ក្រសួងការងារ តម្រូវឱ្យម្ចាស់សហគ្រាស យកចិត្តទុកដាក់ និងការពារ ជាពិសេសចំពោះកម្មករ-និយោជិតជាស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ
ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ បានធ្វើ​ណែនាំ​ដល់​ម្ចាស់ ឬ​ នាយក​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន និង​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់ ​យកចិត្តទុកដាក់​ និង​ការពារ​ជាពិសេស​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ​ ដើម្បី​ចូលរួម​លើកកម្ពស់​សុខុមាលភាព ​និង​ធានា​នូវ​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ​ល្អ​ប្រសើរ។
នៅក្នុង​សេចក្តីណែនាំ​ស្តីពី​ការការពារ​ ជាពិសេស​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ​ដែល​ទើប​ទទួលបាន​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៤ ​កុម្ភៈ​នេះ លោក ហេង​ សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បានឱ្យដឹងថា ​យោង​អនុសាសន៍​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ ​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​សុខុមាលភាព​របស់​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី និង​ដើម្បី​ធានា នូវ​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ​ល្អប្រសើរ ជាពិសេស​សម្រាប់​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ ​ម្ចាស់​ ឬ​ នាយក​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន និង​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់ ​មិនត្រូវ​រើសអើង​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ​ក្នុងការ​ទទួលបាន​ឱកាស​ការងារ ការបន្ត​កិច្ចសន្យា​ការងារ និង​ការដំឡើង​ប្រាក់​ឈ្នួល​ និង​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងៗ ឡើយ។
ត្រូវ​បើក​ផ្តល់ប្រាក់​ឈ្នួល​សរុប​អំឡុងពេល​សម្រាកលំហែ​មាតុភាព​ជូន​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ ឱ្យបាន​មុនពេល​សម្រាកលំហែ​មាតុភាព​។ មិនត្រូវ​ព្យួរ​កិច្ចសន្យាការងារ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ ឬ ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​ក្នុង រយៈពេល ៩​ ខែ ក្រោយ​ការសម្រាកលំហែ​មាតុភាព លើកលែងតែ​ជាការ​ព្យួរ​កិច្ចសន្យាការងារ​ទាំងស្រុង​នៅក្នុង​ផ្នែក​ណាមួយ​ នៃ​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន ឬ​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់​។ ត្រូវបាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​បន្ត​កិច្ចសន្យាការងារ​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មានផ្ទៃពោះ ឬ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​ក្នុង​រយៈពេល ១ ​ឆ្នាំ ក្រោយ​សម្រាល​កូន។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​ណែនាំ​ទៀតថា ហាមឃាត់​រាល់​ការបញ្ឈប់​ពី​ការងារ​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ ឬ​ កម្មករ-និយោជិត ជា​ស្ត្រី​ក្នុង​រយៈពេល ១ ​ឆ្នាំ ក្រោយ​សម្រាលកូន លើកលែងតែ​មានការ​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស​ធ្ងន់​។ ត្រូវ​ស្នើសុំ​ការពិនិត្យ និង​សម្រេច​ជាមុន​ពី​អធិការ​ការងារ​ក្នុង​ការ​បញ្ឈប់​ពី​ការងារ​ចំពោះ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ ឬ ​កម្មករ-និយោជិត​ជា​ស្ត្រី​ក្នុង​រយៈពេល ១ ឆ្នាំ ក្រោយ​សម្រាលកូន​។ ក្នុងករណី ម្ចាស់ ឬ​ នាយក​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន​ មិន​អនុវត្ត​តាម​វិធានការ​ណែនាំ​នេះ​ ត្រូវ​ទទួលរង​ការ​ផ្ដន្ទាទោស​ស្របតាម​ច្បាប់ និង​បទប្បញ្ញត្តិ​ជា​ធរមាន៕