ការដ្ឋានដាក់លូប្រអប់ខ្នាតធំទំហំ ២ ម៉ែត្រកន្លះ នៅផ្លូវលេខ ៨០ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខណ្ឌមានជ័យ សម្រេចលទ្ធផលបានជិត ៤០ ភាគរយ
ការដ្ឋាន​ដាក់លូ​ប្រអប់​ខ្នាត​ធំ​ទំហំ ២.៥​ ម៉ែត្រ ​x២.៥​ម៉ែត្រ ចំនួន​ ២​ ខ្សែ មាន​ប្រវែង ជាង​ ១ ០០០​ ម៉ែត្រ ​នៅ​ផ្លូវ​លេខ​ ៨០ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខណ្ឌមានជ័យ ដើម្បី​រំដោះ​ទឹក បញ្ចៀស​ការ​ជន់​លិច​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ គិត​មកដល់ពេលនេះ ការដ្ឋាន​ទាំងមូល​សម្រេច​លទ្ធផល​បាន​ជិត​ ៤០​ ភាគរយ​ នៃ​គម្រោង ពោលគឺ​ការ​ដាក់លូ​បាន​ប្រវែង ៤៣០​ ម៉ែត្រ​ហើយ។
លោកស្រី​ ដោ សម្ផស្ស នាយិកា​រង​រដ្ឋបាល​ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ បានឱ្យដឹង​ថា ការ​ដាក់លូ​ប្រអប់​ខ្នាត​ធំ​ទំហំ ២.៥ ​ម៉ែត្រ ​x២.៥​ម៉ែត្រ​ ចំនួន ២ ​ខ្សែ ប្រវែង ១ ១០៥​ ម៉ែត្រ​ នៅ​ផ្លូវ​លេខ ៨០ ចាប់ពី​ផ្លូវ​ប្រឡាយ​បារាំង ដល់​មហាវិថី​ចោមចៅ (​ផ្លូវ​វេ​ង ស្រេង​) ត្រង់​ទីតាំង​ស្តុ​ប​លូ ៥ នៅ​ខណ្ឌ​មានជ័យ នៃ​គម្រោង​ផែនការ​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ប្រព័ន្ធ​លូ និង​ប្រព័ន្ធ​រំដោះ​ទឹក​សម្រាប់​បញ្ចៀស​ការ​ជន់​លិច​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី ២០​ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​ ២០២៥ ការដ្ឋាន​សម្រេច​លទ្ធផល​ដាក់លូ​បាន​ប្រវែង ៤៣០ ​ម៉ែត្រ ត្រូវជា ៣៩% នៃ​គម្រោង​ហើយ។
លោកស្រី ដោ សម្ផស្ស បន្ត​ថា គម្រោង​នេះ នឹង​ពង្វាង​ទឹក​ពី​តំបន់​ខាងត្បូង និង​ខាងកើត​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ឆ្ពោះ​ទៅ​តំបន់​ក្រៅ​ក្រុង ដែល​នឹង​កាត់បន្ថយ​ទឹក​លិច​ដោយ​ទឹកភ្លៀង​នៅ​ភូមិសាស្ត្រ ខណ្ឌ​សែន​សុខ និង​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ។
លោកស្រី​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា គម្រោង​នេះ​បាន​ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្ត​កាលពី​ខែ​មិថុនា ២០២៤ ហើយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​ខែ​មិថុនា ២០២៥ ខាងមុខនេះ៕