ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រាប់មន្ត្រីថ្មីទើបបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ថា “ការងារ​ចំពោះ​មុខ​មាន​ច្រើន និង​មិន​ងាយស្រួល​ពេក​នោះ​ទេ”
មាន​ប្រសាសន៍​ទៅ​កាន់ សិស្ស​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់ និង​សិស្ស​មន្ត្រី​ក្រមការ ដែល​ទើប​តែ​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល ហើយ​បាន​ចាប់​ប៉ុស្តិ៍​នៅ​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ ឯកឧត្ដម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី បាន​លើក​ឡើង​អំពី​ទំហំ​ការងារ និង​ទំនួល​ខុសត្រូវ​របស់​មន្ត្រីរាជការ​នៅ​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ​ទាំងអស់​ថា “ការងារ​ចំពោះ​មុខ​មាន​ច្រើន ហើយ​មិន​ងាយស្រួល​ពេក​នោះ​ទេ​”។
ឯកឧត្ដម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី មាន​ប្រសាសន៍​ដូច្នេះ នៅ​ក្នុង​ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​អនុស្សរណៈ នៃ​ការ​យោគយល់​គ្នា​របស់​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ និង​ក្រសួង​អធិការកិច្ច លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​បណ្ដុះបណ្ដាល លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និង​មន្ត្រី នៅ​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ១៧ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤។
ក្នុង​ពិធី​ចុះ​អនុស្សរណៈ បាន​អញ្ជើញ​សិស្ស​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់ និង​សិស្ស​ក្រមការ ដែល​បាន​ចាប់​ប៉ុស្តិ៍​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ និង​ក្រសួង​អធិការកិច្ច សរុប​ចំនួន ៣៩ រូប ផង​ដែរ។
ឯកឧត្ដម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បាន​បន្ថែម​ថា មិន​ថា​មន្ត្រី​ថ្មី​ដែល​ទើប​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា មន្ត្រី​ដែល​កំពុង​បំពេញ​ការងារ ឬក៏​មន្ត្រី​ថ្មី មន្ត្រី​ចាស់​នោះ​ទេ សំខាន់​ការងារ​អនុវត្ត​ជាមួយគ្នា ត្រូវ​តែ​ធ្វើឡើង​ក្នុង​ស្មារតី ជវភាព នៃ​ប្រព័ន្ធ​តួអង្គ​តែមួយ ពោល​គឺ​ការ​សហការ​ការងារ​ជាមួយគ្នា ឆ្ពោះ​ទៅ​កាន់​ការ​សម្រេច​នូវ​សមិទ្ធផល​រួម ដើម្បី​ក្រសួង ដើម្បី​ប្រទេសជាតិ និង​ស្របតាម​ចក្ខុវិស័យ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា៕