គណៈប្រតិភូរដ្ឋបាល ចែករំលែកបទពិសោធលើប្រធានបទ”តើធ្វើដូចម្ដេច ដើម្បីពង្រឹង ការអនុវត្តការរៀបចំទីក្រុង និងការរស់នៅក្នុងទីក្រុងដោយសុខដុមរមនីយកម្ម”
គណៈ​ប្រតិភូ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ និង​ចែករំលែក​បទ​ពិសោធ​ជាមួយ​ទីក្រុង​នានា ដែល​ជា​សមាជិក នៃ​សមាគម​អន្តរជាតិ​អភិបាល​ក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង AIMF លើ​ប្រធាន​បទ​”​តើ​ធ្វើ​ដូចម្ដេច ដើម្បី​ពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុង និង​ការ​រស់នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​ដោយ​សុខដុម​រមនីយ​កម្ម​” ក្នុង”​សន្និសីទ​អន្តរជាតិ​ស្ដីពី​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង” កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២-៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ​សាល​មហោស្រព កុង​កដ (théâtre de la Concorde)។
លោកស្រី ដោ សម្ផស្ស អ្នកនាំពាក្យ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ជា​នាយក​ទីចាត់ការ​រដ្ឋបាល​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ពី​ទីក្រុង​ប៉ារីស នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ៤ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គណៈប្រតិភូ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដឹកនាំ​ដោយ លោក ឃួង ស្រេង អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ជា​អនុប្រធាន​អចិន្ត្រៃយ៍​សមាគម​អន្តរជាតិ​អភិបាល​ក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង AIMF អញ្ជើញ​ចូលរួម​”សន្និសីទ​អន្តរជាតិ​ស្ដីពី​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង” ថ្ងៃ​ទី ២-៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ​សាល​មហោស្រព កុង​កដ (théâtre de la Concorde)។
ក្នុង​សន្និសីទ​អន្តរជាតិ​ស្ដីពី​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង AIMF កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នោះ​ដែរ គណៈ​ប្រតិភូ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ និង​ចែករំលែក​បទ​ពិសោធ​ ជាមួយ​ទីក្រុង​នានា ដែល​ជា​សមាជិក នៃ​សមាគម​អន្តរជាតិ​អភិបាលក្រុង​ប្រើប្រាស់​ភាសា​បារាំង AIMF លើ​ប្រធានបទ​”​តើ​ធ្វើ​ដូចម្ដេច ដើម្បី​ពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុង និង​ការ​រស់នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​ដោយ​សុខដុម​រមនីយ​កម្ម​”។
លោកស្រី​អ្នកនាំពាក្យ បញ្ជាក់​ថា នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល​នោះ តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់ លោកស្រី អាន អ៊ី​ដាល់​ហ្គោ Ann HIDALGO កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ លោក ឃួង ស្រេង អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​សហការី បាន​អញ្ជើញ​ទស្សនា​ការ​រៀបចំ​ផ្លូវ​រថភ្លើង Tramway នៅ​ស្ថានីយ Porte de Clichy ដែល​សាលាក្រុង​ប៉ារីស​បាន​ធ្វើ​ឡើង​សម្រាប់​ទទួល​គណៈ​ប្រតិភូ​កីឡា​អូឡាំពិក នា​ពេល​ថ្មីៗ នេះ។ ក្នុង​ពេលនោះ​ដែរ លោក​អភិបាល​រាជធានី និង​សហការី បាន​ឡើង​ជិះ​រថភ្លើង Tramway នេះ សាកល្បង​ពី​ស្ថានីយ Porte de Clichy ទៅដល់​ស្ថានីយ​ចុង​បញ្ចប់ Porte Dauphine អម​ដោយ​ការ​ពន្យល់​អំពី​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស និង​តម្រូវការ នៃ​គម្រោង​ផ្លូវ​រថភ្លើង​នេះ​ពី​អ្នកជំនាញការ​បារាំង​ផង​ដែរ៕