លោក ស សុខា៖ ព្រឹត្តិការណ៍ប្រណាំងទូក មិនត្រឹមបង្កភាពសប្បាយ​ប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បានបង្កើតចរន្តសេដ្ឋកិច្ច
ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ប្រណាំងទូក មិនត្រឹមតែបង្កភាពសប្បាយរីករាយប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បង្កើតចរន្តសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការលក់ដូរផលិតផលផ្សេងៗរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលទទួលបានប្រាក់ចំណូលមួយចំនួន។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក ស សុខា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីបិទបញ្ចប់នៃកម្មវិធីប្រណាំងទូក ង ខេត្តព្រៃវែង។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានថ្លែងថា នេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍មួយដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់ខេត្តព្រៃវែង ដែលបានបង្កលក្ខណៈ និងភាពសប្បាយរីករាយជូនប្រជាពលរដ្ឋសម្រាប់ខេត្តព្រៃវែងនេះ។ លោក ក៏បានលើកឡើងថា ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ប្រណាំងទូក នាពេលនេះមិនត្រឹមតែបង្កភាពសប្បាយរីករាយតែប៉ុណ្ណោះទេ តែវាក៏បង្កើតនៅប្រាក់ចំណូលសេដ្ឋកិច្ចមួយចំនួនដល់អាជីវករ ដែលពួកគាត់លក់ដូរនៅផលិតផលផ្សេងៗនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋអញ្ជើញមកលេងកម្សាន្ត គាត់ទិញនូវផលិតផលទាំងអស់នោះ។
ជាការកត់សម្គាល់ នាថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ លោក ស សុខា និងលោកស្រី បានអញ្ជើញជាអធិបតីបិទបញ្ចប់នៃកម្មវិធីប្រណាំងទូក ង ខេត្តព្រៃវែង បន្ទាប់ពីបានប្រណាំងរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី១៦ និងថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ប្រកបដោយភាពជោគជ័យ។ ពិធីប្រណាំងទូកងខេត្តព្រៃវែងរយៈពេល២ថ្ងៃនេះ មានប្រជាពលរដ្ឋបានមកចូលរួមទស្សនា និងលេងកម្សាន្តជាង ១៣ម៉ឺននាក់។
បើតាមលោក សួន សុម៉ាលីន អភិបាលខេត្តព្រៃវេង ការរៀបចំពិធីប្រណាំងទូកងនេះ ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរថ្ងៃបុណ្យចេញព្រះវស្សា ដែលជាថ្ងៃបុណ្យប្រពៃណីព្រះពុទ្ធសាសនា ក៏ដូចជាការផ្ដល់ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងខេត្តបានទស្សនាកម្សាន្ត និងសប្បាយរីករាយ។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ក៏ដើម្បីជ្រើសរើសទូកង ដែលមានល្បឿនលឿន និងមធ្យម ដើម្បីទៅចូលរួមប្រណាំងនៅក្នុងព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្ដែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅរាជធានីភ្នំពេញ នាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ។
ឆ្លងកាត់ការប្រឡងប្រណាំងយ៉ាងស្វិតស្វាញប្រកបដោយស្មារតីសាមគ្គីភាព ភាតរភាព និងការទទូលខុសត្រូវ ក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃនេះ ជាលទ្ធផលនៃការប្រណាំងទូកង ខេត្តព្រៃវែង ឆ្នាំ២០២៤នេះ ទូកទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់មាន៖​ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ មានចំនួន ៩ទូក (ទូកខ្នាតអន្តរជាតិ ៧ទូក និងទូកខ្នាតវែង ២ទូក) ចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ មានចំនួន ២៤ ទូក (ទូកខ្នាតអន្តរជាតិ ១៨ទូក និងទូកខ្នាតវែង ៦ទូក) ចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ មានចំនួន ២១ទូក (ទូកខ្នាតអន្តរជាតិ ១៥ទូក និងទូកខ្នាតវែង ៦ទូក) និងចំណាប់ថ្នាក់លេខ៤ មានចំនួន ៩ទូក (ទូកខ្នាតអន្តរជាតិ ៧ទូក និងទូកខ្នាតវែង ២ ទូក៕