អ្នកនាំពាក្យថារថយន្តដែលបើកផ្លូវឱ្យអ្នកលក់ឡេមិនមែនជារបស់អាវុធហត្ថទេ
អ្នកនាំពាក្យកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេសឧត្តមសេនីយ៍ត្រី អេង ហ៊ី ថារថយន្តដែលជិះបើកផ្លូវឱ្យក្បូនឡានអ្នកលក់អនឡាញនោះមិនមែនជារថយន្តរបស់អាវុធហត្ថទេ ដោយពេលនេះកងកម្លាំងកំពុងសហការជាមួយក្រសួងការពារជាតិដើម្បីតាមរក។
លោក អេង ហ៊ី បានប្រាប់កម្ពុជាថ្មីនៅរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះថា ការស្រាវជ្រាវតាមរយៈស្លាកលេខក្នុងកងរាជអាវុធហត្ថគឺមិនមែនជារថយន្តរបស់អាវុធហត្ថទេ ហើយការគ្រប់គ្រងរបស់អាវុធហត្ថលើឡានស៊ឺរ៉ែនតឹងរឹងបំផុត។
លោកថា៖ «រថយន្តនោះមិនមែនជារបស់កងរាជអាវុធហត្ថទេ! ព្រោះវាជា ខ.ម ០២។ របស់អាវុធហត្ថ ខ.ម ០៩ នេះជាជំហានទី១ហើយយើងឆែកក្នុងបញ្ជីអាវុធហត្ថគឺអត់មានទេ»។
លោកបន្ថែមថាការគ្រប់គ្រង និងផ្ដល់ស្លាកលេខខេមរភូមិន្ទជាសមត្ថកិច្ចរបស់ក្រសួងការពារជាតិ។
គូរឱ្យដឹងថាបន្ទាប់ពីមានវីដេអូដែលបានបង្ហោះលើបណ្ដាញសង្គមបង្ហាញអ្នកលក់អនឡាញម្នាក់បានចេញទៅចូលរួមមង្គលការ ដោយមានក្បូនឡានទំនើបជាច្រើនបើកចេញ ព្រមទាំងមានរថយន្តពាក់ស្លាក់លេខខេមរភូមិន្ទលេខ ២-១៨៧១ បើកផ្លូវឱ្យផងដែរនោះ។ មេបញ្ជាការអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេសនាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា បានបញ្ជាឱ្យ​អាវុធហត្ថធ្វើការជាមួយអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេសក្រសួងការពារជាតិស្រាវជ្រាវលេខរថយន្តឃាត់ទុកតែម្ដង ដោយថាដើម្បីការពារមុខមាត់កងទ័ពជាតិ។
យោងតាមអនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី១៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០០៩ អ្នកដែលមានសិទ្ធិអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់ភ្លើងសញ្ញាពិសេស និងសំឡេងស៊ីរ៉ែនហែរអមក្បួនគឺមានតែក្បូនព្រះទីនាំង ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះមហាក្សត្រីយ៍ រថយន្តប្រធានព្រឹទ្ធសភា រថយន្តប្រធានរដ្ឋសភា និងរថយន្តនាយករដ្ឋមន្ត្រីប៉ុណ្ណោះ។
ការប្រើប្រាស់ភ្លើងសញ្ញាពិសេស សូរសព្ទ័ពិសេសនេះ ក៏បានអនុញ្ញាតសម្រាប់ប្រើក្បួនយានយន្តហែរអមគណៈប្រតិភូផ្លូវការអន្តរជាតិ ចាប់ពីថ្នាក់អនុរដ្ឋមន្ត្រីឡើងទៅ និងថ្នាកិប្រហាក់ប្រហែល តាមសំណើរបស់ក្រសួងការបរទេស ព្រមទាំងប្រើចំពោះយានយន្តបំពេញភារកិច្ចពិសេសរបស់កងកម្លាំងនគរបាល កងទ័ព កងរាជអាវុធហត្ថ យានយន្តពន្លត់អគ្គីភ័យ និងយានយន្តសង្គ្រោះរបស់មន្ទីរពេទ្យ៕