ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ​ក្រចេះ មានការ​ហក់​ឡើង ២០.៧៨​ម៉ែត្រ ប៉ុន្តែ​ពុំ​មាន​ប៉ះពាល់​ដល់​អាយុជីវិត​ឡើយ
ក្រចេះ​ ៖ ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ​ក្នុង​ខេត្ត​ក្រចេះ គិត​ត្រឹម​វេលា​ម៉ោង ៤​និង​០០​នាទី ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពស់​ទឹក​ស្ថានីយ​ជលសា​ស្ត្រ មេគង្គ​ក្រចេះ បាន​ហក់​ឡើង ២០.៧៨​ម៉ែត្រ ខណៈ​ដែល​កម្ពស់​ទឹក​ប្រកាស​ឲ្យ​ប្រុងប្រយ័ត្ន ក្នុង​ខេត្ត​មួយ​នេះ កម្ពស់ ២២,០០​ម៉ែត្រ។
ទោះ​បី​ជា​ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ​ក្រចេះ នៅ​ពាក់កណ្ដាល​ខែកញ្ញា ឆ្នាំនេះ ខ្ពស់​ជាង​ឆ្នាំមុន បន្តិច​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ពុំបាន​បង្ក​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​លំនៅឋាន ទ្រព្យសម្បត្តិ៍ សត្វ​ពាហនៈ និង​ការ​ប្រមូល​ផលដំណាំ​កសិកម្ម ដូចជា ស្រូវ ដំឡូង​មី ពោត សណ្ដែក និង​អាយុជីវិត​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឡើយ ។ ផ្ទុយទៅវិញ កម្រិត​កម្ពស់​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ ក្រចេះ ចន្លោះ​ពី ១៩ ទៅ ២០​ម៉ែត្រ ធ្វើ​ឱ្យ​ទឹកទន្លេ​ហូរ​ចូលក្នុង បឹង ព្រែក និង​អាង​ស្តុ​ប​ទឹក ទុក​បាន​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​នៅ​រដូវប្រាំង។
ជាក់ស្ដែង​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ដដែល​នេះ​ដែរ លោក វ៉ា ថន អភិបាលខេត្ត​ក្រចេះ បាន​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ត្រួតពិនិត្យ​ការងារ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះមហន្តរាយ ស្ដីពី​ផលប៉ះពាល់ និង​ការខូចខាត​ដោយ​ជំនន់​ទឹកភ្លៀង និង​ទឹកជំនន់​ទន្លេមេគង្គ ក្នុង​ខេត្តក្រចេះ នៅ​សាលប្រជុំ​រដ្ឋបាល​ខេត្តក្រចេះ។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ដែរ លោក​បាន​ណែនាំ​ឲ្យ​មាន​រៀបចំ​ក្រុមការងារ​ប្រចាំការ​មួយ ដើម្បី​រៀបចំ​ស្រង់​ស្ថិតិ។ ទី១ ត្រៀម​ទទួល​របាយការណ៍ លិចលង់​និង​ខូចខាត ទី ២ គឺ​ទទួល​របាយការណ៍​ខូចខាត បន្ត​ស្ថិតិ ដើម្បី​រៀបចំ​ពិនិត្យ​វាយតម្លៃ ត្រៀម​ពេល​ដែល​ទឹក​ស្រក់​ទៅ ត្រៀម​ចែក​ស្រូវពូជ ទាន់ពេលវេលា។
លោក​បាន​ក្រើនរំលឹក​ដល់​អាជ្ញាធរ​ក្រុង ស្រុក ត្រូវ​ជម្រាប​អំពី​សុវត្ថិភាព​តាម​ផ្លូវ​ជាតិ ជូន​ដល់​អាជ្ញាធរ​ឃុំ ប៉ុស្ដិ៍នគរបាល​រដ្ឋបាល និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្ចាស់​សត្វពាហនៈ ឲ្យ​មានការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​ប្រលែង ឬ​ចង​សត្វ គោ ក្របី តាម​ចិញ្ចើម​ផ្លូវជាតិ ឲ្យ​បាន​ជ្រាប ជៀសវាង​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ជាយថាហេតុ​ដល់​អ្នក​ធ្វើដំណើរ។ ជាមួយគ្នា​នោះ មន្ទីរជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ទាំងបី​ប្រភេទ ត្រូវ​ត្រៀម​ប្រចាំការ​ត្រួតពិនិត្យ ជាប់​ជាប្រចាំ ដើម្បី​ងាយស្រួល និង​ឆាប់រហ័ស​ក្នុង​ការជួយ​អន្តរាគមន៍ ដល់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ ជួប​ការ​លំបាក៕