ពូជ​ត្រឡាច​ថ្ម​ជនជាតិ​ភាគតិច​ពូនង ​ក្នុង​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី អាច​ដាំ​បាន​ទម្ងន់​ដល់ ១៥ គីឡូក្រាម
ពូជ​ត្រឡាច​ម្យ៉ាង​ត្រូវ​បាន​ពលរដ្ឋ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ពូនង​ក្នុង​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី​ដាំ​បាន​ទម្ងន់​រហូត​ដល់ ១០ គីឡូក្រាម និងអាច​ធំ​លូតលាស់​ដល់ទម្ងន់ ១៥ គីឡូក្រាម​។
ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​តំបន់​ការពារ​ធម្មជាតិ​កែវសីមា​ក្នុង​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី​កាលពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ ក្រុម​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ជា​ច្រើន​ស្ថាប័ន បាន​ចុះ​ទៅ​ស្វែងយល់​ពី​ការ​ដាំ​ដុះ​ដំណាំ​កសិកម្ម​របស់​ពលរដ្ឋ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ពូនង​នៅ​ភូមិ​ពូត្រុំ សង្កាត់​រមនា ក្រុង​សែន​មនោរម្យ។ ក្នុង​ដំណើរ​ចុះ​ស្វែង​យល់​ពី​ជីវភាព​ និង​ការ​រស់នៅ​តាម​ភូមិ​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​ភូមិភាគ​ឦសាន​ ពលរដ្ឋ​ជនជាតិដើមភាគតិច​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ពី​ពូជ​ត្រឡាច​​មួយ​ប្រភេទ ដែល​មាន​ទម្ងន់​រហូត​ដល់ ១០ គីឡូក្រាម​។
ពូជ​ត្រឡាច​​នេះ ​បើ​តាម​ជនជាតិ​ដើម​ពូនង​ប្រាប់​ថា អាច​ដាំបាន​ទម្ងន់​រហូត​ដល់ ១៥ គីឡូក្រាម។ ជាមួយ​​ទម្ងន់និង​រូបរាង​ធំ​ជាងពូច​​ត្រលាច​ធម្មតា​ជា​ទូទៅ ពលរដ្ឋ​ជនជាតិដើម​ភាគតិច​បាន​​អះអាង​ថា ​ជា​ពូជ​ត្រលាច​ដាំ​ត​ជំនាន់​ពី​ដូនតា​របស់​ជនជាតិ​ភាគ​តិច​ ហើយ​មិន​មាន​ដាំ​នៅ​តំបន់​ផ្សេង​ទៀត​នោះ​ទេ៕