សុរិយាដី​ខេត្តសៀមរាប​ សម្រុក​ចុះ​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូនពលរដ្ឋ​មួយ​ថ្ងៃ​បាន​ជាង ២ ពាន់​ក្បាល​ដី
បើ​តាមការ​អះអាង​ពី​មន្រ្តី​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដីនគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់​ខេត្ត​សៀមរាប​បាន​បញ្ជាក់​ឲ្យ​កម្ពុជាថ្មី​ដឹង​​ថា ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​មន្រ្តី​ជំនាញ​សុរិយាដី​ខេត្ត​បានចុះ​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ជាង​ ២ ពាន់​ក្បាល​ដី។
លោក ហ៊ី សាយ ប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់​ខេត្ត​សៀមរាប
លោក ហ៊ី សាយ ប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់​ខេត្ត​សៀមរាប​បានប្រាប់​កម្ពុជា​ថ្មី​ថា ដំណើរការ​ចុះ​វាស់វែង​ដី​ធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូនប្រជា​ពលរដ្ឋ​កំពុង​អនុវត្ត​ព្រមៗ​គ្នា​តាម​បណ្តា​ក្រុង​ស្រុក​ទូទាំង​ខេត្ត។
បច្ចុប្បន្ន​ក្រុម​ការងារ​បាន​អនុវត្ត​ការងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​ទូទាំង​ ១៣​ ក្រុង​ស្រុក​។ ជា​លទ្ធផល​ក្រុម​ការ​ងារ​វាស់​វែងនិង​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​សម្រេច​ជា​រួម​ក្នុង​ ១ ថ្ងៃ​ លើស​ពី​ ២ ពាន់​ក្បាល​ដី។
ប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែន​ដី​ខេត្តសៀមរាប​បាន​បន្ត​ថា ដំណើរការ​ចុះ​វាស់​វែង​ធ្វើ​បាន​លឿន ហើយ​រហូត​ពេល​នេះ​មាន​ភាព​រលូន​មិន​មាន​បញ្ហា​អី​នោះ​ទេ។
«យើង​មាន​ក្រុម​ការងារ​គ្រប់​ស្រុក​ទាំង​អស់ ប៉ុន្តែ​យើង​ធ្វើ​ម្តង​មួយ​ឃុំ​ម្តង​មួយ​ឃុំ»។ លោក ហ៊ី សាយ បញ្ជាក់បន្ថែម។
ក្រុង​រុន​តាឯក​តេជោសែន​ជា​ក្រុង​ថ្មី​មួយ​ទៀត​ ដែល​ទើប​តែ​បង្កើត​ឡើង​តាម​អនុក្រឹត្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល ដែល​កាត់​យក​ឃុំ​ចំនួន​​ពីរ​មក​បង្កើត​ក្រុង​ថ្មី​ មាន​ឃុំ​រុន​តាឯក​ដែល​កាត់​ចេញពី​ស្រុក​បន្ទាយស្រី និង​ឃុំ​បល្ល័ង្ក​ ដែល​កាត់​ចេញពី​ស្រុក​ប្រាសាទ​បាគង។
លោក​ស្រី ឡែម ណាត ចៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​បាន​ឲ្យ​កម្ពុជា​ថ្មី​ដឹង​ថា ក្នុង​សង្កាត់​បល្ល័ង្គ​មាន​ភូមិ​ចំនួន ៩ ក្នុង​នោះ​មាន​ភូមិ ធ្លក​កំបុត គោក​ឬស្សី តាកុយ ព្រុំកុដ្ឋ ត្រាច ក្រពើ ពពេល ស្នា​សង្គ្រាម ស្នារតេជោ ៣១៧ និង​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅសរុប​​ប្រមាណ ២ ០០០ គ្រួសារ។
លោក​ស្រី​ថា នៅ​ក្នុង​ចំណោម​សង្កាត់​ចំនួន​ពីរ​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​រុនតាឯកតេជោសែន​ នៅ​សល់​តែ​សង្កាត់​បល្ល័ង្គ​ដែល​មន្រ្តី​មិន​ទាន់​ចុះ​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ឡើយ។ ប៉ុន្តែ​បើ​តាម​ការ​ជូនដំណឹង មន្រ្តី​ជំនាញ​នឹង​ចាប់ផ្ដើម​ចុះ​វាស់​វែង​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​​ពេល​ឆាប់ៗ​​នេះ។
លោក​ស្រី ឡែម ណាត ដែល​ទើប​ជាប់​ជា​ចៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្គ​ថ្មី​ផង​នោះ​ ក៏​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ដីធ្លី​នៅ​ក្នុង​ភូមិសាស្រ្ត​សង្កាត់​បល្ល័ង្កត្រៀម​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ ដើម្បី​ចុះ​បញ្ជី​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​ពេល​បើក​យុទ្ធនាការ​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​។
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា នីតិកាលទី ៧ បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណដំណាក់កាល​ទី ១ ដែល​ក្នុង​នោះ​រួមបញ្ចូល ការ​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ដីធ្លី និង​នគរូបនីយកម្ម​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ ជាមួយ​នឹង​ការ​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​នូវ​គោលនយោបាយ​ដីធ្លី ៣ ចំណុចរួមមាន ការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លី​មាន​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ ការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដីធ្លី​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ និង​ការ​ផ្ដល់​សេវា​រដ្ឋបាល​ដី​ធ្លី​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រកប​ដោយ​តម្លាភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់ សំដៅ​លើក​កម្ពស់​កម្រិតជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។
ការងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លីបន្ត​ផ្តល់​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ដល់​ប្រជាជន​ឱ្យបានលឿន ដើម្បី​ជា​មូលដ្ឋាន​ប្រភព​សេដ្ឋកិច្ច និង​សុវត្ថិភាព​​នៃ​ការ​កាន់កាប់​ដីធ្លី ដែល​ជាអាទិភាពទី៥ នៃ​ទិសដៅ​អាទិភាពគោលនយោបាយ ១៥ ចំណុច ដែល​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ដាក់​ចេញ​ផ្អែក​ទៅលើ​អាទិភាព​នៃ​យុទ្ធសាស្រ្ត​បញ្ចកោណ​ក្នុងបញ្ចកោណទី៤ មុំទី៤។
ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ដែល​មាន​លោក សាយ សំអាល់ ជា​រដ្ឋមន្រ្តី​ បានអំពាវនាវ​ដល់​គណៈ​អភិបាល​ខេត្ត ក្រុមប្រឹក្សា​ខេត្ត អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ភូមិ ឃុំ ស្រុក និង​អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត ចូលរួម​ប្រើប្រាស់​កម្លាំងសរុប ពន្លឿន​ការងារ​ចុះ​បញ្ជី​ដីធ្លីក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ឱ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព និង​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​តាម​ការ​គ្រោងទុក សំដៅ​ផ្តល់​ផល​ប្រយោជន៍​​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ធានា​បាន​នូវ​សុវត្ថិភាព​ក្នុង​ការ​កាន់កាប់​ដីធ្លី​ស្របច្បាប់៕