សម្ដេចធិបតី លុបឈ្មោះមេបញ្ជាការរងកងរាជអាវុធហត្ថប៉ៃលិនចេញពីក្របខណ្ឌ ក្រោយឈ្លោះជាមួយអ្នករត់តាក់ស៊ី
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា លុបឈ្មោះមេបញ្ជាការរងកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តប៉ៃលិន លោក ស ប៊ុនសឿង ចេញពីក្របខណ្ឌកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ក្រោយបុគ្គលនេះមានជម្លោះជាមួយអ្នករត់តាក់ស៊ីទទួលដឹកអីវ៉ាន់ ឈ្មោះ ហួ ទ្រី។
តាមអនុក្រឹត្យ ចុះថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល មាត្រា១ សម្រេចដូច្នេះ៖«ត្រូវបានលុបឈ្មោះ នាយទាហានចេញពីក្របខ័ណ្ឌ នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ចំពោះវរសេនីយ៍ឯក ស ប៊ុនសឿង អត្តលេខ១៩៧៣៩២ មេបញ្ជាការរងកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តប៉ៃលិន។ »។
សូមរម្លឹកថា កាលពីវេលាម៉ោង៨យប់ថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤  បុរសអ្នករត់តាក់ ឈ្មោះ ហួ ទ្រី ចោទប្រកាន់ថា លោក ស ប៊ុនសឿង ជាមេបញ្ជាការរងអាវុធហត្ថខេត្តប៉ៃលិន នាំកូនទៅចាប់ក្របួចខ្លួននៅផ្សារព្រំ ព្រោះតែរឿងលុយ២ម៉ឺនរៀល។
លោក ហួ ទ្រី បានអះអាងឱ្យដឹងថា លោក ស ប៊ុនសឿង បានជួលឱ្យលោកដឹកកង់ហាត់ប្រាណដោយឲ្យតម្លៃ៦០០០០រៀល តែគាត់ប្រកែកថាយក ៨០០០០រៀល ទើបលោក ស ប៊ុនសឿង ខឹងខ្លាំង ហើយនាំកូនចៅទៅចាប់ដល់ផ្ទះតែម្ដង។
ក្រោយកើតមានការចោទប្រកាន់នេះ   នៅចុងខែមិថុនា  កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បានធ្វើសំណើទៅអគ្គបញ្ញការដ្ឋាន នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទឱ្យផ្អាកមុខតំណែងលោកវរសេនីយ៍ឯក ស ប៊ុនសឿង មេបញ្ជាការរងកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តប៉ៃលិន អនុលោមតាមមាត្រា៤១ នៃអនុក្រឹត្យលេខ២៩ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០០២ ស្តីពីបទវិន័យទូទៅសម្រាប់កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ។
កាលណោះ កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស ក៏បានធ្វើសំណើបង្កើតក្រុមប្រឹក្សាវិន័យ តាមឋានានុក្រម អនុលោមតាមច្បាប់ស្តីពីលក្ខន្តិកៈ ទូទៅចំពោះយោធិននៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មាត្រា៤៦ ចែងថា «មុននឹងដាក់ទណ្ឌកម្មតាមលក្ខន្តិកៈទូទៅ ត្រូវសុំយោបល់ក្រុមប្រឹក្សាវិន័យជាមុនសិន។ ការរៀបចំ និងការប្រព្រឹត្តទៅនៃក្រុមប្រឹក្សាវិន័យត្រូវកំណត់ ដោយប្រកាសក្រសួងការពារជាតិ»