មន្ត្រីជំនាញ អំពាវនាវពលរដ្ឋ បង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះ​ជំងឺគ្រុនឈាម ខណៈជំងឺនេះមានការកើនឡើង
មន្ត្រី​ជំនាញ​សុខាភិបាល បាន​ធ្វើការ​អំពាវនាវ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ត្រូវ​បង្កើន​ការប្រុងប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​ចំពោះ​ជំងឺគ្រុនឈាម​ ខណៈ​ជំងឺ​នេះ​កំពុងមាន​ការកើនឡើង​គួរ​ព្រួយបារម្ភ។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត លាង ឫទ្ធា ប្រធាន​កម្មវិធី​ជាតិ​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺគ្រុនឈាម នៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល​បានឱ្យដឹងថា ​ក្នុង​រយៈពេល​ ៦ ​ខែ ​ឆ្នាំ​ ២០២៤​ នេះ ជំងឺគ្រុនឈាម​បាន​កើនឡើង​រហូតដល់​ជាង ៦ ៧០០ ករណី ​កើនឡើង​ជាង ​១៥%​ បើ​ប្រៀបធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំ​ ២០២៣ ​កន្លងទៅ ក្នុងនោះ​បណ្តាលឱ្យ​អ្នកជំងឺ​ស្លាប់​អស់​មួយចំនួន​តូច ដោយសារ​ការ​បញ្ជូនមក​មន្ទីរពេទ្យ​មានការ​យឺតយ៉ាវ។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​ បាន​ពន្យល់​ថា ​ការកើនឡើង​ករណី​ជំងឺគ្រុនឈាម រហូតដល់​ជាង​ ១៥% នេះ បណ្តាល​មកពី​ឆ្នាំនេះ​ជា​ឆ្នាំ​ដែល​ដល់​វដ្ដ​ នៃ​ផ្ទុះ​ជំងឺគ្រុនឈាម​ដែល​តែងតែ​កើតឡើង​ចន្លោះ​ ៤​ ទៅ​ ៥ ឆ្នាំ​ម្តង ​ខណៈ​មានការ​ផ្ទុះ​ជំងឺគ្រុនឈាម​ច្រើន​កាលពី​ឆ្នាំ ២០១៩។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​ បា​នប​ន្ត​ថា​ ទោះបីយ៉ាងណា​មន្ត្រី​ជំនាញ​គ្រប់លំដាប់​ថ្នាក់​បាន​ខិតខំ​ទប់ស្កាត់ ចាប់​តាំងពី​ដើមឆ្នាំ​មក​ម្ល៉េះ​ និង​បាន​ថយចុះ​មួយកម្រិត​ហើយ ប៉ុន្តែ​មកដល់​ខែកក្កដា​នេះ​ មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ច្រើន​ជំងឺគ្រុនឈាម​បាន​ហក់​ឡើង​វិញទៀត ពិសេស​នៅ​ខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ ត្បូងឃ្មុំ និង​កំពង់ចាម ជាដើម។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត សូម​អំពាវនាវ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ទូទាំងប្រទេស​ចូលរួម និង​បង្កើន​ការប្រុងប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់ តាមរយៈ​ការសម្អាត​ជុំវិញ​ផ្ទះ ឬ​កន្លែង​ប្តូរ​កង់ឡាន កុំឱ្យ​ដក់​ទឹក និង​ត្រូវបញ្ជូន​អ្នកជំងឺ​ដែលមាន​អាការ​ក្តៅខ្លួន​មក​មន្ទីរពេទ្យ​រដ្ឋ​ជា​ចាំបាច់ ​មិនត្រូវ​ធ្វើការ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ដោយ​ខ្លួនឯង​ ឬ​ជាមួយ​ពេទ្យ​ឯកជន​ដែល​មិនមាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់​នោះទេ ​ព្រោះ​អាចធ្វើឱ្យ​កូនចៅ​លោកអ្នក​ស្លាប់បាត់​បង់ជីវិត​បាន។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​ បានបញ្ជាក់​ថា ក្រសួងសុខាភិបាល​ ក៏​ដូច​មន្ត្រី​ជំនាញ​គ្រប់លំដាប់​ថ្នាក់ បាន​និង​កំពុង​បន្ត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ដោយ​ប្រើប្រាស់​នូវ​គ្រប់​មធ្យោបាយ ជាពិសេស​ការត្រៀម​ចែក​ថ្នាំ​អាបែត ១៦០ តោន សេរ៉ូម​ជាង​ ៧​ ម៉ឺន​ប្លោក ថ្នាំ​បាញ់​ជាង​ ៦​ ពាន់​ដប និង​ឧបករណ៍​ផ្សេងៗ​ ជាច្រើន​ទៀត ​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ជំងឺគ្រុនឈាម​ឆ្នាំនេះ កុំឱ្យ​មានការ​ផ្ទុះ​រាតត្បាត​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ៕