នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង អំពាវនាវឱ្យពលរដ្ឋរាយការណ៍ជាបន្ទាន់ បើជួបករណីសង្ស័យជំងឺ Mpox
នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង CDC បានបញ្ជាក់ថា គិតរហូតមកដល់ថ្ងៃទី២៣​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០២៤ នេះ​ មិនទាន់រកឃើញករណីជំងឺ​ អឹមផក​ (Mpox) ប្រភេទថ្មី​ Clad 1b ដែលជាមេរោគឆ្លងខ្លាំងនៅឡើយទេ។​ ប៉ុន្តែ នាយកដ្ឋានកំពុងតាមដានយ៉ាងសកម្មតាមព្រំដែន​ ចេញ-ចូល​ ទាំងអស់​ និងទូទាំងផ្ទៃប្រទេស​ ព្រមទាំងអំពាវនាវឱ្យពលរដ្ឋ រាយការណ៍ជាបន្ទាន់ទៅកាន់លេខ ១១៥ បើជួបករណីសង្ស័យមានជំងឺ Mpox។
(រូបថត៖ CDC)
បើតាមប្រភពពី CDC ជំងឺអឹមផក ឆ្លងតាមរយៈការរួមភេទគ្រប់ទម្រង់ ជាមួយអ្នកជំងឺនេះ និងការប៉ះពាល់ដោយផ្ទាល់នឹងកន្លែងមានដំបៅ ទឹកមាត់ តំណក់តូចៗតាមផ្លូវដង្ហើមរបស់អ្នកជំងឺ និងឆ្លងតាមរយៈការប្រើប្រាស់សម្ភារដែលប្រឡាក់ប្រឡូកជាមួយនឹងវីរុសអុតស្វា រួមមាន សម្លៀកបំពាក់ ពូក កន្សែង ឬសម្ភារ ស្លាបព្រា ចាន កែវទឹក។ល។ វីរុសអុតស្វា ឆ្លងពីម្តាយទៅកូនតាមរយៈទងសុក ក្នុងអំឡុងពេល ឬក្រោយពេលសម្រាលតាមរយៈការប៉ះពាល់ផ្ទាល់ បើស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ ឬឪពុកម្តាយមានជំងឺអឹមផក។
ចំណែកវិធានការបង្ការការចម្លងជំងឺអឹមផក​​ (Mpox) គឺត្រូវប្រើប្រាស់ស្រោមអនាម័យរាល់ពេលរួមភេទ និងចៀសវាងមានដៃគូរួមភេទច្រើន។ ចៀសវាងប៉ះពាល់ជាមួយអ្នកដែលមានចេញរោគសញ្ញាជំងឺអឹមផក និងការប៉ះផ្ទាល់ជាមួយតំណក់ទឹកចេញពីផ្លូវដង្ហើម ឬសារធាតុរាវតាមមាត់របស់អ្នកជំងឺអឹមផក។ ហាមប៉ះពាល់ជាមួយសម្លៀកបំពាក់ កម្រាលពូក ខ្នើយ ឬកន្លែងពោះគោ ឬចាន ស្លាបព្រា ឬពែង ឬផ្ទៃនៃទីតាំង ដែលអ្នកមានជំងឺអឹមផកប្រើប្រាស់។ ត្រូវលាងសម្អាតដៃជាមួយទឹក និងសាប៊ូ ជែលលាងដៃ ឬអាល់កុលលាងដៃ។
(រូបថត៖ Getty)
ចំពោះបុគ្គលដែលសង្ស័យ ឬបញ្ជាក់ថាមានជំងឺអឹមផក ត្រូវតែដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែករហូតដល់ក្រមរជ្រុះអស់ និងទទួលលទ្ធអវិជ្ជមានវីរុសអុតស្វា។ ចំណែក បុគ្គលដែលផ្តល់ការថែទាំអ្នកជំងឺអឹមផកត្រូវការពារខ្លួនដោយពាក់ម៉ាស លាងដៃពេលប៉ះពាល់ជាមួយអ្នកជំងឺ។ រីឯបុគ្គលដែលមានរោគសញ្ញាដូចជា កន្ទួលរមាស់ជាមួយពងទឹកនៅលើមុខ បាតដៃ ជើង ដងខ្លួន ភ្នែក មាត់ ឬប្រដាប់ភេទ គ្រុនក្តៅ ហើមកូនកណ្តុរ ឈឺក្បាល ឈឺសាច់ដុំ និងឈឺចង្កេះ អស់កម្លាំង សូមប្រញ៉ាប់ទៅមណ្ឌលសុខភាព ឬមន្ទីរពេទ្យដែលនៅជិតលោកអ្នកបំផុត។
គួរឱ្យដឹងដែរថា ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៣​ ដល់​ឆ្នាំ២០២៤​ នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង CDC ធ្លាប់បានរកឃើញជំងឺអឹមផកប្រភេទចាស់​ (Clade 2) ចំនួន ២០​ករណី​ សុទ្ធតែភេទប្រុស​ និងបានព្យាបាលពីសំណាក់គ្រូពេទ្យជំនាញជាសះស្បើយទាំងអស់​៕