សម្ដេចតេជោ ស្នើរុស្ស៊ីបង្កើតជើងហោះហើរត្រង់ និងដោះស្រាយបំណុលដែលកម្ពុជាជំពាក់
តាមរយៈជំនួបជាមួយទូតរុស្ស៊ីប្រចាំកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា ស្នើឱ្យរុស្ស៊ីបង្កើតការហោះហើរត្រង់ ដើម្បីជំរុញទេសចរណ៍រុស្ស៊ីមកកាន់កម្ពុជា និងជំរុញការដោះស្រាយបំណុលដែលកម្ពុជាទន្ទឹងចាំ។ នេះបើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានដែលចេញផ្សាយលើគេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការសម្ដេចតេជោ នារសៀលថ្ងៃទី០៦ ខែមិថុនា។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន​ សែន ថ្លែងបែបនេះ ៖«សូមឱ្យជំរុញនូវអ្វីដែលអាចធ្វើទៅបាន ជាពិសេស សូមឱ្យរុស្ស៊ីយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការបង្កើតជើងហោះហើរត្រង់ ពីព្រោះ សម្ដេចតេជោ បានចាត់ទុកថា ដល់ពេលវេលាដែលត្រូវជំរុញវិស័យទេសចរណ៍របស់រុស្ស៊ីមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាហើយ ហើយក៏ជំរុញការដោះស្រាយបំណុលដែលរង់ចាំជាយូរមកហើយនោះ ឱ្យបានឆាប់រួសរាន់ផងដែរ»។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការភ្ជាប់ជើងហោះហើរត្រង់ពីរុស្ស៊ីមកកាន់កម្ពុជា  លោក Anatoly Borovik ឯកអគ្គរដ្ឋទូតរុស្ស៊ីប្រចាំកម្ពុជា បានអះអាងថា ព្រោះតែចំនួនភ្ញៀវទេសចរណ៍រុស្ស៊ីមកកាន់កម្ពុជា មានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ដូច្នេះរុស្ស៊ីនឹងពិចារណាឱ្យមានជើងហោះហើរផ្ទាល់ពីរុស្ស៊ីមកកាន់កម្ពុជា ដើម្បីបង្កើនការផ្លាស់ប្តូរអ្នកទេសចររវាងប្រទេសទាំងពីរ។ លោកក៏បានថ្លែងអំណរគុណកម្ពុជា ដែលបានធានាសុវតិ្ថភាពភ្ញៀវទេសចរ ដែលមកទស្សនាកម្ពុជា ជាពិសេសភ្ញៀវទេសចរ។ ចំណែកពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាបំណុល លោក Anatoly Borovik បានអះអាងថា ការចរចាគឺមានជំហានទៅមុខជាវិជ្ជមាន។
គួរឱ្យដឹងថា កាលពីទសវត្សរ៍៨០ កម្ពុជាបានជំពាក់បំណុលរុស្ស៊ី ចំនួន១ ៥០០លានដុល្លារអាមេរិក ដែលកាលណោះយកមកទិញអាវុធ និងដោះស្រាយសេដ្ឋកិច្ចនៅកម្ពុជា។ ក្រោយមកនៅឆ្នាំ២០០៩ ​រុស្ស៊ីសម្រេចលុបចោលបំណុល៧០ភាគរយ។ ក្នុងន័យនេះបំណុលដែលកម្ពុជាជំពាក់រុស្ស៊ី នៅសល់ត្រឹម៣០ភាគរយ ដែលគិតជាទឹកប្រាក់នៅសល់ចំនួន៤៥០លានដុល្លារ៕