ការដ្ឋានសាងសង់អគារដ៏ធំ ១ កន្លែង ក្នុងខណ្ឌបឹងកេងកង កំពុងបង្កក្ដីបារម្ភ ដល់ពលរដ្ឋធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់
ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ក្បែរ​ទីតាំង​អគារ​ការដ្ឋាន​ដ៏​ធំ ១ កន្លែង ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង កំពុង​កើតការ​ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​សុវត្ថិភាព​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លងកាត់​ម្ដងៗ ដោយសារតែ​ទីតាំង​ខាងលើ​តែងតែ​ស្ទូច​សម្ភារៈ​សំណង់​មួយ​ចំនួន​នៅ​លើ​ផ្លូវ។
ជាក់ស្ដែង​ទីតាំង​ការដ្ឋាន​កំពុង​សាងសង់​មួយ​កន្លែង​នេះ ស្ថិត​នៅ​តាម​បណ្ដោយ​ផ្លូវ​លេខ ៣៣៤ កែង​ផ្លូវ​លេខ ៦៣ សង្កាត់​បឹង​កេងកង ១ ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង រាជធានី​ភ្នំពេញ។
ពាក់ព័ន្ធ​បញ្ហា​នេះ បើ​តាម លោក សួន ផល្លា ជា​អ្នក​រត់​កង់​បី​ឥណ្ឌា​នៅ​ជិត​ការដ្ឋាន​នោះ បាន​ប្រាប់​កម្ពុជា​ថ្មី ឲ្យ​ដឹង​ថា គាត់​តែងតែ​សង្កេត​ឃើញ​ថា ទីតាំង​ការដ្ឋាន​មួយ​នេះ តែងតែ​ឈប់​រថយន្ត​ដឹក​គ្រឿងសំណង់​មក​នៅ​ផ្លូវ ដើម្បី​ស្ទូច​សម្ភារៈ​សាងសង់​ឡើង​ទៅលើ។ ពេល​ដែល​លោក​ជិះ​ឆ្លងកាត់​ដឹក​ភ្ញៀវ​តែងតែ​មាន​ការ​ព្រួយបារម្ភ ដោយសារតែ​នៅ​ពេល​ស្ទូច​គ្រឿងសំណង់​ឡើង​ទៅ​លើ​ម្ដងៗ ខ្លាច​មាន​ការ​ដាច់​ធ្លាក់​ចុះ​មក​ក្រោម​វិញ ព្រោះថា​សុទ្ធតែ​ជា​ប្រភេទ​គ្រឿងសំណង់​មាន​ទម្ងន់​ធ្ងន់ ខ្លាច​យោង​មិន​រួច​ ដាច់​ចុះ​មក​ក្រោម​វិញ​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ជាយថាហេតុ​ដល់​អាយុជីវិត​ជាក់​ជា​ពុំខាន។
ដោយឡែក អ្នកស្រី ធារី ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​តំបន់​ខាង​លើ​បាន​ប្រាប់ កម្ពុជា​ថ្មី ឲ្យ​ដឹង​ថា រាល់ថ្ងៃ​សង្កេត​ឃើញ​ថា​មាន​ទីតាំង​ការដ្ឋាន​មួយ​ដ៏​ធំ​កំពុង​សាងសង់​ឃើញ​មាន​ការ​ហ៊ុមព័ទ្ធ​រំលោភ​លើ​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​សាធារណៈ ហើយ​ភាគច្រើន​សម្ភារៈ​សំណង់​ធ្ងន់ៗ គឺ​យោង​នៅ​កណ្ដាលផ្លូវ​តែម្ដង។
អ្នកស្រី បន្ត​ថា ចុះ​បើសិនជា​ដាច់​ខ្សែ​យោង​នោះ​គឺ​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ធំ​ណាស់​អាច​ដល់​អាយុជីវិត​ប្រជាពលរដ្ឋ​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​ទាំង​ម៉ូតូ​ទាំង​រថយន្ត​ផង​ដែរ។
ជាមួយគ្នា​នេះ អ្នក​ស្រី ក៏បាន​សំណូមពរ​ដល់​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ជាពិសេស លោក សុខ សម្បត្តិ អភិបាល​ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង គួរ​មាន​វិធានការ​អប់រំ​ណែនាំ​ដល់​ម្ចាស់​គ្រប់គ្រង​ការដ្ឋាន​កំពុង​សាងសង់​នេះ ដើម្បី​ឲ្យ​មាន​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ជៀសវាង​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​តាម​ដង​ផ្លូវ​សាធារណៈ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា លោក ហេង ពិសិដ្ឋ អភិបាល​រង​ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង ធ្លាប់​លើក​ឡើង​ថា លោក​នឹង​ចាត់​មន្ត្រី​ជំនាញ​ឲ្យ​ចុះ​ទៅ​ពិនិត្យ​ជា​បន្ទាន់​លើ​ករណី​នេះ​ផង​ដែរ៕