ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់ទាត់​មិត្តភាព ដើម្បី​អបអរសាទរ «ទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា» គ្រោង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៩ ខែ​ធ្នូ​ជាមួយ​ និង​មហាជន​ចូល​រួម​ជិត​៥​ម៉ឺន​នាក់​
ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់​ទាត់​មិត្តភាព ដើម្បីអបអរសាទរ «ទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា» គ្រោងនឹងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃ​ទី​​២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខនេះ នៅ​ពហុកីឡាដ្ឋានមរតកតេជោ ដែល​មាន​មហាជនចូលរួម ប្រមាណ​ជិត​៥​ម៉ឺន​នាក់ ហើយ​សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជា​ណាចក្រកម្ពុជា ក៏​នឹង​អញ្ជើញ​ប្រគល់​បាល់ ​ថត​រូប​អនុស្សាវរីយ៍​ និង​សំណេះ​សំណាល​ ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ផង​ដែរ​។​
ដើម្បី​អោយ​ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់​ទាត់​មិត្តភាព​នេះ​ដំណើរ​ការ​ទៅ​ដោយ​រលូន​ និង​ជោគជ័យ​ នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០៦​ធ្នូ​នេះ​ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​រៀប​ចំ​កិច្ចប្រជុំមួយ​ជាមួយ​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​សាលារាជ​ធានីភ្នំពេញ ដោយ​មាន​ការ​អញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីភាពពី​លោក​សន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​លោកសន្តិបណ្ឌិត យូ ស៊ុនឡុង រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី លោក នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា ​អគ្គមេបញ្ជាការរងកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ​ មេ​បញ្ជា​ការកង​រាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃប្រទេស និងជាប្រធានសហព័ន្ធកីឡាបាល់ទាត់កម្ពុជា លោកនាយឧត្តមសេនី ស ថេត អគ្គ​ស្នង​ការ​នគរបាលជាតិ លោកសំហេង បុរស តំណាងឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាព​សហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជានិងលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ។
លោក​នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា បានលើកឡើងថា​ ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍បាល់ទាត់នេះ គឺ​ដើម្បី​អបអរសាទ​រ​ខួប​២៦​ឆ្នាំ ​ទិវាសន្តិភាព​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​រក​មក​បាន​ដោយ​ សម្តេចអគ្គ​មហាសេនា​បតីតេជោ ហ៊ុន សែន។ ​អរគុណសន្តិភាព គឺអរគុណសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន។ដូច្នេះ​ទេ​ព្រឹត្តិការណ៍បាល់ទាត់នេះត្រូវតែធ្វើឡើងដោយភាពគគ្រឹកគ្រេងជាមួយការប្រគុំតន្ត្រី សម័យ បុរាណ។​ចំពោះ​ការងា​រ​សន្តិសុខ ត្រូវតែពង្រឹងអោយបានម៉ឹងម៉ាត់បំផុត ព្រោះពួកជ្រុលនិយម ចង់​បំផ្លាញ​សន្តិភាពនៅកម្ពុជា ពួកគេនៅតែប៉ុនប៉ង់ជានិច្ច ដែលយើង​មិន​ត្រូវ​ធ្វេស​ប្រ​ហែស​បាន​ឡើយ។
លោកឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បាន​មាន​ប្រសាសន៍លើក​ឡើង​ថា​​ ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់​ទាត់​នេះ ​ចំពោះ​ការផ្សព្វផ្សាយ ការតុបតែងត្រូវបានប្រគល់ជូនទូរទស្សន៍បាយ័នជាអ្នករៀបចំ។ ព្រឹត្តិ​ការណ៍​នេះ ​មានអ្នកចូលរួមទស្សនាប្រមាណជិត៥ម៉ឺននាក់ ដូច្នេះការរក្សាសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់​ជា​រឿង​សំខាន់​បំផុត ​ដោយគ្រប់ស្ថាប័ន ត្រូវសហការគ្នា​ធ្វើ​ឱ្យ​បាន​ល្អ​បំផុត​ជាមួយ​និង​ការ​ទទួលខុស​ត្រូវ​រៀងៗ​ខ្លួ​ន។
លោកសន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍លើកឡើងផងដែរថា៖ បាល់ទាត់នេះ ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយសន្តិភាព។ សន្តិភាពបានមកដោយលំបាក ដូច្នេះ​ហើយ​បាន​គេ​យក​ប្រទេស​កម្ពុជាជាគំរូ រហូតផ្តល់មេដាយសន្តិភាពជូនកម្ពុជាថែមទៀត។ លោកសន្តិបណ្ឌិត បន្តថា ព្រឹត្តិការណ៍បាល់ទាត់នេះនិងមានមហាជនចូលរួមជិត៥ម៉ឺននាក់ ដែលយើងត្រូវ​ដឹក​ជញ្ជូនពួកគាត់​មក​ទស្សនា ជាមួយការចែកទឹកបរិសុទ្ធជូនហ្រ្វី។ ការតុបតែង ការសម្តែងសិល្បៈ មុនព្រឹត្តិការណ៍​បាល់​ទាត់ ត្រូវតែធ្វើឡើងដោយភាគគ្រឹកគ្រែងបំផុត។ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ត្រូវផ្សាយខ្លឹមសារ​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍នេះអោយទូលំទូលាយ។ចំពោះការងារសន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ត្រូវរួមគ្នាធ្វើ និង​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ទាំងអស់គ្នានិងសុំអោយបានការចូលរួមពីក្រុមយុវជនស្ម័គ្រចិត្តផងដែរ។ ក្រៅ​ពី​ការងារ​សន្តិសុខ​សណ្តាប់ធ្នាប់ ការងាររៀនចំចំណតនិងការងារ អនាម័យ ក៏ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ផងដែរ ជាមួយនិងការជម្រុញអោយក្រសួងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​បន្ថែម​ល្បឿន​សេវាទូរស័ព្ទ ដោយសារមនុស្សចូលរួមច្រើន។
គួរបញ្ជាក់ថា​ ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់​ទាត់​មិត្តភាព ដើម្បី​អបអរសាទរ «ទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា» ថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ សាលារាជធានី​ភ្នំពេញ​សហការ​ជាមួយ​សហព័ន្ធកីឡាបាល់ទាត់​កម្ពុជា​ សហភាព​សហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) ក្រុមបាល់ទាត់តារាកម្ពុជា និងសហព័ន្ធកីឡាប្រដាល់គុនខ្មែរ នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍បាល់ទាត់មិត្តភាព នៅពហុកីឡាដ្ឋានមរតកតេជោ ដោយមាន​ការ​ប្រកួត​ចំនួន២គូ ដោយគូទី១ ក្រុមបាល់ទាត់គុនខ្មែរប្រកួតជាមួយក្រុមបាល់ទាត់ តារាកម្ពុជា និងគូទី២ ក្រុមបាល់ទាត់ ស.ស.យ.ក.ប្រកួតជាមួយក្រុមបាល់ទាត់តារាកម្ពុជា ​ដោយ​គ្រោង អ្នក​ចូល​រួម​ប្រមាណ​៤ម៉ឺន ទៅ៥ម៉ឺននាក់ហើយសម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី នឹងអញ្ជើញជាអធិបតី ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​សម្រាប់​ការ​ប្រកួតគូទី២ រវាងក្រុមបាល់ទាត់ ស.ស.យ.ក. និងក្រុមបាល់ទាត់តារាកម្ពុជា នៅវេលាម៉ោង១៧:០០នាទី៕​