថ្មីៗ នេះ»។
ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក ហ្វា សាលី ប្រធានសម្ព័ន្ធសហជីពជាតិ មើលឃើញថា ការបំពេញការងារទាំងថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ទាំងយប់ ទាំងថ្ងៃ លើករណីរោងចក្រ Y&W ជាពិសេសអំឡុងពេលបើកប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ ជូនកម្មករ នៅពេលនេះ បានបង្ហាញឱ្យឃើញពីការយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលលើសុខទុក្ខរបស់កម្មករ-និយោជិត។
គូសបញ្ជាក់ផងដែរថា ចាប់តាំងពីរសៀលថ្ងៃទី ២២ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៤ មក ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ បានចាប់ផ្ដើមបើកប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់បំណាច់ផ្សេងៗ ជូន កម្មករ-និយោជិត នៃក្រុមហ៊ុន Y & W នៅសាលាខណ្ឌដង្កោ។ ក្នុងនោះ គិតត្រឹមថ្ងៃទី ២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ មានកម្មករ-និយោជិត នៃរោងចក្រ Y&W សរុបចំនួន ៣ ៧២៤ នាក់ បានមកបើកប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ ពីរាជរដ្ឋាភិបាល។
ដោយឡែក កម្មករ-និយោជិត ដែលមិនទាន់បានបើកប្រាក់ឈ្នួល និងប្រាក់បំណាច់មុខងារផ្សេងៗ អាចបន្តបើកនៅទីស្ដីការក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ដោយផ្ទាល់ ចាប់ពីថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៤ ដោយភ្ជាប់មកជាមួយនឹងឯកសារតម្រូវដូចមានក្នុងសេចក្ដីណែនាំ៕