កសិករ​វ័យក្មេងម្នាក់ ដាំ​ខ្នុរ​ ៣ ឆ្នាំ ចាប់ផ្តើម​ហុច​ផល​ឆ្នាំ​ដំបូង លក់បាន​តម្លៃ ៣ ៥០០ រៀល ក្នុង ១ គីឡូក្រាម
លោក​ ប៊ុនលុច ពេត្រុស មានវ័យ ២៩ឆ្នាំ​ រស់នៅស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង បានដាំ​ដំណាំ​ខ្នុររាប់ម៉ឺន​ដើម​ និង​បាន​កំពុង​ហុច​ផលបាន​បណ្តើរៗ ក្រោយ​បាន​ដាំដុះ​បាន​រយៈពេល​ជាង ៣ ឆ្នាំ។
ថ្លែងមកកាន់ «កម្ពុជាថ្មី» លោក ប៊ុនលុច បានឱ្យដឹងថា បើ​គិត​មកដល់ពេល​នេះ លោក​បាន​ប្រកប​​របរ​កសិកម្ម​ដាំ​ដំណាំខ្នុរ​បាន​រយៈ​ពេល​ជាង ៣ ឆ្នាំមក​ហើយ។ ក្នុងចម្ការដែលមានដាំ​ដំណាំ​ចម្រុះ លោក ប៊ុនលុចបានដាំដំណាំផ្លែខ្នុរសរុបទាំង​ដើមតូច ធំ​មាន​ចំនួន ១៤ ០០០ ដើម។
​កសិករ​វ័យក្មេង​រូបនេះមាន​គោលដៅ​​​ដំបូង​គ្រោង​​នាំ​​ចេញ​​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស តែ​ជំហាន​ដំបូង​នេះ​លោក​អះអាងថា​ ការ​ដាំ​ដុះ​មិន​ទាន់​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ក្នុង​ក្នុង​ស្រុង​ផង​ ទើប​នៅពេល​ខាងមុខ​លោក​ត្រូវ​ពង្រីក​ការ​ដាំដុះ​បន្ថែម​ទៀត។
លោក ប៊ុនលុច បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា «ការ​ប្រមូល​ទិន្នផល​ផ្លែខ្នុរ​ឆ្នាំ​ដំបូង​នេះ ភាគ​ច្រើន​​ម៉ូយ​នៅ​ភ្នំពេញ កុម្ម៉ង់​ចន្លោះ​ពី ១០ ទៅ ២០ គីឡូក្រាម សម្រាប់​បរិភោគ ជា​លក្ខណៈ​គ្រួសារ ដែល​លក់​ក្នុង​តម្លៃ ៣ ៥០០ រៀល ក្នុង ១ គីឡូក្រាម ក្នុង​នោះ ខ្នុរ ១ ផ្លែមាន​ទម្ងន់​ចន្លោះ​ពី ៥ ទៅ ៩គីឡូក្រាម»។
បច្ចុប្បន្នផ្លែខ្នុរ​​ចម្ការ​របស់លោក ប៊ុនលុច ពេត្រុស ចន្លោះ​ពី ២ ទៅ ៣ ថ្ងៃ អាច​ប្រមូល​ទិន្នផល​ខ្នុរ​ម្តង បាន​ចន្លោះ​ពី ៤០០-៥០០​​គីឡូក្រាម
លោក ប៊ុនលុច ពេត្រុស បាន​បន្ត​ថា ទាក់ទាក់តម្រូវការ​​វិញ​មានម៉ូយ​ទាំង​កុម្ម៉ង់​និង​មកទិញ​ដល់​ចម្ការផ្ទាល់។ បន្ថែម​ពីនេះ ទាក់ទង​ទីផ្សា​រនេះដែរ​ លោកក៏​​មិន​បារម្ភពី​ការ​​ខាតបង់នោះ​ដែរ ព្រោះ​បើ​​សល់ លោក​អាច​កែច្នៃ​ធ្វើ​ជា​ចំណី​សត្វបាន​ដោយខ្លួនឯង ខណៈ​សត្វនៅក្នុងកសិដ្ឋានលោកច្រើនប្រភេទក្នុង​នោះ​​មាន គោ ជ្រូក ពពែ ជាដើម។ ក្រៅពី​នេះ​លោកក៏​បានផលិត​ជីតាម​បែប​ធម្មជាតិ​ជាច្រើន​ប្រភេទ​ដែរ សម្រាប់​បម្រើ​ដល់​កសិករ​ទិញ​ក្នុង​តម្លៃ​សមរម្យ​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់​លើ​ផល​ដំណាំ​គ្រប់​ប្រភេទ​ ដើម្បី​ឲ្យ​ទទួល​បាន​ទិន្នផល​ខ្ពស់​រក​ចំណូល​បាន​ ទ្រទ្រង់​គ្រួសារ​ឲ្យកាន់​តែ​ប្រសើរ​៕