ប ស ស បង្ហាញពីនីតិវិធីធ្វើប័ណ្ណសម្រាប់ប្តីឬប្រពន្ធ និងកូនក្នុងបន្ទុករបស់សមាជិកក្នុងវិស័យឯកជន
បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម(ប.ស.ស.)បានបង្ហាញពីនីតិវិធី លក្ខខណ្ឌ និងឯកសារមួយចំនួនសម្រាប់ធ្វើប័ណ្ណសមាជិក ប.ស.ស.របស់សហព័ទ្ធ (ប្តី ឬប្រពន្ធ) និងកូនក្នុងបន្ទុករបស់សមាជិក ប.ស.ស. ក្នុងវិស័យឯកជន និងសមាជិក ប.ស.ស. ជាបុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍។
បើតាម ប.ស.ស. បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីអាចធ្វើប័ណ្ណសមាជិក ប.ស.ស. បាន លោកអ្នកត្រូវភ្ជាប់ឯកសារមួយចំនួន។​សម្រាប់អ្នកក្នុងបន្ទុករបស់សមាជិក ប.ស.ស.សហព័ទ្ធ (ប្តី ឬប្រពន្ធ)ត្រូវមានសេចក្តីចម្លងសំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍
ឬសេចក្តីចម្លងសំបុត្របញ្ជាក់អាពាហ៍ពិពាហ៍អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ ច្បាប់ដើមដែលមានសុពលភាព សៀវភៅគ្រួសារ ឬសៀវភៅស្នាក់នៅ និងត្រូវមានអាយុមិនលើសពី៦០ឆ្នាំ។ ចំពោះកូនក្នុងបន្ទុកត្រូវមានសេចក្តីចម្លងសំបុត្រកំណើត ឬសេចក្តីចម្លងសំបុត្របញ្ជាក់កំណើត និងអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរច្បាប់ដើមដែលមានសុពលភាព សៀវភៅគ្រួសារ ឬសៀវភៅស្នាក់នៅ និងត្រូវមានអាយុមិនលើសពី១៨ឆ្នាំ។
លោកបណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ អគ្គនាយករង ប.ស.ស. និងជាអ្នកនាំពាក្យនៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមបំណាច់ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានសមាជិកសរុបចំនួន ២ ៤៥៣ ៩១៤នាក់ហើយនៅទូទាំងប្រទេស។
លោកបណ្ឌិតបានបន្តថា ក្នុងចំណោមសមាជិកសរុបចំនួន ២ ៤៥៣៩១៤នាក់ ក្នុងនោះសមាជិក ប.ស.ស.​ជាមន្រ្តីសាធារណៈមានចំនួន ៤៤០ ៣៦៥នាក់ សមាជិក ប.ស.ស. ក្នុងវិស័យឯកជនមានចំនួន ១ ៦៤៣ ៩៨៧នាក់សមាជិកប.ស.ស. ជាបុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ចំនួន ២៨៣ ៤២១នាក់ និងសមាជិក ប.ស.ស.​​ដែល​​ជាអ្នកក្នុងបន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស. មានចំនួន ៨៧ ៩០៩នាក់៕