ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ៖ ការវាយតម្លៃអង្គភាពផ្ដល់សេវាសាធារណៈគំរូ ជាការគាំទ្រឆន្ទៈ និងកិច្ចខិតខំរបស់តួអង្គដឹកនាំនៅអង្គភាពនោះ
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី លើក​ឡើង​ថា ការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ គឺជា​យន្តការ នៃ​ការ​រៀបចំ​បរិយាកាស បរិស្ថាន​មួយ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រែប្រួល​ទស្សនៈ ដោយ​មិន​ត្រូវ​គិត​ទៅ​លើ​ការ​ឈ្នះ​ចាញ់​តែមួយ​នោះ​ទេ តែ​ជា​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ឆន្ទៈ និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​តួអង្គ​ដឹកនាំ​នៅ​អង្គភាព​នោះ។
ការ​លើក​ឡើង​នេះ ក្នុង​ឱកាស ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ថ្នាក់​ជាតិ (​គ​.​វ​.​ជ) បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុម​ការងារ​បច្ចេកទេស ដើម្បី​ពិនិត្យ​លទ្ធផល​ការងារ​ឆមាស​ទី ១ និង​កំណត់​ទិសដៅ​ការងារ​ឆមាស​ទី ២ ឆ្នាំ ២០២៤ ការ​អនុវត្ត​ការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ និង​វិស័យ​សុខាភិបាល នៅ​សាលា​ភូមិន្ទ​រដ្ឋបាល កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៣ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ ២០២៤។
នា​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី បាន​មាន​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​ថា «ការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​នេះ គឺជា​យន្តការ នៃ​ការ​រៀបចំ​បរិយាកាស បរិស្ថាន​មួយ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រែប្រួល​ទស្សនៈ ដោយ​មិន​ត្រូវ​គិត​ទៅ​លើ​ការ​ឈ្នះ​ចាញ់​តែមួយ​ម្យ៉ាង​នោះ​ទេ តែ​ជា​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ឆន្ទៈ និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​តួអង្គ​ដឹកនាំ​នៅ​អង្គភាព​នោះ ហើយ​ថ្នាក់​ជាតិ​នៅ​អម​ជាមួយ ទាំង​កម្រិត​បច្ចេកទេស ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល និង​ការ​ជួយ​គាំទ្រ​ជា​កម្លាំងចិត្ត»។
ទន្ទឹម​នោះ ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​ការ​ចូលរួម និង​មតិយោបល់​យ៉ាង​ផុសផុល​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ នៃ គ​.​វ​.​ជ និង​បាន​សំណូមពរ​ឲ្យ​មាន​ការ​ចូលរួម និង​គាំទ្រ នូវ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​របស់​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងសុខាភិបាល និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដែល​ចាប់ផ្ដើម​រៀបចំ​ការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​បន្ត​ទៅ​មុខ​បន្ថែម​ទៀត និង​ចូលរួម​ចំណែក​ប្រែក្លាយ​យន្តការ​ឲ្យ​ស្រប​តាម​ការ​រំពឹង​ទុក​របស់ សម្ដេច​ធិបតី។
ជាមួយ​នេះ ឯកឧត្ដម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី មាន​ភាព​ជឿជាក់​យ៉ាង​មុតមាំ​ថា កិច្ចប្រជុំ ព្រឹក​មិញ​នេះ ពិតជា​ទទួល​បាន​នូវ​មតិយោបល់​ជា​ធាតុ​ចូល​ទៅ​លើ​បញ្ហា​ប្រឈម និង​សំណូមពរ ក៏ដូចជា​ដំណោះ​ស្រាយ​នានា សម្រាប់​ជា​មូលដ្ឋាន នៃ​ការ​អនុវត្ត​យន្តការ​ការងារ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៅ​មុខ​ទៀត ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​គុណភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការ​ផ្ដល់​សេវា​អប់រំ និង​សុខាភិបាល នៅ​មូលដ្ឋាន ក្នុង​កិច្ចការ​កែទម្រង់​អភិបាលកិច្ច​ស្រប​នឹង​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ ដំណាក់កាល​ទី ១ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល។
គួរ​ជម្រាប​ថា កិច្ចប្រជុំ​នេះ ក៏​មាន​ការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី ឯកឧត្ដម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី តំណាង​ក្រសួង-ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ ដែល​ជា​អនុប្រធាន និង​ជា​សមាជិក នៃ​គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ថ្នាក់​ជាតិ និង​គណៈកម្មការ​បច្ចេកទេស​អន្តរក្រសួង គ​.​វ​.​ជ ព្រមទាំង​គណៈកម្មការ​បច្ចេកទេស នៃ​ក្រុម​ការងារ​លេខាធិការដ្ឋាន គ​.​វ​.​ជ ផង​ដែរ។
ចំពោះ​កិច្ចប្រជុំ ព្រឹក​មិញ​នេះ បាន​ពិភាក្សា​ទៅ​លើ​របៀបវារៈ​ចំនួន ៣ រួមមាន ៖ (១) របាយការណ៍​វឌ្ឍនភាព​ការងារ​រយៈពេល ៦ ខែ របស់​គណៈកម្មការ​វាយតម្លៃ​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ថ្នាក់​ជាតិ (២) ការ​ពិនិត្យ​វិធានការ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ផែនការ​សកម្មភាព​បន្ទាប់​សម្រាប់​ឆ្នាំ ២០២៤ របស់ គ​.​វ​.​ជ និង (៣) បញ្ហា​ផ្សេងៗ។
គួរ​រម្លឹក​ដែរ​ថា កម្មវិធី​វាយតម្លៃ និង​ទទួល​ស្គាល់​អង្គភាព​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ ឆ្នាំ ២០២៤ បាន​កំណត់​យក វិទ្យាល័យ និង​សាលា​មត្តេយ្យ​សិក្សា​ដាច់ដោយឡែក​ពី​សាលាបឋមសិក្សា សម្រាប់​វិស័យ​អប់រំ និង​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ផ្ដល់​សេវា​សំណុំ​សកម្មភាព​បង្គ្រប់​កម្រិត ១ កម្រិត ២ និង​កម្រិត ៣៕