ប្រើប្រាស់​រយៈពេល ៣ ខែ គ្រោង​បញ្ចប់​ការ​ចុះ​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជូន​ពលរដ្ឋ​នៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ ក្រុង​រុនតាឯក
​ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​ដឹកនាំ​ចុះ​បញ្ជី​ដី​ធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ ក្រុង​រុនតា​ឯកតេជោ​សែនបាន​ឲ្យ​កម្ពុជា​ថ្មី​ដឹង​តាម​ទូរសព្ទ ថា ដំណើរការ​ចុះ​បញ្ជី​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ ក្រុង​រុនតា​ឯកតេជោ​សែន ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​បើក​យុទ្ធនាការ​ចាប់ពី​សប្តាហ៍​​នេះ ដោយ​គ្រោង​បញ្ចប់​ប្រើប្រាស់​រយៈ​ពេល ៣ ខែ។
លោក ប៉ែន សិលា ប្រធាន​ក្រុមការងារ​​ដឹកនាំ​ចុះ​បញ្ជី​ដី​ធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ក្រុង​រុន​តា​ឯក​តេជោ​សែន​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្រុម​ការងារ​បែងចែក​មាន​ ៥ ក្រុម ដែល​ត្រូវ​ទទួលខុសត្រូវ​ដើម្បី​​ចុះ​​វាស់វែង​​ដីធ្លី​ជូន​​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
មុន​បើក​យុទ្ធនាការនឹង​ចាប់ផ្តើម​ លោក ប៉ែន សិលា បាន​បញ្ជាក់ថា ស្អែកនេះនឹង​មាន​រៀបចំ​ពិធី​ផ្សព្វផ្សាយ​ពីការ​កំណត់​តំបន់វិនិច្ឆ័យ​សម្រាប់​ការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លី​មានលក្ខខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូន​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែលនឹង​​មានការ​ចូលរួម​ពី​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​រួម​ទាំង​​​មាន​ការ​ឆ្លើយតប​រាល់​សំណួរ​និង​ចម្ងល់​ផ្សេងៗ​​ពី​អ្នក​ចូលរួម​ផងដែរ​។
លោក​ស្រី ឡែម ណាត ចៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​បាន​ឲ្យ​កម្ពុជា​ថ្មី​ដឹង​ថា នៅ​ក្នុង​ចំណោម​សង្កាត់​ចំនួន​ពីរ​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​រុនតាឯក​តេជោសែន​ នៅ​សល់​តែ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ដែល​អាជ្ញាធរ​មិន​ទាន់​ចុះ​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ឡើយ។
ក្នុង​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​មាន​ភូមិ​ចំនួន ៩ ក្នុង​នោះ​មាន​ភូមិ ធ្លក​កំបុត គោក​ឬស្សី តាកុយ ព្រុំកុដ្ឋ ត្រាច ក្រពើ ពពេល ស្នា​សង្គ្រាម ស្នារតេជោ ៣១៧ និង​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​សរុប​​ប្រមាណ ២ ០០០ គ្រួសារ​។
លោកស្រី​ចៅ​សង្កាត់​បាន​អះអាងថា ដំណើរការ​​ចុះបញ្ជីដីធ្លី​ជាប្រព័ន្ធ​នេះ នឹង​ធានា​បាន​ភាព​ស្របច្បាប់លើ​កម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លី​​ ដែលនឹង​ជួយសម្រួលដល់ការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យមានទំនុកចិត្តខ្ពស់ ជួយកាត់បន្ថយវិវាទដីធ្លីផ្សេងៗ។
លោក ហ៊ី សាយ ប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់​ខេត្ត​សៀមរាប​បាន​ប្រាប់​កម្ពុជា​ថ្មី​ថា ដំណើរការ​ចុះ​វាស់វែង​ដី​ធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​កំពុង​អនុវត្ត​ព្រមៗ​គ្នា​តាម​បណ្តា​ក្រុង​ស្រុក​ទូទាំង​ខេត្ត​សៀមរាប។
បច្ចុប្បន្ន​ក្រុម​ការងារ​បាន​អនុវត្ត​ការងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​ទូទាំង​ ១៣​ ក្រុង​ស្រុក​ ខណៈ​ដែល​ដំណើរការ​វាស់​វែង​និង​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​ក្នុង​ ១ ថ្ងៃ​ បាន​​លើស​ពី​ ២ ពាន់​ក្បាល​ដី។
ប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែន​ដី​ខេត្តសៀមរាប​ក៏​ឲ្យ​ដឹង​បន្ត​ទៀត​ថា ដំណើរការ​ចុះ​វាស់​វែង​ធ្វើ​បាន​លឿន ​រហូត​ពេល​នេះ​មាន​ភាព​រលូន​មិន​មាន​បញ្ហា​អី​នោះ​ទេ។
«យើង​មាន​ក្រុម​ការងារ​គ្រប់​ស្រុក​ទាំង​អស់ ប៉ុន្តែ​យើង​ធ្វើ​ម្តង​មួយ​ឃុំ​ម្តង​មួយ​ឃុំ»។ លោក ហ៊ី សាយ បញ្ជាក់​បន្ថែម។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក ប៉ែន សិលា ​ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​ដឹកនាំ​ផ្ទាល់​​ចុះ​បញ្ជី​ដី​ធ្លី​ជា​ប្រព័ន្ធ​នៅ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក ក្រុង​រុនតាឯក​តេជោ​សែន ក៏​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ដីធ្លី​នៅ​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​សង្កាត់​បល្ល័ង្ក​ត្រៀម​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​នានា ដើម្បី​ចូលរួម​សហការ​ជាមួយ​មន្រ្តី​ជំនាញ​ក្នុង​ដំណើរការ​ចុះ​វាស់វែង​ឲ្យ​បាន​រលូន​៕