WHO បង្ហាញឈ្មោះវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ បានប្រកាសប្រើក្នុងគ្រាអាសន្ន
ឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួរបស់ កម្ពុជាថ្មី នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពី “ការបំភ្លឺពីមន្ទីរពិសោធន៍លើបញ្ហាវីរុសកូវីដ-១៩”  ដែលរៀបចំដោយ ក្រសួងសុខាភិបាល នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២១នេះ តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា បានបង្ហាញឈ្មោះវ៉ាក់សាំង ដែលអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់គ្រាមានអាសន្នក្នុងវិបត្តិកូវីដ-១៩។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត លី អាយលែន តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួររបស់ កម្ពុជាថ្មី ដោយមានប្រសាសន៍បង្ហាញថា បច្ចុប្បន្នមានបេក្ខភាពវ៉ាក់សាំងជាច្រើនដែលកំពុងស្ថិតក្នុងការផលិត ចំណែកវ៉ាក់សាំងដែលស្ថិតក្នុងបញ្ជីប្រើប្រាស់ពេលអាសន្ន ឬបន្ទាន់នេះ ដោយមកដល់ថ្ងៃទី១៥ កុម្ភៈនេះ មានចំនួន១៥វ៉ាក់សាំងហើយ។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត លី អាយលែន មានប្រសាសន៍ថា៖ “WHO បានអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់វ៉ាក់សាំងក្នុងគ្រាអាសន្នចំនួន៣ហើយ។ សម្រាប់ការអនុញ្ញាតិឱ្យប្រើប្រាស់ក្នុងគ្រាអាសន្ននេះ ទី១​ គឺកាលពីថ្ងៃទី៣១ ធ្នូ ២០២០ អង្គការសុខភាពពិភពលោក បានអនុញ្ញាតវ៉ាក់សាំង Pfizer បន្ទាប់មកទៀតនៅថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈនេះ WHO បានអនុញ្ញាតវ៉ាក់សាំងចំនួន២ទៀត ឈ្មោះតែមួយទេគឺ Astrazeneca មួយមកពីកូរ៉េខាងត្បូង និងមួយទៀតផលិតនៅប្រទេសឥណ្ឌា”។
តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ប្រចាំនៅកម្ពុជារូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា៖ “ក៏មានបេក្ខភាពវ៉ាក់សាំងផ្សេងៗទៀតដែលស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលចុងក្រោយហើយ ក្រោមការវាយតម្លៃរបស់WHO រួមទាំងវ៉ាក់សាំងពីប្រទេសចិនគឺ Sinopharm​ និង Sinovac។ ហើយក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុននេះ កម្ពុជានឹងទទួលបានវ៉ាក់សាំងពីWHO តាមរយៈយន្តការសម្របសម្រួលពីWHO គឺវ៉ាក់សាំង Astrazeneca”។
គួររំលឹកថា ក្នុងខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងសុខាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់នូវវ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ចំនួន៣ មានឈ្មោះដូចជា Sinopharm COVID-19 និង Sinovac’s COVID-19 ដែលផលិតដោយសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងវ៉ាក់សាំង AstraZeneca’s COVID-19 ដែលបានប្រើប្រាស់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាពនៅក្នុងប្រទេសចិន និងចក្រភពអង់គ្លេស ព្រមទាំងបណ្ដាប្រទេសមួយចំនួន ក្នុងលក្ខខណ្ឌនៃការប្រើប្រាស់ជាបន្ទាន់ (Emergency Use Authorization)៕