គណៈសង្ឃនាយក នឹងរៀបចំព្រះរាជពិធីបដិបត្តិសមាធិ និងមហាបង្សុកូល ឧទ្ទិសព្រះរាជកុសលថ្វាយព្រះវិញ្ញាណក្ខន្ធព្រះបរមសព សម្តេច ទេព វង្ស នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ឧសភា
គណៈ​សង្ឃ​នាយក នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នឹង​រៀបចំ​ព្រះ​រាជពិធី​បដិបត្តិ​សមាធិ និង​មហា​បង្សុកូល ឧទ្ទិស​ព្រះរាជ​កុសល​ថ្វាយ​ព្រះ​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​ព្រះ​បរម​សព សម្តេច​ព្រះ​អគ្គ​មហា​សង្ឃ​រាជាធិបតី កិត្តិ​ឧទ្ទេស បណ្ឌិត ទេព វង្ស សម្តេចព្រះ​មហាសង្ឃរាជ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ នា​ខាងមុខ​វត្ត​ឧណ្ណាលោម សង្កាត់​ជ័យជំនះ ខណ្ឌ​ដូនពេញ រាជធានី​ភ្នំពេញ។ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ នឹង​បញ្ចៀស​ចរាចរ​យានយន្ត​គ្រប់​ប្រភេទ​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន ក្នុង​ព្រះ​រាជពិធី​នេះ​ផង​ដែរ។
តាម​សេចក្ដីជូនដំណឹង​របស់​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ សូម​ជម្រាប​ជូនដំណឹង​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ឲ្យ​បាន​ជ្រាប​ថា គណៈ​សង្ឃ​នាយក នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នឹង​រៀបចំ​ព្រះ​រាជពិធី​បដិបត្តិ​សមាធិ និង​មហា​បង្សុកូល ឧទ្ទិស​ព្រះរាជ​កុសល​ថ្វាយ​ព្រះ​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​ព្រះ​បរម​សព សម្តេច​ព្រះ​អគ្គ​មហា​សង្ឃ​រាជាធិបតី កិត្តិ​ឧទ្ទេស បណ្ឌិត ទេព វង្ស សម្តេច​ព្រះ​មហាសង្ឃរាជ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ​ខាង​មុខ​វត្ត​ឧណ្ណាលោម សង្កាត់​ជ័យជំនះ ខណ្ឌ​ដូនពេញ រាជធានី​ភ្នំពេញ។
ដើម្បី​រក្សា​បាន​នូវ​សន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយ​សាធារណៈ និង​បញ្ចៀស​បាន​នូវ ការ​កកស្ទះ​ចរាចរ​ក្នុង​ព្រះ​រាជពិធី​ខាងលើ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ នឹង​ធ្វើការ​បញ្ចៀស​ចរាចរ​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​នូវ​យានយន្ត​គ្រប់​ប្រភេទ​ដែល​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លងកាត់​តាម​ទីតាំង​ប្រារព្ធ​ព្រះរាជ​ពិធី នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ ចាប់ពី​ម៉ោង ១២:០០ នាទី រហូតដល់​បញ្ចប់​ព្រះរាជ​ពិធី តាមតម្រាយ​ផ្លូវ​ដូច​ខាង​ក្រោម ៖
-បង្វែរ​ទិស​ចរាចរ​កំណាត់​តីរវិថី​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ ចាប់ពី​វិថី​ខេមរភូមិន្ទ (​ផ្លូវ​លេខ ១៣០) កែង​តីរវិថី ព្រះស៊ីសុវត្ថិ រហូតដល់​វិថី​ឧកញ៉ា​ឈុន (​ផ្លូវ​លេខ ២៤០) កែង​តីរវិថី​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ​
-បង្វែរ​ទិស​ចរាចរ​កំណាត់​មហាវិថី​សម្តេច​សុធារស ចាប់ពី​វិថី​តេ​ជោ​ដំ​ឌិន (​ផ្លូវ​លេខ​១៥៤) កែង​មហាវិថី សម្តេច​សុធារស រហូតដល់​ផ្លូវ​លេខ ១៧៨ កែង​មហាវិថី​សម្តេច​សុធារស​
-បង្វែរ​ទិស​ចរាចរ​កំណាត់​វិថី​តេ​ជោ​ដំ​ឌិន (​ផ្លូវ​លេខ ១៥៤) ចាប់ពី​តីរវិថី​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ កែង​វិថី​តេ​ជោ ដំ​ឌិន រហូតដល់​ផ្លូវ​លេខ ១៣ កែង​វិថី​តេ​ជោ​ដំ​ឌិន​
-បង្វែរ​ទិស​ចរាចរ​កំណាត់​ផ្លូវ​លេខ ១៣ ចាប់ពី​វិថី​តេ​ជោ​ដំ​ឌិន (​ផ្លូវ​លេខ ១៥៤) កែង​ផ្លូវ​លេខ ១៣ រហូត​ដល់​ផ្លូវ​លេខ ១៧៨ កែង​ផ្លូវ​លេខ ១៣។
អាស្រ័យហេតុនេះ សូម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លងកាត់​តាមតម្រាយ​ផ្លូវ​ខាងលើ មេត្តា​ជ្រាប យោគយល់​អធ្យាស្រ័យ និង​បញ្ចៀស​ការ​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លង​កាត់​ទីតាំង​ប្រារព្ធ​ព្រះរាជ​ពិធី​ខាងលើ ដោយ​ក្ដី​អនុគ្រោះ។ ក្រោយ​បញ្ចប់​ព្រះរាជ​ពិធីបុណ្យ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ នឹង​បើក​ឲ្យ​ចរាចរ​ជា​ធម្មតា​វិញ៕