​​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់​​​​មាន​ប្រភព​វារីអគ្គិសនី ៣ កន្លែង មានអនុភាព ២៥៧ មេហ្កាវ៉ាត់ ក្នុងនោះមួយកន្លែងកំពុងដំណើរការប្រើប្រាស់
ខេត្តពោធិ៍សាត់​មាន​​ប្រភព​វារីអគ្គិសនី​ចំនួន ៣ កន្លែង មានអនុភាព ២៥៧ មេហ្កាវ៉ាត់ ក្នុងនោះមួយកន្លែងកំពុងដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់ និង​ពីរ​កន្លែង​ទៀត​កំពុងដំណើរការ​សាងសង់។ នេះបើតាមលោក ខូយ រីដា អភិបាល​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់​។
ខេត្តពោធិ៍សាត់ គឺជាខេត្តមួយក្នុងចំណោមរាជធានីខេត្តទាំង២៥ ដែល​មានសក្តានុពល​​សំខាន់ៗលើផ្នែក​កសិកម្ម រួមទាំំង​ឧស្សាហកម្ម។
ទាក់ទង​វិស័យ​ថាមពល លោក ខូយ រីដា បាន​បញ្ជាក់ថា ខេត្តភាគ​ពា័ព្យ​នេះ​មាន​ប្រភព​វារីអគ្គិសនីចំនួន ៣ កន្លែង មានអនុភាព ២៥៧ មេហ្កាវ៉ាត់ ក្នុងនោះមួយកន្លែងកំពុងដំណើរការប្រើប្រាស់ គឺវារីអគ្គិសនីស្ទឹងអាតៃ ដែលមានអានុភាពផលិត អគ្គិសនី​១២០​មេហ្កាវ៉ាត់ និងពីរកន្លែងកំពុងសាងសង់ គឺវារីអគ្គិសនី ស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ មាន​អានុភាព​៨០ មេហ្កាវ៉ាត់ ស្ថិតនៅក្នុង ភូមិតាំងយ៉ ឃុំប្រម៉ោយ ស្រុកវាលវែង និង វារីអគ្គិសនីស្ទឹងមេទឹកមានអានុភាព ១៥០មេហ្កាវ៉ាត់ ស្ថិតនៅ ភូមិសង្គមថ្មី ឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង។
ជាមួយគ្នានេះ ខេត្តពោធិ៍សាត់មានស្ថានីយ៍ថាមពលដើរដោយពន្លឺព្រះអាទិត្យជាថាមពលស្អាតនៅស្រុកក្រគរ ដែលមានអានុភាពផលិតអគ្គិសនីបាន ៩០ មេហ្កាវ៉ាត់ផងដែរ។
មានចម្ងាយ ១៨៦គីឡូម៉ែត្រ ពីរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តពោធិ៍សាត់​បែងចែក​រដ្ឋបាលដែនដីគ្រប់គ្រង មាន ១ រដ្ឋបាលក្រុង ៦ រដ្ឋបាលស្រុក ៧ សង្កាត់ ៤២ឃុំ និង៥២៦ភូមិ។ មានប្រជាជនសរុបចំនួន ៥៣២.៨៨៦នាក់ ស្រី២៧០.០៦០នាក់ ស្មើនឹង ១៣៥.៤១២គ្រួសារ។ មានផ្ទៃដីសរុបចំនួន ១២.៦៩២ គ.ម២ សណ្ឋានដី ត្រូវបានបែងចែកជា ៤ប្រភេទ មានដូចជា៖ តំបន់ភ្នំ, តំបន់ខ្ពង់រាប, តំបន់​ទំនាប​កណ្ដាល និងតំបន់បឹង ទន្លេសាប។
ភូមិសាស្រ្ត​ព្រំប្រទល់ខេត្ត ​ខាងកើតជាប់នឹងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខាងលិចជាប់នឹងខេត្តបាត់ដំបង និងប្រទេសថៃ ខាងជើងជាប់នឹង​បឹងទន្លេសាប និងខាងត្បូងជាប់នឹងខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងខេត្តកោះកុង។
សក្តានុពលសំខាន់ៗរបស់ ខេត្តពោធិ៍សាត់ រួមមានដូចជា៖
១- វិស័យធនធានទឹក : មានទំនប់ស្ទាក់ទឹក ដែលជាចំណងដៃដ៏ថ្លៃថ្លា របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៃយើងជូន​បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ គឺទំនប់ទី៣ ទំនប់ទី៥ ដែលអាចស្តុកទឹកបានប្រមាណ ៥០លានម៉ែត្រគូប និងទំនប់ទី១ ដំណាក់ឈើ​ក្រំ អាចស្តុកទឹកបានប្រមាណ ១០លានម៉ែត្រគូប ជាប្រភពទឹករស់សម្រាប់ ស្រោច​ស្រព លើវិស័យកសិកម្ម និងការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ។
ក្រៅពីនេះមាន ទំនប់ និងប្រឡាយមេក្បាលហុងដំណាក់អំពិល និង​ទំនប់និងប្រឡាយមេក្បាលហុងចារឹក ដែលជាសមិទ្ធផលសំខាន់ សម្រាប់វិស័យកសិកម្ម។
វិស័យទេសចរណ៍ មានសក្ដានុពលទេសចរណ៍ធម្មជាតិជាច្រើនដូចជា រមណីយដ្ឋាន ធម្មជាតិ វប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រ ប្រាសាទបុរាណ និងតំបន់ជាច្រើនទៀត ដែលអាចផ្តល់នូវ សក្តានុពល សម្រាប់​ឱ្យយើងកែច្នៃទៅជាកន្លែងទេសចរណ៍កំសាន្តបានជាច្រើនកន្លែង។
វិស័យឧស្សាហកម្ម ខេត្ត​មានរោងចក្រសហគ្រាសជាច្រើនកន្លែងដូចជា៖ រោងចក្រដំឡើងរថយន្តហ្វ័ត (Ford) រោងចក្រ កាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ រោងចក្រផលិតទឹកស្អាត ដែលអាចស្រូបយកកម្លាំង​ពលកម្ម​ប្រមាណ១០ ៧៨២ នាក់ ស្រី ៦ ៧៤៩ នាក់ បានជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋយើងមានការងារធ្វើ ដើម្បីកាត់បន្ថយការធ្វើចំណាកស្រុក​ផងដែរ៕