កម្ពុជាបានរកឃើញវីរុសកូវីដ-១៩ប្រភេទថ្មី ចំនួន៦ករណី
ឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួរបស់ កម្ពុជាថ្មី នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពី “ការបំភ្លឺពីមន្ទីរពិសោធន៍លើបញ្ហាវីរុសកូវីដ-១៩” ដែលរៀបចំដោយ ក្រសួងសុខាភិបាល នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២១នេះ នាយកវិទ្យាស្ថានប៉ាស្ទ័រកម្ពុជា បង្ហាញថា កម្ពុជាបានរកឃើញប្រភេទវីរុសកូវីដ-១៩ប្រភេទថ្មី ៦ករណីហើយ ក្នុងនោះក៏មានពាក់ព័ន្ធការឆ្លងចូលសហគមន៍ “ព្រឹត្តិការណ៍ ២០ កុម្ភៈ” ផងដែរ។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូរ៉ង់ បារីល នាយកវិទ្យាស្ថានប៉ាស្ទ័រកម្ពុជា បានឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួររបស់ កម្ពុជាថ្មី ដោយបានបង្ហាញថា ទាក់ទងទៅនឹងការពិនិត្យរកមេរោគកូវីដ-១៩ប្រភេទថ្មី គឺយើងមិនពិនិត្យរកគ្រប់សំណាកដែលមានលទ្ធផលវិជ្ជមានទាំងអស់នោះទេ។ យើងពិនិត្យរកប្រភេទវីរុសថ្មី តែលើសំណាកណាដែលមានវីរុសច្រើន យើងចង់ដឹងថា តើសំណាកដែលមានមេរោគច្រើនហ្នឹងវាជាប្រភេទមេរោគអ្វី។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូរ៉ង់ បារីល មានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្នុងចំណោមមេរោគថ្មីហ្នឹង វាមានចំនួន៦ករណី ហើយក្នុងនោះ៣ករណីមកពីព្រះរាជាណាចក្រអង់គ្លេស និង៣ករណីទៀត គឺពាក់ព័ន្ធនឹងការឆ្លងក្នុងសហគមន៍ “ព្រឹត្តិការណ៍ ២០ កុម្ភៈ” នេះ។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូរ៉ង់ បារីល មានប្រសាសន៍បន្តថា៖ “នាងខ្ញុំចង់បញ្ជាក់ថា វិទ្យាស្ថានប៉ាស្ទ័រ មានសមត្ថភាពពិនិត្យរកមើលគ្រប់ប្រភេទវីរុសថ្មីទាំងអស់នៅក្នុងពិភពលោក ប៉ុន្តែកន្លងមកនេះ អ្វីដែលយើងបានរកឃើញវីរុសនៅប្រទេសកម្ពុជា យើងទើបតែរកឃើញវីរុសដែលមានប្រភពពីអង់គ្លេសហ្នឹងទេ”។
គួរឱ្យដឹងដែរថា គិតដល់ព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១នេះ កម្ពុជាបានរកឃើញអ្នកឆ្លងកូវីដ-១៩ ពាក់ព័ន្ធការឆ្លងចូលសហគមន៍លើកទី៣ “ព្រឹត្តិការណ៍ ២០ កុម្ភៈ” សរុបចំនួន ៩៩នាក់ ក្នុងនោះទើបរកឃើញថ្មី២៣នាក់។
ដូចនេះកម្ពុជាមានអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ សរុបទាំងអស់ចំនួន៥៩៣នាក់ ដោយក្នុងនោះ មានអ្នកជាសះស្បើយចំនួន ៤៧៧នាក់ និងអ្នកកំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យចំនួន ១១៦នាក់៕