ប្រឡងឌីប្លូមព្រឹកថ្ងៃទី ២ មណ្ឌលភ្នំពេញមានបេក្ខជនចូលរួមប្រឡង ជាង ១ ម៉ឺន ៨ ពាន់នាក់
ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ ឬ ឌីប្លូម នៅព្រឹកថ្ងៃទី ២ នេះ មានបេក្ខជនចូលរួមប្រឡងចំនួន ១៨ ៣១៣ នាក់ ស្រី ៩ ៧០០ នាក់ ក្នុងចំណោមបេក្ខជនដាក់ពាក្យចំនួន ១៨ ៥២២ នាក់ ស្រី ០ ៧៩៥ នាក់ មាន ៦៨ មណ្ឌល ចែកជា ៧៧៧ បន្ទប់។
លោក ហែម ស៊ីណារ៉េត ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងនៅព្រឹកថ្ងៃទី ០៣ កញ្ញា នេះថា សម្រាប់ការប្រឡងឌីប្លូមនៅព្រឹកថ្ងៃទី ២ នេះ មានបេក្ខជនអវត្តមានចំនួន ៥ នាក់ ថយចុះជាងព្រឹកថ្ងៃទី ១ ដែលមានរហូតដល់ទៅ ២០៤ នាក់ ស្រី ៩៥ នាក់។ លោកប្រធានមន្ទីរ បានបន្តថា ចំពោះបេក្ខជនដែលអវត្តមានមិនមកប្រឡងនៅព្រឹកនេះ នឹងធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
លោកប្រធានមន្ទីរ បានបន្តទៀតថា ដំណើរការប្រឡងព្រឹកនេះបានប្រព្រឹត្តិទៅលក្ខណៈល្អប្រសើរ និងមានសភាពស្ងប់ស្ងាត់អនុវត្តបានត្រឹមត្រូវតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
លោកស្រី ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ដំណើរការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ ឬឌីប្លូមនៅឆ្នាំនេះ បានប្រព្រឹត្តិទៅដោយរលូនដោយមិនមានភាពមិនប្រក្រតីណាមួយកើតឡើងគួរឱ្យតត់សម្គាល់នោះទេ ដោយបេក្ខជនប្រឡងបានយល់ដឹងពីគោលការណ៍នៃការប្រឡង និងគោរពវិន័យបានល្អ ហើយមិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះបានបង្ហាញពីការផ្លាស់ប្តូរអាកប្បកិរិយាបានល្អដោយមិនមាននាំយកចម្លើយវិញ្ញាសា ទូរស័ព្ទ ឬប្រ៊ុយយ៉ុងចូលក្នុងមណ្ឌលប្រឡងឡើយ។
គួរបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិនៅឆ្នាំនេះប្រព្រឹត្តិនាថ្ងៃទី ២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ និងប្រកាសលទ្ធផលប្រឡងនៅថ្ងៃទី ៩ កញ្ញា ដោយមានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងចំនួន ២០១ ៧១២ នាក់ ស្រី ១០៧ ៨០៦ នាក់ ចែកជា ២ ០៩៦ មណ្ឌល ទាំងរដ្ឋ និងឯកជនក្នុងនោះមានបេក្ខជនស្វៃរិន និងបំពេញវិជ្ជាចំនួន ៩០២ នាក់ បេក្ខជនគថ្លង់ ២៩ នាក់ និងបេក្ខជនពិការភ្នែក ១៣ នាក់ និងមានបេក្ខជនមកពីគ្រឹះស្ថានឯកជនចំនួន ១៦ ៨៤៧ នាក់ ស្រី ៨ ៥៥៥ នាក់ ដែលមានមណ្ឌលប្រឡងចំនួន ៣១៨ មណ្ឌល។
លោកស្រី បានបន្តថា តួលេខនេះបើធៀបទៅនឹងប្រឡងឆ្នាំមុនឃើញថា មានការកើនឡើង ២៣ ៥៧៨ នាក់ ដោយឆ្នាំមុនមានបេក្ខជនចូលរួមប្រឡងចំនួន ១៧៨ ១៣៤ នាក់ ស្រី ៩៤ ៨០៥ នាក់ ក្នុងនោះមានបេក្ខជនស្វៃរិនមានចំនួន ១០ នាក់ បេក្ខជនបំពេញវិជ្ជាចំនួន ៧២៨ នាក់ បេក្ខជនគថ្លង់ចំនួន ២៧ នាក់ និងបេក្ខជនពិការភ្នែកចំនួន ២២ នាក់ ដោយមានមណ្ឌលប្រឡងចំនួន ១ ៧៤៣ មណ្ឌល៕