មេ​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា​ ៖ របាយការណ៍​អង្គ​ការ​សង់​ត្រា​ល់​មិន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ទិដ្ឋភាព​សហជីព​ជាក់ស្ដែង​នៅ​កម្ពុជា​ឡើយ
ភ្នំពេញ ​៖ មេ​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា បានចាត់ទុក​របាយការណ៍​របស់​អង្គ​ការសង់​ត្រា​ល់ ថា​មាន​ភាព​លម្អៀង​ដោយ​មិនអាច​ទទួលយកបាន និង​មាន​ចរិត​បង្ក​ឲ្យ​មានការ​ភាន់ច្រឡំ​ដែល​មិនបាន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ទិដ្ឋភាព​សហជីព​ជាក់ស្ដែង​នៅ​កម្ពុជា​។ ការលើកឡើង​របស់​មេ​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា​បែបនេះ បន្ទាប់​អង្គការ​សង់​ត្រា​ល់ បានចេញ​របាយការណ៍​មួយ​ស្ដី​សេរីភាព​សហជីព​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៤​។
លោក សំ សឿន ប្រធាន​សហជីព​ពលកម្ម​ជាតិ​កម្ពុជា​(NLC) បាន​គូសបញ្ជាក់ថា របាយការណ៍​ដែល​បង្ហាញ​ដោយ​អង្គ​ការសង់​ត្រា​ល់​ស្ដីពី​សេរីភាព​សហជីព​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា មិនបាន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ទិដ្ឋភាព​ពិត​សម្រាប់​ស្ថានភាព​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា​ឡើយ​។
លោក សំ សឿន បញ្ជាក់ទៀតថា «​វា​មិន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ទិដ្ឋភាព​នៅ​កម្ពុជា​នោះទេ ហើយ​វិស័យ​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង ហើយ​សិទ្ធិសេរីភាព​របស់​សហ​ជីព​ក៏​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង ហើយ​កម្មករនិយោជិត​របស់​យើង​ក៏​ទទួលបាន​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ​កាន់តែ​ប្រសើរ និង​សមរម្យ​ទាំង​ប្រាក់​ឈ្នួល​និង​លក្ខខណ្ឌ​ផ្សេងៗ​»​។
​លោក​បញ្ជាក់ទៀតថា អង្គ​ការសង់​ត្រា​ល់​គួរតែ​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់ និង​លម្អិត​ជាង​នេះ មុននឹង​ចេញ​របាយការណ៍ ដោយ​មិនត្រូវ​កំណត់​យកតែ​មតិ​ភាគតិច ហើយ​សន្និដ្ឋាន​ជារួម​ឡើយ​។​
​ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក អ៊ុន ដា​រ៉ា ប្រធាន​សហភាព​សហជីព​កម្ពុជា​ពន្លឺ​កម្មករ បាន​គូសបញ្ជាក់ថា ការលើកឡើង​របស់​អង្គ​ការសង់​ត្រា​ល់ គ្មាន​ភាពជាក់ស្តែង​ដែល​អាចឱ្យ​គ្រប់ភាគី​ទទួលយកបាន​។​
លោក អ៊ុន ដា​រ៉ា បញ្ជាក់ថា «​អ្វីដែល​លើកឡើងថា​បាន​គាបសង្កត់​សិទ្ធិសេរីភាព​នោះ​វា​មិនមែនជា​ការពិត អ៊ីចឹង​អ្វីដែល​សង់​ត្រា​ល់​លើកឡើង​ខ្ញុំ​បដិសេធ​ទាំងស្រុង​ដោយ​មិន​ត្រូវយក​មួយ​ជ្រុង​តូច​មក​ប្រៀបធៀប​ព្រៃ​ដ៏​ធំ​ឡើយ​»​។
ជាមួយគ្នានេះ សហជីព​នៅ​កម្ពុជា បាន​រិះគន់​របាយការណ៍​រប​ស់​សង់​ត្រា​ល់​ថា គ្មាន​ភាពជា​តំណាង​ដែល​អាច​ទទួលយកបាន​ត្បិត​អី​សម្ភាសន៍​មនុស្ស​តែ​១០​រូប​ហើយ​វាយតម្លៃ​ស្ថានភាព​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា​ទាំងមូល​។
​សូម​បញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន ចំនួន​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា មានការ​កើន​ឡើង​ពី​ជាង​៣​ពាន់​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៦​ដល់​ជាង​៦​ពាន់​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤​។ ចំពោះ​ការ​កើនឡើង​នៃ​សហជីព​នៅ​កម្ពុជា​ទ្វេដង​ក្នុង​រយៈពេល​ខ្លី​នេះ ត្រូវបាន​គេ​មើលឃើញថា​កម្ពុជា​គឹជា​ឋានសួគ៌​នៃ​សេរីភាព​សហជីព​ដែល​គ្មាន​ការរើសអើង​៕