លោក អ៊ុង ប៊ុនអ៊ី៖ កង្វះគោលនយោបាយយេនឌ័រក្នុងស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ កាន់តែធ្វើឱ្យអ្នកសារព័ត៌មានស្ត្រី មិនសូវត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់
ប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍ (DMC) លោក អ៊ុង ប៊ុនអ៉ី បានលើកឡើងថា ការខ្វះខាតគោលនយោបាយយេនឌ័រនៅតាមស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ កាន់តែធ្វើឱ្យអ្នកសារព័ត៌មានស្ត្រី និងជា LGBTQ+ មិនសូវត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់។
ការលើកឡើងនេះ ធ្វើឡើងនៅព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងសិក្ខាសាលាផ្ទៀងផ្ទាត់ស្តីពី គោលការណ៍ណែនាំអំពីសុវត្ថិភាបយេនឌ័រសម្រាប់ស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយ ដែលដេប៉ាតឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍ (DMC) សហការរៀបចំជាមួយអង្គការយូណេស្កូ ដោយមានការចូលរួមពីអ្នកសារព័ត៌មានស្ត្រី និងបុរសផងដែរ។
លោក​ អ៊ុង ប៊ុនអ៉ី បានលើកឡើងថា អ្នកសារព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នជួបហានិភ័យដូចជា ការចាប់ពិរុទ្ធ ការបៀតបៀន អំពើហិង្សា ដោយអអ្នកសារព័ត៌មានជាស្ត្រី និងជា LGBTQ+ ត្រូវស៊ូទ្រាំជាមួយនឹងការគំរាមកំហែងបន្ថែមទៀតដូចជា ការរំលោភបំពានតាមអ៊ីនធឺណេត ការបៀតបៀនផ្លូវភេទ និងការការពារផ្សេងៗនៅមានកម្រិតក្នុងវិស័យនេះ។ លោកក៏បន្ថែមថា ចំពោះវិសមភាព និងតំណាងរបស់ស្ត្រីក្នុងភាពជាអ្នកដឹកនាំក៏ធ្វើឱ្យមានបញ្ហាប្រឈមបន្ថែមដែរ។
ប្រធាន DMC បានលើកយកពីការសិក្សារបស់អង្គការយូណេស្កូថា ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ៧៣%នៃស្ត្រីធ្វើការនៅក្នុងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបានជួបប្រទះបញ្ហាអំពើហិង្សាតាមប្រព័ន្ធអ៉ីនធឺណេត ហើយឆ្នាំ២០២១ អ្នកសារព័ត៌មានជាស្ត្រីមានត្រឹមជាង ៩.៤%ប៉ុណ្ណោះ ដែលមានតួនាទីជាអ្នកគ្រប់គ្រង។ ដោយបញ្ហាទាំងអស់នេះហើយ ចាំបាច់ត្រូវមានគោលការណ៍ណែនាំពីសុវត្ថិភាពយេនឌ័រ ដើម្បីជំរុញឱ្យមានសុវត្ថិភាព និងបរិយាកាសល្អជាងមុនក្នុងវិស័យសារព័ត៌មានសម្រាប់ស្ត្រី និង LGBTQ+ ។
តាមរយៈសិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងសុវត្ថិភាពអ្នកសារព័ត៌មាន ជាពិសេសស្ត្រីតាមរយៈការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ សមធម៌ និងសមភាពក្នុងស្ថាប័នសារព័ត៌មាន។ សិក្ខាសាលា ក៏មានគោលការណ៍ណែនាំសុវត្ថិភាពពីអង្គការយូណេស្កូ សម្រាប់ស្ថាប័នសារព័ត៌មាន ដើម្បីឆ្លើយតបស្របតាមតម្រូវការ និងបញ្ហាប្រឈមរបស់សារព័ត៌មានស្ត្រី និង LGBTQ+។ បន្ថែមពីនេះ ក៏មានការពិភាក្សា និងប្រមូលធាតុចូលដើម្បីបង្កើនដល់គោលការណ៍នេះផងដែរ៕