ពលករខ្មែរវិលត្រឡប់ពីថៃ សប្បាយចិត្តដែលរាជរដ្ឋាភិបាលមិនយក​ថ្លៃសេវាទិដ្ឋាការចេញ-ចូល អំឡុងចូលឆ្នាំ
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ៣ ខែ​មេសា ឆ្នាំ ២០២៤ ម្សិលមិញ​នេះ ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​បាន​វិលត្រឡប់​ពី​ប្រទេស​ថៃ មក​លេង​ស្រុកកំណើត​អំឡុង​ពេល​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ លើក​ឡើង​ថា ខ្លួន​សប្បាយចិត្ត​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជួយ​សម្រួល​មិន​យក​ថ្លៃ​សេវា​បង់​ប្រាក់​លើ​ទិដ្ឋាការ​ចេញ​-​ចូល (Re-Entry) នៅ​តាម​ច្រក​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា​-​ថៃ ព្រោះ​អាច​ជួយ​កាត់បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​បាន​មួយ​ផ្នែក។
ការ​លើក​ឡើង​បែបនេះ បន្ទាប់ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រកាស​មិន​យក​ថ្លៃ​សេវា​បង់​ប្រាក់​លើ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅវិញទៅមក (Re-Entry) របស់​ពលករ​ខ្មែរ​កំពុង​ធ្វើការ និង​រស់នៅ​ប្រទេស​ថៃ ដែល​វិល​ត្រឡប់​មក​លេង​ស្រុកកំណើត ក្នុងអំឡុងពេល​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី ០១ ខែ​មេសា រហូតដល់​ថ្ងៃ​ទី ១៥ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤។
លោកស្រី សំ ស៊ីនួន ជា​ពលករ​ខ្មែរ​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ម្នាក់ លើក​ឡើង​ថា «​អរគុណ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែល​មិន​យក​កម្រៃ​សេវា​បង់​ប្រាក់​ចេញ​-​ចូល​ដល់​ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​ធ្វើការ និង​រស់នៅ​ប្រទេស​ថៃ ក្នុងអំឡុងពេល​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ ខាងមុខនេះ​»។
ពលករ​រូប​នេះ អរគុណ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជា​អាជ្ញាធរ ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ដល់​ពលករ​ដែល​វិល​ត្រលប់​មកលេង​ស្រុកកំណើត ហើយ​បាន​ផ្តល់​អាហារសម្រន់​ដូចជា នំប៉័ង និង​ទឹក​សុទ្ធ រួម​ទាំង​ការ​ជួយ​សម្រួល​កិច្ច​ការងារ​ផ្សេងៗ ជូន​ដល់​ពលករ​តាម​ច្រក​ព្រំដែន​ផង​ដែរ។
លោក ភារុន ជា​ពលករ​ខ្មែរ​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ម្នាក់ទៀត ក៏បាន​លើកឡើង​ដែរ​ថា «​ខ្ញុំ​មក​លេង​ស្រុក​កំណើត​នៅ​ឆ្នាំនេះ​អត់​មាន​ការ​បង់ថ្លៃ​សេវា​ចេញ​-​ចូល (​ទិដ្ឋាការ​) ទេ។ ខ្ញុំ​ចំណាយ​តែ​ទៅលើ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ពី​ក្រុង​បាងកក មកកាន់​ច្រក​ព្រំដែន​របស់​យើង។ ខ្ញុំ​សប្បាយចិត្ត ព្រោះ​កាត់បន្ថយ​ចំណាយ​បាន​ខ្លះ​ដែរ​»។
គួរ​កត់​សម្គាល់​ថា ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី ១ ខែ​មេសា ឆ្នាំ ២០២៤ ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​វិលត្រឡប់​ចូល​ប្រទេស​វិញ​នៅ​តាម​បណ្តា​ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​ច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​សរុប​ចំនួន ១៩០,៤០ នាក់ ក្នុង​នោះ​ច្រក​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ ចំនួន ១៨,២៩៥ នាក់។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​សម្រួល​ដំណើរ​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក្នុង​នោះ​ក៏​មាន​មន្ត្រី​របស់​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ​ប្រចាំការ​នៅ​ទីនោះ​ផង​ដែរ។
គូស​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ៨ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤ បាន​លើក​ឡើង​ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​ថៃ បាន​សម្រេច​មិន​យក​ថ្លៃ​ទិដ្ឋាការ​ចេញ​-​ចូល​ប្រទេស​ថៃ (Re-Entry) ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​ពលករ​ខ្មែរ ដែល​នឹង​ធ្វើ​ដំណើរ​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា​ក្នុង​ឱកាស​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​ប្រពៃណី​ជាតិ​ខាងមុខនេះ៕