កសិករដាំដំឡូងមី ប្រឈម​ការ​ខូចខាតធ្ងន់ធ្ងរ​ ដោយសារ​រលកកម្តៅ​មិនធ្លាប់មាន
ប្រជាកសិករនៅតាមបណ្តាស្រុកគោលដៅសំខាន់ៗមួយចំនួន ស្ថិត​នៅប៉ែកខាងលិចនៃខេត្ត​បាត់ដំបង​កំពុងប្រឈម​កត្តាធម្មជាតិយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​ទៅលើដំណាំ​ដំឡូងមីនៅក្នុង​ឆ្នាំនេះ។
កសិករក្នុងស្រុកភ្នំព្រឹក លោក រិនដា បានលើកឡើងថា ដំឡូងមីលោកបានដាំដុះ​លើ​ទំហំដី​ ​១០ ហិកតា​កំពុងតែ​រងការ​ខូចខាត​ជាបណ្តើរៗ។
លោកថា នឹងអាចឈានដល់ខូចខាតលើទំហំ​ធំនៅពេលខាងមុខ បើទោះបីប្រើវិធីដាក់​ដំណក់ទឹក​ក៏​គ្មានបាន​​លទ្ធផលល្អសម្រាប់​​ទប់ទល់កម្តៅ ខណះឆ្នាំនេះ​លោកថាអ្នក​ដាំដំឡូមី​បានខូចខា​តប្រហែល ៥០ ភាគរយហើយ។
លោកថា ជាទូទៅរាល់ឆ្នាំឲ្យតែធា្លក់ភ្លៀងចន្លោះពីខែ ១ ដល់ខែ ៣ រូបលោក​ក៏ដូចជា​អ្នក​ភូមិផ្សេង​ទៀត​ចាប់ផ្តើមដាំ​ដុះជាបន្តបន្ទាប់ គឺរយះពេល​ជាង​ ២០ ឆ្នាំ​មក​ហើយ​មិន​ដែល​មាន​កម្តៅ​ខ្លាំង​ដូច​ឆ្នាំ​នេះទេ។ សូម្បីតែប្រភពទឹកនានា​មិនដែលរីង​ស្ងួតគ្រប់រដូវកាលក៏ត្រូវ​បានរីងស្ងួត​អស់​ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ​ដែរ។
ចំណែក​កសិករម្នាក់ទៀតក្នុងស្រុកបាណន់ លោក សារុម បានលើកឡើងថា ដំឡូងរបស់លោក​ដែលបាន​ដាំចាប់ពីដើមខែ ២ បានខូចខាតទាំងស្រុងលើផ្ទៃដី ៥ ហិកតា រួម​ដំឡូងបងប្អូនរបស់​លោក​ជាច្រើនហិកតាទៀត​ក៏ត្រូវខូចខាតដូចគ្នា ហើយ​ក៏បានភ្ជួរដីសារ​ថ្មីរង់ចាំ​អាកាសធាតុ​ល្អបន្តិចទើបបន្តការដាំម្តងទៀត ។
កសិករដាំដំឡូងមីកំពុងរង​ផល​ប៉ះពាល់​ពីអាកាសធាតុជាបន្តបន្ទាប់ ដោយសារតែសម្ពាធនៃកម្តៅ​មានកម្រឹតខ្ពស់ សូម្បីតែ​ដំណាំ​ផ្សេងៗទៀតក៏ខូចខាតដែរ។ នៅក្នុស្រុកកំរៀងមានប្រជាកសិករប្រកបរបរដាំដំឡូងមីលើផ្ទៃដីជាង ១ ពាន់ហិកតា រងផលប៉ះពាល់ប្រហែល ៥០ ភាគរយ។
បើតាមលោក ហេង សិទ្ទ មន្ត្រីនៃមន្ទីរកសិកម្មខេត្តបានឲ្យដឹងថា រហូតមកដល់ពេលនេះ​នៅតាម​បណ្តាស្រុកទាំង ៧ នៅ​ប៉ែក​ខាងលិចខេត្តបាត់ដំបង រហូតមកដល់ពេលនេះ ខាងមន្ទីរ​នៅមិនទាន់​ទទួលតួលេខ​ណាមួយនៅឡើយ ទៅលើផលប៉ះពាល់លើផលដំណាំដំឡូងមីពីរលកកម្តៅ។
តែក្នុងនោះលោកដឹងតែស្រុកសំពៅលូនដែលកសិករបានដាំដុះដំឡូងមីលើផ្ទៃជាង ១ ពាន់ហិកតា តែមកដល់ថ្ងៃនេះ​ ក៏មិនទាន់បានទទួលរបាយការណ៍លើផលប៉ះពាល់នៅឡើយដែរ​គ្រាន់​តែ​ដឹង​ថា ឆ្នាំនេះ​រងផលប៉ះពាល់ច្រើន​ដោយសារកសិករ​មិនអនុវត្តតាម​ការណែនាំពីមន្ត្រីជំនាញ​លើការដាំដុះ។
លោកបន្តថា បើតាមការណែនាំពីក្រសួង បានណែនាំមិនឲ្យកសិករដាំដំឡូងមី ធ្វើការ​ដាំដុះ​ប្រញាប់​ប្រញាល់​ពេក​ទេ នៅក្នុង​ចន្លោះពីដើមឆ្នាំរហូតដល់ខែ ៤ ឆ្នាំនេះ។ក្រសួងក៏​បានចេញ​សេចក្តីប្រកាស​ជាសាធារណះ ដើម្បីឲ្យប្រជាកសិករបានដឹងហើយ ឲ្យមានការប្រយ័ត្នប្រយ៉ែង​ក្នុងការ​ដាំដំណាំ​ផ្សេងៗក្រោមរលកកម្តៅ ដែលមានកម្រិតខ្ពស់។
លោកថា ក្រៅពីនេះមន្ត្រីនៃមន្ទីរកសិកម្ម ក៏បានធ្វើការណែនាំមួយចំនួន​ឲ្យកសិករដាំដំឡូងមី​ទូទាំងខេត្ត​ដែលធ្វើការដាំដុះរង់ចាំដល់ខែ ៥ ធ្វើការដាំដុះ ទើបគ្មានរងផលប៉ះពាល់​លើទំហំ​ធំ​បែប​នេះ។
លោកថា ដោយសារកសិករ​មិនបានអនុវត្ត ហើយធ្វើតាមទម្លាប់រាល់ឆ្នាំ ទើប​មានលទ្ធផល​មិនល្អ​បែប​នេះ​ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់កម្រិតជីវិភាពគ្រួសាររបស់ពួកគាត់ថែមទៀតផង៕