មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ ៖ សិស្ស-និស្សិតនគរបាល ទទួលបានរបបថែទាំសុខភាពពី ប.ស.ស
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ បេឡា​សន្តិសុខ​សង្គម​(​ប​.​ស​.​ស​.) ​បាន​អះអាងថា សិស្ស និង​និស្សិត​នគរបាល​ ទទួល​បាន​របប​ថែទាំ​សុខភាព​ពី​ប​.​ស​.​ស​.​តែ​សាមី​ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែក​កូន​ និង​ក្រុមគ្រួសារ​ មិន​ទទួល​បាន​ទេ។
ក្នុងឱកាស​ផ្សព្វផ្សាយ​របប​សន្តិសុខ​សង្គម​ផ្នែក​ថែទាំ​សុខភាព​ជូន​ដល់​សិស្ស​នគរបាល​ នៃ​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​កម្រិត​បឋម​វិជ្ជាជីវៈ​នគរបាល ជំនា​ន់ទី​ ១៩ នៃ​សាលា​នគរបាល​ជាតិភូមិ​ភាគ​ ១ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ប្រមាណ​ជា ១៥០ ​រូប ​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២៥​ កុម្ភៈ​ លោកបណ្ឌិត ហេង សុផាន់​ណា​រិ​ទ្ធ អគ្គនាយករង ប​.​ស​.​ស​. តំណាង លោក ម៉េង ហុង ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួលបន្ទុក​ជា​អគ្គនាយក ប​.​ស​.​ស​. នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​បន្តថា ​ការផ្ដល់​ការថែទាំ​សុខភាព​ជូន​ដល់​និស្សិត​នគរបាល និង​សិស្ស​នគរបាល​នេះ ផ្ដើមចេញពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែល​បាន​ដាក់ចេញ​អនុក្រឹត្យ​លេខ ៣០៤ អនក្រ​.​បក ស្ដីពី​ការពង្រីក​វិសាលភាព​របប​សន្ដិសុខ​សង្គម​ផ្នែក​ថែទាំ​សុខភាព​សម្រាប់​​​សិស្ស​នគរបាល និង​និស្សិត​នគរបាល ហើយ​នេះ​ក៏​ជាការ​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់​របស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចំពោះ​សុខុមាលភាព​របស់​សិស្ស និស្សិត​នគរបាល ដែល​អនាគត​ជា​កម្លាំង​ការពារ​សន្ដិសុខ​ជាតិ ដែល​នៅពេល​ឈឺ​ថ្កាត់ មាតុភាព ឬ​គ្រោះថ្នាក់​ផ្សេងៗ​ ជាយថាហេតុ ដោយ​ទទួលបាន​ការព្យាបាល​ទាន់ពេលវេលា ការពារ​បាន​នូវ​ការចំណាយ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ដើម្បី​ព្យាបាល​អំឡុងពេល​កំពុង​សិក្សា​នេះ​ផងដែរ។
លោក​បណ្ឌិត​អគ្គនាយករង ប​.​ស​.​ស​. បាន​បន្ថែមទៀតថា ការផ្ដល់ជូន​នេះ បច្ចុប្បន្ន​ផ្ដល់ជូន​ចំពោះតែ​សាមីខ្លួន​ដែលជា​សិស្ស និស្សិត​នគរបាល​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្ដែ​នៅពេលដែល​សិស្ស និស្សិត​នគរបាល​ទាំងអស់​បញ្ចប់​ការសិក្សា​ដោយ​ជោគជ័យ ហើយ​ក្លាយជា​មន្ដ្រីរាជការ​ពេញសិទ្ធិ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏មាន​គោលនយោបាយ​ផ្ដល់ជូន​ការ​គាំពារ​សុខភាព​មួយ​នេះ​ដល់ ប្ដី​ ឬ​ប្រពន្ធ និង​កូនៗ ក្នុងបន្ទុក​ផងដែរ ដែល​រាល់​បន្ទុក​ចំណាយ​បង់​ភាគទាន​ជា​បន្ទុក​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទាំងស្រុង។
លោក​វរសេនីយ៍ឯក អៃ ន​រ៉ា នាយក​សាលា​នគរបាល​ជាតិ​ភូមិភាគ ​១ នៃ​បណ្ឌិត្យសភា​នគរបាល​កម្ពុជា បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល និង ប​.​ស​.​ស​. នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ ដែល​បាន​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល ស្តីពី​ការ​អនុវត្ត​របប​សន្តិ​សុខ​សង្គម​ផ្នែក​ថែទាំ​សុខភាព​បាន​យ៉ាងសកម្ម និង​រៀបចំ​បទ​បង្ហាញ​យ៉ាង​លម្អិត និង​មាន​សារៈសំខាន់​នេះ​ឡើង ដើម្បីឱ្យ​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​សិស្ស​នគរបាល នៃ​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​កម្រិត​ប​ឋ​ម​វិជ្ជាជីវៈ​នគរបាល ជំនា​ន់ទី ​១៩ នៃ​បណ្ឌិត្យសភា​នគរបាល​ក​ម្ពុ​ជា បាន​យល់ដឹង​កាន់តែច្បាស់​ពី​អត្ថប្រយោជន៍​របស់ខ្លួន​ដែល​ទទួលបាន​ពី ប​.​ស​.​ស។
លោក កត្តា អ៊​ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ គិត​ត្រឹម​សប្ដាហ៍​ទី​ ៤ ​ខែមករា ​ឆ្នាំ​ ២០២៥​ នេះ ប​.​ស​.​ស​. មាន​សមាជិក​កើនឡើង​ដល់ ​២ ៧៨៥ ៥២៦​ នាក់​ ស្រី​ ១ ៥៤៤ ២២៣​ នាក់ ​ក្នុងនោះ​ បុគ្គល​ស្ថិតក្នុង​វិស័យ​សាធារណៈ​ចំនួន ៤៩៥ ៥៩៣​ នាក់​, បុគ្គល​ក្រោម​បទប្បញ្ញត្តិ​ច្បាប់​ស្តីពី​ការងារ​ចំនួន ​១ ៦០៣ ៤៨២​ នាក់​, បុគ្គល​ស្វ័យ​និ​យោជន៍​ចំនួន​ ៥២៣ ០១៣ ​នាក់​, និង​អ្នក​ក្នុងបន្ទុក​សមាជិក ប​.​ស​.​ស​. ចំនួន​ ១៦៣ ៤៣៨ នាក់៕