សហជីព ស្នើ និយោជក ជួយពិនិត្យលទ្ធភាពដំឡើងប្រាក់ឈ្នួល​ដល់កម្មករ-និយោជិត ឱ្យបានសមរម្យបន្ថែមទៀត
សហជីព ស្នើ​ឱ្យ ភាគី​និយោជក ជួយ​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ដំឡើង​ប្រាក់ឈ្នួល​ដល់​កម្មករ-និយោជិត ឱ្យ​បាន​សមរម្យ​បន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​រស់នៅ​របស់​កម្មករ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​កម្មករ-និយោជិត​មាន​ចំនួន ២០៤ ដុល្លារ ក្នុង ១ ខែ។
លោក សំ សឿន ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ជាតិ​សហជីព បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ២៨ សីហា នេះ​ថា «តាងនាម​ឱ្យ​បងប្អូន​កម្មករ-និយោជិត ខ្ញុំ​សូម​សំណូមពរ​ដល់​ភាគី​និយោជក ជួយ​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ដំឡើង​ប្រាក់ឈ្នួល​ឱ្យ​បាន​សមរម្យ​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​បងប្អូន​កម្មករ-និយោជិត​ ព្រោះថា​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់ឈ្នួល​នេះ នឹង​ជួយ​លើក​កម្ពស់​សុខភាព​កម្មករ-និយោជិត​កាន់តែ​ល្អ ក៏ដូចជា​លើក​ស្ទួយ​ជីវភាព​គ្រួសារ​បាន​កាន់តែ​ប្រសើរ ពិសេស​ជួយ​លើក​កម្ពស់​ផលិតកម្ម​តាម​សហគ្រាស​កាន់តែ​រីក​ចម្រើន​ផង​ដែរ​»។
លោក​បាន​បន្តថា ជាមួយគ្នានេះដែរ ភាគី​សហជីព ​គ្រោង​ស្នើ​ចំនួន​ ៣ ​ចំណុច ​ជូន​រាជរដ្ឋាភិបាល​ដោះ​ស្រាយ​ផងដែរ ​រួមមាន​ ទី​១​.ស្នើឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជួយ​ទប់ស្កាត់​ទំនិញ​ឡើងថ្លៃ​គ្រប់​ប្រភេទ ​ព្រោះ​ថា​ស្ទើរតែ​ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ​នៅពេល​រដ្ឋាភិបាល​ដំឡើង​ប្រាក់​ឈ្នួល​ទំនិញ​នៅលើ​ទីផ្សារ​ក៏មាន​ការឡើង​ថ្លៃ​ដែរ​ ដែល​ជាហេតុ​ធ្វើឱ្យ​កម្មករ​មិនបាន​ទទួល​ផល​ពី​ការទទួលបាន​ប្រាក់​ឈ្នួល​ថ្មី​ទេ​។ ទី​២​.ស្នើឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បន្ត​ការងារ​ជួយ​ត​បណ្តាញទឹក​ និង​ភ្លើង​រដ្ឋ​តាម​បណ្តា​ផ្ទះ​ជួល​បន្ថែម​ឱ្យ​បាន​ ១០០% ​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ស្នាក់នៅ​របស់​កម្មករ និង​ធ្វើយ៉ាងណា​ជួយ​កុំឱ្យ​ម្ចាស់​ផ្ទះជួល​ដំឡើង​ថ្លៃឈ្នួល​ផ្ទះ ​និង​ទី​៣​.ស្នើ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ជួយ​ពង្រឹង​ការផ្តល់សេវា​សុខាភិបាល​នៅ​តាម​មន្ទីរពេទ្យ​ដែល​ជា​ដៃគូ​របស់​កម្មករ-និយោជិត​ជា​សមាជិក ប​.​ស​.​ស បន្ថែម​ទៀត​ផង​ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​មាន​មន្ទីរពេទ្យ​ភាគច្រើន​បាន​អនុវត្ត​ល្អ​ប្រសើរ​ហើយ។
លោក សំ សឿន បន្ថែម​ថា នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ប្រាក់ឈ្នួល​នៅ​ថ្ងៃទី ​២៩​ ខែសីហា​ ស្អែក​នេះ​ ភាគី​សហជីព​ គ្រោង​នឹង​ស្នើ​តួលេខ​បឋម​ចំនួន​ ២១៨​ ដុល្លារ​ ប្រាក់​សម្រាប់​ប្រាក់​ឈ្នួល​អប្បបរមា​របស់​កម្មករ-និយោជិត​ផ្នែក​វាយនភណ្ឌ​កាត់ដេរ ផលិត​ស្បែកជើង និង​ផលិត​ផលិតផល​ធ្វើដំណើរ និង​កាបូប​ឆ្នាំ ២០២៥។ សំណើ​ផ្អែក​ទៅលើ​លក្ខណវិនិច្ឆ័យ​ទាំង​ ៧ ​រួមមាន​ វិនិច្ឆ័យ​តាម​បែប​សង្គម (ស្ថានភាព​គ្រួសារ អត្រា​អតិផរណា និង​ការ​ចំណាយ​ក្នុង​ការ​រស់នៅ​) និង​លក្ខណវិនិច្ឆ័យ​បែប​សេដ្ឋកិច្ច (​ផលិតភាព ភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់​ប្រទេស ស្ថានភាព​ទីផ្សារ​ការងារ និង​កម្រិត​ចំណេញ​របស់​វិស័យ​) សម្រាប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ធ្វើជា​មូលដ្ឋាន​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការ​ចរចា​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា សម្រាប់​ឆ្នាំ ២០២៥។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា ​ក្នុង​ករណី​តួលេខ​មានការ​ប្រែប្រួល ​ឬ​ផ្លាស់ប្ដូរ​អ្វី​ទៀត​ ភាគី​សហជីព​ នឹង​បន្ត​ការ​ជជែក​គ្នា​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត​ ដើម្បី​ស្វែងរក​តួលេខ​ណាមួយ​ដែល​អាច​ទទួល​យក​បាន​ទាំងអស់​គ្នា​ដែល​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​អាណត្តិ​ទី ៣ ឆ្នាំ​ទី​២ គ្រោង​ប្រជុំ​ត្រីភាគី​នៅ​ថ្ងៃទី ​៦, ទី ១២, ទី​ ១៩ និង​ទី​ ២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​ ២០២៤ ​ខណៈ​ប្រជុំ​លើក​ទី​ ១​ កាលពី​ថ្ងៃទី​ ១៤ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៤ និង​លើក​ទី​ ២​ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​ ២៩ ខែ​សីហា​ ស្អែក​នេះ។
នៅក្នុង ២០២៤ នេះ ប្រាក់​ឈ្នួល​អប្បបរមា​របស់​កម្មករ-និយោជិត​ផ្នែក​វាយនភណ្ឌ កាត់ដេរ ផលិត​ស្បែក​ជើង និង​ផលិត​ផលិតផល​ធ្វើដំណើរ​ និង​កាបូប គឺមាន​ចំនួន ២០៤ ​ដុល្លារ​ ក្នុង​មួយខែ ប្រសិន​បើ​បូក​នឹង​ប្រាក់​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងៗ ​បន្ថែម កម្មករ-និយោជិត​ ម្នាក់ អាច​ទទួល​បាន​ប្រាក់ឈ្នួល ចន្លោះ​ពី ២២១ ទៅ ២៣២ ដុល្លារ​អាមេរិក ​ក្នុង​មួយ​ខែ ដោយ​មិនទាន់​ពី​គិត​ពី​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេង​ទៀត ដែល​ទទួល​បាន​ពី ប​.​ស​.​ស៕