អ.គ.វ.ខេត្តព្រះសីហនុ បើកភ្លើងខៀវឱ្យបង្កើតរោងចក្រផលិតកេសកាតុង មានទុនវិនិយោគជាង៣លានដុល្លារ
ក្នុងកិច្ចប្រជុំអនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ (អ.គ.វ.ខ.ស.ន)  នារសៀលថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា នេះ ក្រុមការងារ អ.គ.វ.ខ.ស.ន បានរាយការណ៍ជូនអង្គប្រជុំ អំពីការចុះពិនិត្យទីតាំងស្នើសុំបង្កើតរោងចក្រ ផលិតកេសកាតុង ផលិតផលធ្វើពីក្រដាស សម្ភារៈវេចខ្ចប់ និងសម្ភារៈបន្ទាប់បន្សំគ្រប់ប្រភេទរបស់ក្រុមហ៊ុន​ ខូប៊ឺ​ ភែកឃីជីង​ (ខេមបូឌា​)​ ឯ.ក​ មានទុនចុះបញ្ជី ១.៥០០.០០០ដុល្លាអាមេរិក និងទុនវិនិយោគ ៣.០៤០.៧៣៥,៣៥ ដុល្លាអាមេរិក ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិអូរចំណារ​ ឃុំអូរឧកញ៉ាហេង​ ស្រុកព្រៃនប់​ ខេត្តព្រះសីហនុ​។
បន្ទាប់ពីអង្គប្រជុំបានស្តាប់បទបង្ហាញស្តីពីបែបបទ និងនីតិវិធីនៃការចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគ នៅអនុគណៈកម្មាធិការ វិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ​ និងរបាយការណ៍ស្តីពីចុះពិនិត្យទីតាំងស្នើសុំរោងចក្រ ផលិតកេសកាតុង ផលិតផលធ្វើពីក្រដាស សម្ភារៈវេចខ្ចប់ និងសម្ភារៈបន្ទាប់បន្សំគ្រប់ប្រភេទរួចមក​ អង្គប្រជុំបានសម្រេចឯកភាពលេីសំណេីស្នេីសុំវិនិយោគនេះ​ និងសម្រេចចុះបញ្ជីវិនិយោគជាគម្រោងមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់នៅ អ.គ.វ.ខ.ស.ន។​
អង្គប្រជុំ ក៏បានណែនាំឱ្យមន្ទីរ​ឧស្សាហកម្ម​ វិទ្យា​សាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍ខេត្ត​ និងលេខាធិការដ្ឋា​នអនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគខេត្ត​ ត្រូវរៀបចំសេចក្តីសម្រេចបង្កេីតរោងចក្រជូនដល់ក្រុមហ៊ុន​ ឱ្យបានឆាប់រហ័ស​។អង្គប្រជុំក៏បានបញ្ជារឱ្យមន្ទីរ​អង្គភាពជំនាញ​ ត្រូវចេញអាជ្ញាបណ្ណ​ ឬបញ្ជិកានានា​ ដែលក្រុមហ៊ុនស្នេីសុំ​ ទៅតាមការទទួលប្រតិភូកម្មពីក្រសួងស្ថាប័នសាមីរៀងខ្លួន។
ក្នុងករណីអាជ្ញាបណ្ណ​ ឬបញ្ជិកានានា​ ដែលក្រុមហ៊ុនស្នេីសុំ​ ដែលមិនទាន់បានប្រតិភូកម្ម អ.គ.វ.ខ.ស.ន​ បានបញ្ជារឱ្យ​ មន្ទីរ​អង្គភាពសាម៉ី ត្រូវដេីរតួនាទីតាមយន្តការច្រកចេញចូលតែមួយ​ ដោយត្រូវយកសំណុំឯកសារពាក់ព័ន្ធ​ ជូនក្រសួងស្ថាប័នសាមី ដេីម្បីពិនិត្យសម្រេច។
គួររម្លឹកជូនថា កាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចេញអនុក្រឹត្យបង្កើតអនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគរាជធានី ខេត្ត ដែល ជាសេនាធិការឱ្យរដ្ឋបាលរាជធានី-ខេត្ត ដើម្បីជាយន្តការក្នុងការពិនិត្យសម្រេចលើការវិនិយោគឯកជន និងការដោះស្រាយវិវាទពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងវិនិយោគ។ សមាភាពនៃអនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគរាជធានី-ខេត្ត អភិបាលនៃគណៈអភិបាលរាជធានី-ខេត្តទាំងអស់ គឺជាប្រធាន និងអភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលរាជធានី ខេត្ត ចំនួន១រូប គឺជាអនុប្រធាន និងប្រធានមន្ទីរពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនជាសមាជិក។
អនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគរាជធានី-ខេត្តមានតួនាទី និងភារកិច្ចពិនិត្យ និងសម្រេចលើការចុះបញ្ជី ការផ្តល់ការលើកទឹកចិត្ត ការធានាការទិញ ការលក់ ការរួមបញ្ចូលគ្នា ការលុប និងការដោះស្រាយវិវាទនានាពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងវិនិយោគឯកជន ដែលមានទុនវិនិយោគសមមូលនឹង៥លានដុល្លារអាមេរិកចុះ នៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់រដ្ឋបាលរាជធានី ខេត្តសាមីនីមួយៗ ស្របតាមនីតិវិធីដែលកំណត់ដោយអនុក្រឹត្យដោយឡែក និងស្របតាមច្បាប់វិនិយោគនៃកម្ពុជា៕