សម្ដេច ហ៊ុន ម៉ាណែត ប្រកាសផ្ដល់ក្របខ័ណ្ឌឱ្យសាច់ញាតិនៃយោធិនពលីក្នុងឧបទ្ទវហេតុផ្ទុះគ្រាប់
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល សម្ដេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសផ្ដល់ក្របខ័ណ្ឌយោធាដល់សាច់ញាតិរបស់យោធិនទាំង ២០នាក់ ដែលបានពលីជីវិតក្នុងឧបទ្ទវហេតុផ្ទុះគ្រាប់នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
ការប្រកាសរបស់សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បែបនេះ ក្រោយទទួលបានសំណើពីយុវជនម្នាក់ ឈ្មោះ ជាសំណាង រស្មីសត្យា ដែលជាកូនប្រុសរបស់យោធិនពលីម្នាក់ក្នុងចំណោម យោធិនពលីជីវិតទាំង២០នាក់ កាលពីកន្លងទៅថ្មីៗនេះ ក្នុងការស្នើសុំចូលក្របខ័ណ្ឌកងយោធពលខេមរភូមិន្ទបន្តពីឪពុករបស់ខ្លួន។ ឆ្លើយតបនឹងសំណើរសុំនេះ សម្ដេចធិបតី ក៏ទទួលឯកភាពឱ្យយុវជនរូបនេះចូលបម្រើក្នុងជួរកងទ័ព ព្រមទាំងប្រកាស់ផ្តល់ក្របខ័ណ្ឌដល់សាច់ញាតិបង្កើត របស់យោធិនពលីដទៃទៀតផងដែរ។
សម្ដេចធិបតី បានលើកឡើងដូច្នេះថា៖ «ខ្ញុំបានឃើញសាររបស់ក្មួយ ជាសំណាង រស្មីសត្យា ជាកូនបង្កើតរបស់វរសេនីយ៍ទោ ជា សំណាង ជាយោធិនដែលបានពលីក្នុងឧបទ្ទវហេតុផ្ទុះគ្រាប់នៅយោធភូមិភាគទី៣ ដោយក្មួយបានស្នើសុំក្របខ័ណ្ឌ ចូលបម្រើក្នុងជួរកងយោធពលខេមរភូមិន្ទដើម្បីបានបន្តវេន្តពីឪពុក។ ខ្ញុំឯកភាពតាមសំណើរបស់ក្មួយប្រុស រស្មីសត្យា»។
សម្ដេចបានបន្តដូច្នេះ «មិនត្រឹមតែសម្រាប់ក្មួយប្រុស រស្មីសត្យា តែម្នាក់ទេ ខ្ញុំនឹងផ្តល់ក្របខ័ណ្ឌជូនដល់សាច់ញាតិបង្កើត របស់យោធិនពលីទាំង ២០នាក់ (អាចជាកូន ជាចៅ ឬជាបងប្អូនបង្កើត និងអាចជាស្រី ឬជាប្រុសក៏បាន) ដើម្បីអាចបានចូលបម្រើក្នុងជួរកងទ័ពបន្តវេនពីឳពុក ឬបងប្អូនរបស់គាត់»។
គួររំលឹកថា កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៧ ខែមេសា នៅយោធភូមិភាគទី៣ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មានឧបទ្ទវហេតុផ្ទុះឃ្លាំងស្តុកគ្រាប់មួយបានកើតឡើង បណ្ដាលឱ្យយោធិនចំនួន២០រូប បានបាត់បង់ជីវិត និងមានយោធិនឯទៀតរងរបួស។
មរណភាពរបស់យោធិនទាំង២០រូប រាប់ចាប់តាំងពីរាស្ត្រ មន្ត្រី ប្រធាន សមាជិករដ្ឋសភា ប្រធានព្រឹទ្ធសភា នាយករដ្ឋមន្ត្រី ព្រះរាជា សុទ្ធតែបានសម្ដែងនូវសេចក្ដីតក់ស្លុត និងរំលែកទុក្ខជូនចំពោះក្រុមគ្រួសារនៃសព ក៏ដូចជាបានជូនពរឱ្យអ្នករងរបួសឆាប់ជាសះស្បើយ៕