អាជ្ញាធរខណ្ឌឫស្សីកែវ គ្រោងស្ដារប្រឡាយរំដោះទឹកសំខាន់ៗ បញ្ចៀសការលិចលង់ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ
អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ គ្រោង​ស្ដារ​ប្រឡាយ​រំដោះ​ទឹក​សំខាន់ៗ ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​លិចលង់​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
គម្រោង​ស្ដារ​ប្រឡាយ​រំដោះ​ទឹក​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​របស់​រដ្ឋបាល​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ ដោយ​មាន​លោក ឡុង ង៉ែត អភិបាល​រង​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ តំណាង លោក ជិន ប៊ុនធឿន អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ និង​មាន​សភាព​ចូលរួម​ពី នាយក នាយក​រង​រដ្ឋបាល ប្រធាន​ការិយាល័យ​ពាក់ព័ន្ធ ចៅសង្កាត់ មេភូមិ បាន​ប្រជុំ​ស្ដីពី​ការ​សិក្សា​ស្តារ​ប្រឡាយ​រំដោះ​ទឹក​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ១៦ ខែ​មករា ឆ្នាំ ២០២៥ ម្សិលមិញ។
លោក គន់ សោភា ប្រធាន​ការិយាល័យ​សាធារណការ​ខណ្ឌ បាន​ប្រាប់ កម្ពុជា​ថ្មី ឱ្យ​ដឹង​ថា ខ្លឹមសារ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នោះ មាន​គម្រោង​ស្តារ​ប្រឡាយ​មេ​ធំៗ ចំនួន ៣ ខ្សែ គឺ ១.​ប្រឡាយ​ពោងពាយ (ពី​ចំណុច​មុខ​ក្រសួង​ដែនដី​នគរូបនីយកម្ម ដល់​ស្ពាន ព្រំប្រទល់​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ និង​ខណ្ឌ​សែន​សុខ​)។ ២.ប្រឡាយ (​ពី​ចំណុច​វិទ្យាល័យ​ជាស៊ីម​ចម្រើន​រដ្ឋ មក​ភ្ជាប់​នឹង​លូ​ប្រអប់​ប្រឡាយ​ឌី​ប៉ូ​ចាស់​) ។ ៣.​ព្រែក​អូវែង​(​ពី​ចំណុច​ទ្វារ​ទឹក​សាលា​កីឡា ដល់​ស្ថានីយ​បូម​ទឹក​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ ៩ និង​ចាប់ពី​ចំណុច​ស្ពាន​ផ្លូវ ៥៩៨ មក​ភ្ជាប់​នឹង​ប្រឡាយ​ឌី​ប៉ូ​ស្ថានីយ​បូម​ទឹក​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ ៩)។
លោក​បាន​បន្ត​ឱ្យ​ដឹង​ថា កិច្ចប្រជុំ​នេះ រដ្ឋបាល​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ ប្រជុំ​ពិភាក្សា​សិក្សា​គម្រោង ដើម្បី​លើក​ជា​គម្រោង និង​ធ្វើជា​សំណើ​ជូន​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ក៏ដូចជា​មន្ទីរ​សាធារណការ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ថា តើ​ត្រូវ​ប្រគល់​ការងារ​នេះ​ឱ្យ​មន្ទីរ​សាធារណការ ឬ ក្រុមហ៊ុន​ទទួល​ការ​ម៉ៅការ​ស្តារ​នោះ​ទេ ហើយ​ចំពោះ​ថ្ងៃ​បើក​ការដ្ឋាន​ក៏​មិន​ទាន់​ជាក់លាក់​ផង​ដែរ រង់ចាំ​ការ​សម្រេច​របស់​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
សូម​រំលឹក​ថា កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ៨ ខែ​មករា ឆ្នាំ ២០២៥ ក្នុង​ដំណើរ​ចុះ​ពិនិត្យមើល​ស្ថានភាព​ប្រឡាយ​ជាច្រើន​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ខណ្ឌ​សែន​សុខ និង​ខណ្ឌ​ឫស្សីកែវ លោក ឃួង ស្រេង បាន​ណែនាំ លោក សាំ ពិសិដ្ឋ ប្រធាន​មន្ទីរ​សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​រដ្ឋបាល​រាជធានី ធ្វើ​យ៉ាងណា ដើម្បី​រិះរក​គ្រប់​មធ្យោបាយ​រំដោះ​ទឹក​ចេញ​ក្រៅ​ក្រុង ដោះស្រាយ​ឲ្យ​បាន​នូវ​ការ​លិចលង់​ដោយ​ជំនន់​ទឹកភ្លៀង​នា​រដូវវស្សា​ខាងមុខ​នេះ៕